portalparentingowy.pl
Sinica u dzieci

pixabay.com

Sinica u dzieci

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Sinica oznacza niedostateczne nasycenie krwi tlenem, a objawia się w postaci sinoniebieskiego odbarwienia skóry, często na końcach kończyn lub w okolicach jamy ustnej. Mimo tego, że wskazuje na problemy z krążeniem, nie zawsze oznacza poważne wady

Sinica – jak wygląda?

Niedotlenienie organizmu może spowodować sinoniebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych, co właśnie określa się jako sinicę. Występuje głównie na wargach, języku i w jamie ustnej. Jej odmiana, sinica obwodowa, występuje na końcach kończyn (na przykład palcach dłoni lub u stóp) albo dotyka płatków uszu. Jej najczęstsze przyczyny to zaburzenia oddychania (słaba wentylacja płuc) albo niewydolność krążenia krwi.

Sinica u dzieci jest najczęściej rezultatem wrodzonych wad serca. W przypadku pierwotnych zaburzeń oddychania będzie miała śliwkowe zabarwienie, a w skutek rozszerzania się naczyń włosowatych skóry zyska na intensywności. Przy wtórnych zaburzeniach krążenia mamy do czynienia z szarym odcieniem.

Warto zauważyć, że zmiana zabarwienia skóry na siny kolor może być też wywołana zatruciem substancjami chemicznymi, które blokują zdolność hemoglobiny do łączenia się z tlenem.

Sinica u dzieci – zapobieganie

Zmiana koloru skóry często występuje wraz z napadem duszności. U noworodków wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Bardzo często wynika z faktu, że dziecko się czymś zadławiło i trzeba udrożnić drogi oddechowe. Często można temu zapobiec po prostu pilnując dzieci i dbając o to, żeby nie połknęły niczego, czego nie powinny połykać.

Jeśli sinica u dzieci występuje od razu po porodzie, to nie zawsze oznacza to problemy z sercem. Czasem jest wynikiem dużego wysiłku, którym poród jest też dla dziecka. Groźne wady serca zazwyczaj wykrywa się dużo wcześniej, podczas badań przez które przechodzi każda kobieta w ciąży.

Jeśli sinica występuje u osoby dorosłej, to powinna ona przestać palić papierosy (jeśli ma taki nałóg), ograniczyć wysiłek fizyczny, wychodzić na świeże powietrze, przyjmować leki usprawniające pracę serca oraz rozszerzające oskrzela a także takie, które pomagają w wykrztuszaniu.

Sinica u dzieci – leczenie

Jeśli mamy do czynienia z przewlekłą sinicą, wymaga ona stałego monitorowania przez lekarza. Gdy pojawi się ostry atak spowodowany zaburzeniami oddychania a dziecko się dusi, trzeba od razu zgłosić się do specjalisty.

Sinicę centralną leczy się podając choremu tlen. Nie trzeba jednak do tego specjalnie wybierać się do szpitala, taką terapię można prowadzić także w domu, za pomocą koncentratora tlenu.

U dorosłych zaś przyczyną sinicy obwodowej najczęściej bywa miażdżyca, dlatego właśnie to jej trzeba się pozbyć, aby sinica zniknęła. Służące do tego leki to statyny, zmniejszają one poziom cholesterolu i lipidów, co powstrzymuje miażdżycę. Czasami jednak sytuacja wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >