portalparentingowy.pl
Skurcze i bóle brzucha w ciąży – co oznaczają?

pixabay.com

Skurcze i bóle brzucha w ciąży – co oznaczają?

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Skurcze i bóle brzucha w ciąży mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze są sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Dopóki jednak nie sprawdzimy co jest ich powodem nie można wykluczyć, że stanowią zagrożenie dla matki i dziecka. Jakie

Co oznaczają skurcze i bóle brzucha na początku ciąży?

Bóle brzucha w ciąży zdarzają się stosunkowo często. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, dlatego nie zawsze jest to powód do niepokoju. Od chwili zapłodnienia w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które mają bezpośredni wpływ na samopoczucie i mogą powodować różne dolegliwości. Jedna z przyczyn jest bezpośrednio związana z podwyższonym poziomem progesteronu, czyli hormonu, który nie tylko umożliwia zajście w ciążę, ale także jej otrzymanie. W organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka, poziom progesteronu we krwi znacznie rośnie, przez co tkanki są przekrwione i w efekcie czułe na ból. Innym powodem bólu brzucha w ciąży jest rozrastająca się macica, która przygotowuje się w ten sposób do porodu. Właśnie dlatego wiele kobiet odczuwa bóle brzucha już na początku ciąży. Może się zdarzyć, że w pierwszych tygodniach ciąży będą one przypominały bóle menstruacyjne. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety w chwili zapłodnienia, dlatego tego typu dolegliwości są normalne i nie zagrażają zdrowiu dziecka.

Co oznaczają skurcze i bóle brzucha w drugim trymestrze?

Najczęstszym powodem bólu brzucha w połowie ciąży jest szybki wzrost dziecka oraz rozciągająca się w dalszym ciągu macica. W takim przypadku zazwyczaj ból pojawia się nie tylko w okolicach brzucha, ale także w pachwinach. Tego typu objawy nie powinny niepokoić, chyba że towarzyszy im ból pleców oraz uczucie naciągnięcia skóry brzucha. W takim przypadku istnieje ryzyko, że doszło do przedwczesnego odklejenia łożyska, dlatego nie wolno bagatelizować tych objawów i jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Co oznaczają bóle i skurcze w trzecim trymestrze?

W ostatnim trymestrze ciąży organizm kobiety jest narażony na duży dyskomfort. W tym czasie ciało przygotowuje się do porodu, a masa dziecka jest na tyle duża, że kobiety są narażone na bóle pleców, i kręgosłupa. Pod koniec ciąży macica naciska na sąsiednie narządy, przez co ból brzucha może być bardziej odczuwalny. Pod koniec trzeciego trymestru skurcze brzucha stają się coraz silniejsze i mogą powodować nie tylko ból, ale i twardnienie brzucha. W takim przypadku przyczyną jest zbliżający się poród.

Kiedy skurcze i bóle brzucha na początku ciąży są niebezpieczne?

O ile skurcze i bóle brzucha w pierwszym trymestrze często są efektem zmian hormonalnych to towarzyszące temu inne objawy powinny zaniepokoić. Zwłaszcza jeśli pojawi się plamienie, krwawienie albo gdy brzuch stanie się twardy. W takim wypadku skurcze i bóle brzucha nie powinny być bagatelizowane, bo mogą świadczyć o tym, że doszło do poronienia. Istnieje także prawdopodobieństwo, że bóle brzucha w ciąży będą związane z wystąpieniem takich dolegliwości jak: zapalenie nerek, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz niedrożność jelit. Jeśli bólom brzucha towarzyszy gorączka oraz osłabienie, przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego. W takim wypadku konieczna jest wizyta w szpitalu, dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja.

Kiedy bóle i skurcze brzucha w drugim trymestrze są niebezpieczne?

Teoretycznie ryzyko powikłań i poronienia w drugim trymestrze ciąży jest mniejsze, niż na początku. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować sygnały, które wysyła organizm. Jeśli ból brzucha jest intensywny i coraz bardziej się nasila nie wolno zwlekać i należy od razu udać się do szpitala. Podobnie, jeśli skurczom będą towarzyszyły inne objawy takie jak twardnienie brzucha czy plamienia. Takie symptomy mogą świadczyć o poronieniu, dlatego koniecznie należy wezwać pomoc.

Niezależnie od etapu ciąży ból brzucha może być spowodowany zarówno zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie, jak i wystąpieniem powikłań. Dlatego najlepiej informować lekarza o każdej niepokojącej dolegliwości. Zwłaszcza jeśli skurczom i bólom brzucha towarzyszą inne objawy. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką a także wykonanych badań będzie w stanie stwierdzić co jest powodem dolegliwości i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Warto mieć na uwadze, że kobiety w ciąży nie mogą przyjmować większości leków, dlatego stosowanie ich się na własną rękę jest kategorycznie zabronione.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >