Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Skurcze i bóle brzucha w ciąży – co oznaczają?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Skurcze i bóle brzucha w ciąży – co oznaczają?

Skurcze i bóle brzucha w ciąży – co oznaczają?
pixabay.com

Co oznaczają skurcze i bóle brzucha na początku ciąży?

Bóle brzucha w ciąży zdarzają się stosunkowo często. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, dlatego nie zawsze jest to powód do niepokoju. Od chwili zapłodnienia w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie i mogą powodować różne dolegliwości. Jedna z przyczyn jest bezpośrednio związana z podwyższonym poziomem progesteronu, czyli hormonu, który nie tylko umożliwia zajście w ciążę, ale także jej otrzymanie. W organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka, poziom progesteronu we krwi znacznie rośnie, przez co tkanki są przekrwione i w efekcie czułe na ból. Innym powodem bólu brzucha w ciąży jest rozrastająca się macica, która przygotowuje się w ten sposób do porodu. Właśnie dlatego wiele kobiet odczuwa bóle brzucha już na początku ciąży. Może się zdarzyć, że w pierwszych tygodniach ciąży będą one przypominały bóle menstruacyjne. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety w chwili zapłodnienia, dlatego tego typu dolegliwości są normalne i nie zagrażają zdrowiu dziecka.

Co oznaczają skurcze i bóle brzucha w drugim trymestrze?

Najczęstszym powodem bólu brzucha w połowie ciąży jest szybki wzrost dziecka oraz rozciągająca się w dalszym ciągu macica. W takim przypadku zazwyczaj ból pojawia się nie tylko w okolicach brzucha, ale także w pachwinach. Tego typu objawy nie powinny niepokoić, chyba że towarzyszy im ból pleców oraz uczucie naciągnięcia skóry brzucha. W takim przypadku istnieje ryzyko, że doszło do przedwczesnego odklejenia łożyska, dlatego nie wolno bagatelizować tych objawów i jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Co oznaczają bóle i skurcze w trzecim trymestrze?

W ostatnim trymestrze ciąży organizm kobiety jest narażony na duży dyskomfort. W tym czasie ciało przygotowuje się do porodu, a masa dziecka jest na tyle duża, że kobiety są narażone na bóle pleców, i kręgosłupa. Pod koniec ciąży macica naciska na sąsiednie narządy, przez co ból brzucha może być bardziej odczuwalny. Pod koniec trzeciego trymestru skurcze brzucha stają się coraz silniejsze i mogą powodować nie tylko ból, ale i twardnienie brzucha. W takim przypadku przyczyną jest zbliżający się poród.

Kiedy skurcze i bóle brzucha na początku ciąży są niebezpieczne?

O ile skurcze i bóle brzucha w pierwszym trymestrze często są efektem zmian hormonalnych to towarzyszące temu inne objawy powinny zaniepokoić. Zwłaszcza jeśli pojawi się plamienie, krwawienie albo gdy brzuch stanie się twardy. W takim wypadku skurcze i bóle brzucha nie powinny być bagatelizowane, bo mogą świadczyć o tym, że doszło do poronienia. Istnieje także prawdopodobieństwo, że bóle brzucha w ciąży będą związane z wystąpieniem takich dolegliwości jak: zapalenie nerek, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz niedrożność jelit. Jeśli bólom brzucha towarzyszy gorączka oraz osłabienie, przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego. W takim wypadku konieczna jest wizyta w szpitalu, dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja.

Tagi: Dziecko