portalparentingowy.pl
Skala Apgar a przyszłość dziecka

pixabay.com

Skala Apgar a przyszłość dziecka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Pierwsze momenty tuż po urodzeniu to często duży szok dla noworodka. Jego ciało musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, płuca do oddychania, inna jest też temperatura. Aby sprawdzić, jak dobrze dziecko poradziło sobie z procesem narodzin, opracowano sk

Skala Apgar – co to jest?

Skala Apgar została wymyślona przez Virginię Apgar, a nazwa jest zarówno nazwiskiem lekarki, jak również skrótem od pięciu parametrów, które bada ta metoda. Są to: „Appearance” (kolor skóry), „Pulse” (puls dziecka), „Grimace” (reakcja na bodźce), „Activity” (napięcie mięśni) oraz „Respiration” (czynności oddechowe). Badanie wykonuje się kilka razy zaraz po porodzie. Noworodek badany jest najpierw w pierwszej minucie życia, potem w trzeciej, piątej oraz na końcu w dziesiątej. Na podstawie jej wyniku określa się czy dziecko będzie miało trudności w przystosowaniu się do nowego środowiska, a także wykrywa noworodki, których życie jest zagrożone.

Skala Apgar – za co przyznaje się punkty?

Każdy z powyżej wymienionych parametrów jest oceniany w skali punktowej, mały pacjent może uzyskać od zera do dwóch punktów w każdej kategorii. Punkty przyznaje się następująco:

  • puls: jeśli nie wykrywamy pulsu – 0 punktów, poniżej stu uderzeń na minutę – 1 punkt, powyżej stu uderzeń na minutę – 2 punkty;

  • czynności oddechowe: w przypadku braku oddechu – 0 punktów, jeśli oddech jest zwolniony lub nieregularny – 1 punkt, a za pierwszy donośny krzyk noworodek dostaje 2 punkty;

  • napięcie mięśni: badający zgina i prostuje kończyny noworodka, jeśli ruchy kończyn są energiczne – 2 punkty, jeśli napięcie mięśni jest słabe – 1 punkt, a w przypadku całkowitego zwiotczenia kończyn – 0 punktów;

  • reakcja na bodźce: podczas badania drażni się okolice nosa i ust noworodka, na przykład wkładając mu do nosa cewnik, dziecko powinno zareagować głośnym płaczem, krzykiem lub kichnięciem i za to dostaje 2 punkty, jeśli reaguje tylko grymasem niezadowolenia – 1 punkt, a w przypadku braku reakcji – 0 punktów;

  • kolor skóry: zdrowa skóra jest różowa, za to przyznaje się 2 punkty, w przypadku sinych rąk i nóg – 1 punkt, a jeśli noworodek cały jest siny – 0 punktów.

Na końcu sumuje się punkty i wtedy lekarz wystawia cenzurkę. 10-8 punktów oznacza stan bardzo dobry, 7-4 to stan średni, a poniżej 4 – stan zły.

Wiarygodność skali Apgar

Metoda ma za zadanie określić czy dziecko będzie miało w przyszłości problemy z przystosowaniem się do życia, nie jest jednak w pełni niezawodna. Gdy mamy do czynienia z wcześniakami, które z definicji nie są jeszcze gotowe do samodzielnego życia, wynik testu będzie w ich przypadku dużo mniej wiarygodny.

Warto zaznaczyć, że niski wynik po narodzinach nie zawsze oznacza, że dziecko będzie miało w przyszłości trudności. Często można napotkać przypadki, które mimo niskiego wyniku doskonale się rozwijają. Podobnie jest z wysokim wstępnym wynikiem, który nie gwarantuje doskonałego stanu zdrowia w późniejszym okresie życia.

Podczas wykonywania testu w pierwszej minucie tylko 11% dzieci uzyskuje 10 punktów, ale odsetek ten wzrasta do 85% przy badaniu w piątej minucie, i 97% w dziesiątej minucie.

Skala Apgar – czy należy się martwić niskim wynikiem?

Niski wynik nie zawsze oznacza, że dziecko jest poważnie chore i będzie to miało bardzo negatywny, długotrwały wpływ na jego przyszłość. Może to po prostu świadczyć o tym, że noworodek potrzebuje natychmiastowej pomocy, na przykład w oddychaniu. Zdrowe dzieci bardzo często mają niski wynik w skali Apgar podczas kilku pierwszych minut życia, potem jednak wszystko się normuje.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >