Skanseny i muzeum wsi, które warto odwiedzić z dziećmi. Idealny pomysł na wycieczkę w długi weekend
Długi majowy weekend to idealny czas, aby wybrać się na wycieczkę regionalną z dziećmi. Zamiast jechać tam, gdzie wszyscy, zabierzcie maluchy do skansenu lub muzeum wsi, by opowiedzieć o tym, jak kiedyś się mieszkało.
Odwiedzanie muzeów z dziećmi to idealny sposób na aktywną i edukacyjną rozrywkę, która łączy naukę z zabawą. Tym bardziej, że coraz więcej muzeów wprowadza interaktywne wystawy w muzeach, które stymulują ciekawość i zachęcają dzieci do eksploracji, co czyni naukę fascynującą przygodą.
Muzeum Wsi w Sierpcu i skanseny na Mazowszu
Zwiedzanie skansenu z dziećmi to wspaniała okazja to opowiedzenia, jak się żyło ponad sto lat temu. Na pewno kojarzy się rodzicom z przygodami Pucia na wakacjach, który razem z rodzicami wybrał się do starych domków.
Skanseny i muzea wsi możecie też zwiedzać z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przygotował krótki przewodnik po najciekawszych muzeach w całej Polsce, w których nie zaznają nudy ani dzieci, ani dorośli. Książkę „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” na pewno warto zabrać ze sobą na wycieczkę w długi weekend majowy.
Gdzie na Mazowszu znajdują się skanseny?
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje niezwykłą wystawę w 10 zagrodach chłopskich, wnętrzach chałup czy budynkach gospodarczych, w których aranżowane zostały codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wianki na oktawę Bożego Ciała, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, kiszenie ogórków i kapusty. Dzięki tej ekspozycji można dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały obowiązki gospodarzy czy czas świętowania.
Poza tym skanseny i muzea wsi, które warto odwiedzić na Mazowszu to:
- Muzeum Wsi Radomskiej
- Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach
- Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
- Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy
- Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej
Skanseny na Pomorzu i Dolnym Śląsku
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju na Dolnym Śląsku zapozna was ze starodawnymi cechami, bez których kiedyś nie mogli się obyć mieszkańcy żadnej wsi i miasta. Tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, dom chleba, chatkę z dawnym sprzętem czy kuźnię i wziąć udział w różnych warsztatach.
Z kolei będąc na Kaszubach, możecie odwiedzić Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie można zapoznać się z codziennymi wyzwaniami życia na wsi oraz ich doświadczyć: mielenie zboża w żarnach, tłuczenie zboża w stępie czy noszenie wody w nosidłach.
Inne skanseny na Pomorzu warte uwagi:
- Grodzisko Owidz
- Słowiańska Osada w Sławutowie
- Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzea regionalne dotyczące jedzenia
Będąc w okolicy Kujaw, można odwiedzić Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie podczas wizyty poznacie przepis na ten legendarny przysmak i sami go będziecie mogli zrobić, udekorować i wypiec.
Jeśli chcecie zgłębić tajniki wypieku pysznych Rogali Świętomarcińskich, zdobyć recepturę i wykonać je własnoręcznie, koniecznie musicie wybrać się do Poznania do Rogalowego Muzeum.
Miłośników obwarzanków zapraszamy do krakowskiego Muzeum Obwarzanka, gdzie poznacie unikatowy proces jego produkcji, samodzielnie go ulepicie i wypieczecie.
W każdym z tych miejsc, oprócz dobrej zabawy, czeka na każdego odwiedzającego także ciekawa porcja wiedzy o danym regionie i jego historii.
Muzeum z dziećmi
W dobie cyfrowej rozrywki muzea stanowią cenne uzupełnienie doświadczeń naszych dzieci, oferując im szereg korzyści, które podkreślają ich wartość jako idealnego sposobu na zapewnienie rozrywki i wyeliminowanie nudy.
Muzea, szczególnie te skierowane do dzieci, zostały zaprojektowane tak, aby stymulować i zachęcać do eksploracji. Interaktywne wystawy umożliwiają naukę poprzez doświadczanie, co jest znacznie bardziej skuteczne niż tradycyjne przyswajanie wiedzy. Dzieci mogą dotykać, eksperymentować i obserwować, co sprawia, że nauka staje się dla nich niezapomnianą przygodą.
Muzea czy skanseny są skarbnicami wiedzy o historii, kulturze, sztuce i dawnych tradycjach. Dzieci, odwiedzając je, zdobywają unikalną wiedzę na temat różnorodności kulturowej danego regionu, co jest istotne dla kształtowania ich otwartości i empatii. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć współczesny świat.
Zobacz też:
To miasto owiane legendą. Stąd łatwo dotrzesz w najpiękniejsze miejsca Lubelszczyzny
Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie znajduje się w Sopocie. Niewielu wie, jak ją znaleźć
Ukochane miasto Kopernika. Tam tanio i aktywnie spędzisz majówkę z dzieckiem