portalparentingowy.pl
Sapka niemowlęca

pixabay.com

Sapka niemowlęca

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Sapka niemowlęca pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Łatwo ją pomylić z katarem, jednak nieco się od niego różni. Zazwyczaj przechodzi sama, ale w niektórych przypadkach może być konieczna interwencja lekarza. Jak ją rozpoznać

Sapka niemowlęca – jak rozpoznać?

Przez pierwsze tygodnie życia niemowlę nie potrafi jeszcze oddychać przez usta, więc robi to tylko przez nos. Często jednak zdarza się, że nos niemowlęcia jest zatkany i to właśnie jest przyczyną posapywania, pochrapywania i świszczenia. Główny objaw to charakterystyczny spłycony oddech i to on zazwyczaj jest powodem do niepokoju u rodziców.

Sapka niemowlęca pojawia się przez śluz, kurz albo resztki pokarmu, który się ulał. To główne przyczyny zatkanego nosa, a wzmagają go też alergie (najczęściej na mleko), infekcje, niewentylowane pomieszczenia oraz suche i ciepłe powietrze. Sapce sprzyja też niedostateczna ilość spacerów, przez co często pojawia się ona późną jesienią, zimą albo bardzo wczesną wiosną. Latem występuje rzadziej.

Łatwo ją pomylić z katarem, dlatego warto pamiętać, że nie pojawia się przy niej żaden wyciek, mówiący zazwyczaj o stanie zapalnym błony śluzowej, ani też gorączka czy kaszel. Jeśli więc nasza pociecha ciężko oddycha, ale w nosie nie ma żadnej wydzieliny, to nie mamy do czynienia z katarem, a jest to sapka niemowlęca.

Sapka u noworodka – kiedy mija?

Mimo swojej uciążliwości, sapka u noworodka mija stosunkowo szybko, zwłaszcza jeśli rodzice ułatwią maluchowi oddychanie odpowiednią opieką. Jej efekty stają się coraz mniej kłopotliwe wraz z wiekiem dziecka i można się spodziewać, że sapka u noworodka minie sama po kilku tygodniach, a w ostateczności miesiącach.

Sapka niemowlęca – postępowanie

Bardzo ważne jest, by oczyszczać nos dziecka, ponieważ gdy trwa sapka niemowlęca, jest on zatkany przez różne substancje, takie jak łzy, śluz czy inne zanieczyszczenia. Trzeba więc pomóc maluchowi go udrożnić. Można nawilżać otwory nosowe roztworem soli fizjologicznej, wkraplając go po jednej kropli do każdej dziurki. Czyścimy tym nos, rozpuszczając wszystko co może w nim zalegać. Można też to zrobić za pomocą gumowej gruszki albo zamoczonej w wodzie chusteczki. Zadbajmy o to, żeby podczas takiego oczyszczania niemowlę nie leżało na plecach, zamiast tego połóżmy je na brzuchu.

Dużo pomaga też dbanie o odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniu. Wilgotność i temperatura powinna być odpowiednia, wywietrzmy też mieszkanie, upewnijmy się, że nie jest w nim zbyt gorąco. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednie nawilżenie, to dobrym domowym sposobem są rozwieszone na kaloryferze mokre ręczniki.

Sapka niemowlęca – leczenie

Gdy u naszej pociechy występuje sapka niemowlęca, nie musimy od razu udawać się do lekarza, warto jednak wspomnieć o wystąpieniu dolegliwości gdy spotkamy się z pediatrą podczas wizyty kontrolnej. Sapka niemowlęca nie jest groźna, mimo tego jeśli objawy są bardzo uciążliwe, a dziecko wyraźnie cierpi, to warto skonsultować jego stan ze specjalistą. Udajmy się do lekarza, gdy sapka nie ustępuje pomimo zastosowania domowego leczenia, do tego towarzyszą jej duszności i podczas snu u dziecka pojawia się bezdech.

Sapka nie tylko przeszkadza w oddychaniu, jedzeniu albo spaniu, ale jeśli ją będziemy uparcie ignorować, to może przyczynić się do problemów z prawidłowym oddychaniem. Wraz z niedrożnym nosem, który nie spełnia wszystkich swoich funkcji, mogą pojawić się infekcje górnych dróg oddechowych.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >