Siemię lniane na porost włosów
Czym jest siemię lniane?
Zanim przejdziemy do omówienia właściwości siemienia lnianego warto w ogóle powiedzieć czym siemię lniane właściwie jest. Siemię lniane to potoczna nazwa na nasiona lnu zwyczajnego. O siemieniu lnianym mówimy w sytuacji gdy nasiona stosowane są w ziołolecznictwie lub zabiegach kosmetycznych.
Nasiona lnu są niewielkie – ok 2-3mm, płaskie. Ich barwa jest szarobrązowa. Reagują z wodą, pod jej wpływem kilkukrotnie zwiększają swoją objętość a ich barwa staje się ciemnobrązowa. Ponadto po namoczeniu otaczają się duża ilością śluzu. Nasiona lnu można wykorzystywać również do produkcji oleju lnianego, jego właściwości to intensywny cierpki zapach i żółtawe zabarwienie.
Siemię lniane to jeden z najbardziej popularnych środków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Ceniony za właściwości w obrębie łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego a także stosowany zewnętrznie. Siemię lniane jest też bogatym źródłem białka o bardzo dobrych proporcjach aminokwasów.
Siemię lniane – wpływ na włosy
Dlaczego w ogóle stosuje się siemię lniane na włosy, co powoduje, że przynosi jakiekolwiek pozytywne zmiany w ich kondycji? Przede wszystkim siemię lniane jest bardzo bogata w takie składniki i minerały jak: białko, błonnik, żelazo, cynk, wapń, magnez oraz witaminy z grupy B, witaminę E a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega -3. To właśnie bogactwo wyżej wymienionych składników sprawia, że siemię lniane ma dobry wpływ na włosy. Siemię lniane ma mieć pozytywny wpływ na jakość włosów – poprawi kondycję ich końcówek a także pozytywny wpływ na porost włosów – te za jego sprawą będą rosły szybciej. Wynika to bezpośrednio z faktu wysokiej zawartości wspomnianych wcześniej witaminy B i cynku, które maja bezpośrednie przełożenie na aspekt jakim jest szybkość wzrostu włosów.
Ze względu na te właściwości siemię lniane jest szalenie popularne u ciężarnych oraz kobiet, które dopiero co urodziły dziecko. Wiadomo, że po ciąży kondycja włosów jest zazwyczaj gorsza niż przed ciążą i trzeba dać naprawdę dużo od siebie, aby włosy wróciły do stanu sprzed ciąży, dlatego wspomaganie tego procesu jest dla wielu kobiet kluczowe. Wiadomo również, że młode mamy zazwyczaj karmią piersią, a co za tym idzie unikają stosowania produktów chemicznych, które nawet potencjalnie mogłyby jakkolwiek zaszkodzić dziecku (przeniknąć do pokarmu np.). Wówczas następuje zwrot w stronę ziołoterapi i medycyny naturalnej.
Jak stosować siemię lniane?
Siemię lniane może wspomagać porost włosów działając od wewnątrz lub zewnętrznie. Sposobów na zastosowanie siemienia lnianego jest przynajmniej kilka i omówimy je po krótce tak, abyś mogła wybrać ten najbardziej dla Ciebie przystępny.
Picie siemienia lnianego – picie siemienia lnianego w kontekście dbania o włosy ma na celu dostarczenie do organizmu wielonienasyconych kwasów Omega-3. Jak pić siemię lniane? 1 łyżeczkę nasion należy zalać szklanką (180-200ml) gorącej, ale nie wrzącej wody. Szklankę przykryć i pozostawić tak na kilka godzin (albo na noc). Otrzymany roztwór wypić (może być rano, na czczo). Ziarna można rozgryźć, ale nie jest to konieczne. Jeśli ktoś ma problem z lekko glutowatą konsystencją lub smakiem – można dodać naturalnego soku owocowego
płukanka z siemienia lnianego – kolejnym sposobem stosowania siemienia lnianego są płukanki – 3 łyżki ziaren zalewamy 500ml wrzącej wody i odstawiamy do schłodzenia. Po ostudzeniu odcedzamy nasiona. Płukanki używamy do spłukania głowy po jej umyciu, po czym zostawiamy ją na głowie do wyschnięcia
żel lniany – siemię lniane może zostać wykorzystane to stworzenia odżywczego dla włosów żelu do ich codziennej stylizacji (przy krótkich fryzurach, lub do stworzenia odpowiednika męskiego slickbacka przy włosach dłuższych). Roztwór otrzymujemy z wygotowania przez około 15 minut 250ml wody i 1 łyżki ziaren. Po odcedzeniu ziaren i ostudzeniu mazi jaka nam zostanie – chłodzimy tę maź i jeśli będziemy przechowywać ją w lodówce to przez około miesiąc może nam posłużyć do układania fryzury przy okazji odżywiając włosy i wspomagając wiele procesów w nich zachodzących.
maska do włosów z siemienia lnianego – 2 łyżki siemienia lnianego zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy przez około 5 minut. Pozostawiamy do schłodzenia po czym odcedzamy. Następnie nakładamy maseczkę na głowę, tę owijamy ręcznikiem/koszulką/nakładamy czepek i po pół godzinie zmywamy letnią wodą.
undefined
Aby zauważyć efekty działania siemienia lnianego na porost i kondycję włosów powinno się stosować je regularnie przez okres przynajmniej kilku miesięcy.
https://parenting.pl/siemie-lniane-na-porost-wlosow-takich-efektow-sie-nie-spodziewalas
https://wingsofquality.eu/siemie-lniane-domowy-sposob-na-piekne-wlosy/
http://www.anwen.pl/2013/01/siemie-lniane-po-miesiacu-kuracji.html
http://kosmetyczna-pasjonatka.blogspot.com/2016/01/siemie-lniane-cudowny-srodek-na-porost.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Siemi%C4%99\_lniane
undefined