Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Sinica u dzieci
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Sinica u dzieci

Sinica u dzieci
pixabay.com

Sinica – jak wygląda?

Niedotlenienie organizmu może spowodować sinoniebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych, co właśnie określa się jako sinicę. Występuje głównie na wargach, języku i w jamie ustnej. Jej odmiana, sinica obwodowa, występuje na końcach kończyn (na przykład palcach dłoni lub u stóp) albo dotyka płatków uszu. Jej najczęstsze przyczyny to zaburzenia oddychania (słaba wentylacja płuc) albo niewydolność krążenia krwi.

Sinica u dzieci jest najczęściej rezultatem wrodzonych wad serca. W przypadku pierwotnych zaburzeń oddychania będzie miała śliwkowe zabarwienie, a w skutek rozszerzania się naczyń włosowatych skóry zyska na intensywności. Przy wtórnych zaburzeniach krążenia mamy do czynienia z szarym odcieniem.

Warto zauważyć, że zmiana zabarwienia skóry na siny kolor może być też wywołana zatruciem substancjami chemicznymi, które blokują zdolność hemoglobiny do łączenia się z tlenem.

Sinica u dzieci – zapobieganie

Zmiana koloru skóry często występuje wraz z napadem duszności. U noworodków wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Bardzo często wynika z faktu, że dziecko się czymś zadławiło i trzeba udrożnić drogi oddechowe. Często można temu zapobiec po prostu pilnując dzieci i dbając o to, żeby nie połknęły niczego, czego nie powinny połykać.

Jeśli sinica u dzieci występuje od razu po porodzie, to nie zawsze oznacza to problemy z sercem. Czasem jest wynikiem dużego wysiłku, którym poród jest też dla dziecka. Groźne wady serca zazwyczaj wykrywa się dużo wcześniej, podczas badań przez które przechodzi każda kobieta w ciąży.

Jeśli sinica występuje u osoby dorosłej, to powinna ona przestać palić papierosy (jeśli ma taki nałóg), ograniczyć wysiłek fizyczny, wychodzić na świeże powietrze, przyjmować leki usprawniające pracę serca oraz rozszerzające oskrzela a także takie, które pomagają w wykrztuszaniu.

Sinica u dzieci – leczenie

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłą sinicą, wymaga ona stałego monitorowania przez lekarza. Gdy pojawi się ostry atak spowodowany zaburzeniami oddychania a dziecko się dusi, trzeba od razu zgłosić się do specjalisty.

Sinicę centralną leczy się podając choremu tlen. Nie trzeba jednak do tego specjalnie wybierać się do szpitala, taką terapię można prowadzić także w domu, za pomocą koncentratora tlenu.

U dorosłych zaś przyczyną sinicy obwodowej najczęściej bywa miażdżyca, dlatego właśnie to jej trzeba się pozbyć, aby sinica zniknęła. Służące do tego leki to statyny, zmniejszają one poziom cholesterolu i lipidów, co powstrzymuje miażdżycę. Czasami jednak sytuacja wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?