Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Śluz przed okresem – jak powinien wyglądać?
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Śluz przed okresem – jak powinien wyglądać?

Śluz przed okresem – jak powinien wyglądać?
pixabay.com

Śluz przed okresem – czym jest?

W czasie cyklu miesięcznego w ciele kobiety zachodzą zmiany hormonalne. Wydzielina z pochwy to reakcja organizmu na te zmiany, pełniąca kilka podstawowych zadań. W okresie płodnym stwarza warunki sprzyjające zapłodnieniu, pozwalając przeżyć plemnikom i ułatwić im dostęp do komórki jajowej, a gdy występuje tuż przed okresem, stanowi formę antykoncepcji. Tak jego wygląd jak i obfitość różnią się na poszczególnych etapach cyklu. Dodatkowo stanowi też naturalną barierę chroniącą szyjkę macicy przed patogenami.

Co oznaczają poszczególne kolory i konsystencja śluzu?

Przezroczysty śluz przed miesiączką, delikatny i ciągnący się, często występujący w postaci drobnych nitek, oznacza początek cyklu i ułatwia zajście w ciążę.

Śluz przed okresem, który jest biały bądź żółty, gęsty, kojarzący się z lepką galaretką, to objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Nie jest przejrzysty i utrudnia zajście w ciążę.

Różowy lub brązowy śluz też nie powinien być objawem do niepokoju. Świadczy o początku okresu a w konsystencji przypomina ten mleczny, jest tak samo galaretowaty i zawiesisty.

Jeśli w śluzie pojawiają się drobne nitki krwi, nie musi to być od razu powód do zmartwień, nie oznacza też od razu choroby. Powodem obecności krwi jest zmniejszona ilość progesteronu, przez co następuje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy, co też zapowiada początek okresu. Warto jednak zaniepokoić się, jeśli ten objaw nie ustępuje.

Prawidłowy śluz przed okresem

Wydzielina z pochwy przed okresem, czyli świadcząca o tym, że nadchodzi faza niepłodności, nie powinna mieć żadnego zapachu. Do tego nie powinna być śliska, a zamiast tego lepka, przypominająca galaretkę, dość mętna oraz zwarta. Te wszystkie cechy świadczą o tym, że nic nam nie dolega i taka wydzielina może bronić przed zapłodnieniem.

Warto też pamiętać, że w tym czasie ilość wydzielin z pochwy może być mniejsza niż zazwyczaj, a to z kolei prowadzi czasem do uczucia suchości. To zaś może powodować dyskomfort, szczególnie podczas współżycia, zaleca się wtedy używać specjalnych nawilżających preparatów.

Należy jednak zwrócić uwagę na występowanie elementów, które powinny nas zaniepokoić i z którymi należy udać się do lekarza. Biały śluz z grudkami może oznaczać grzybicę pochwy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu takie objawy jak podrażnienie i uczucie swędzenia.

Podobnie jest z szarym śluzem, który mówi nam o infekcji intymnej, zwłaszcza gdy występuje wraz z pieczeniem i swędzeniem, ale także bólem przy stosunku lub oddawaniu moczu. Warto zwrócić też uwagę na nieprzyjemny zapach. Zielony śluz zaś może wskazywać na zakażenie rzęsistkiem pochwowym, w tym przypadku upławy będą też dość obfite.

Śluz przed okresem a ciąża

Jeśli w danym miesiącu wydzielina różni się od tej, która występowała zazwyczaj, może to być pierwsza oznaka ciąży. Na początku zazwyczaj mamy do czynienia z wydzieliną typową dla dni niepłodnych, czyli gęstą i nierozciągliwą. Zmienia się to jednak z czasem po zapłodnieniu, przechodząc w śluz wodnisty, dający uczucie wilgoci. U niektórych kobiet może też wystąpić faza sucha, podczas której śluz nie występuje wcale. Jeśli do tej pory w ostatniej fazie cyklu pojawiała się suchość pochwy, a teraz zastępuje ją kremowa wydzielina, to może być to oznaką ciąży.

Pamiętajmy jednak, że zmiana konsystencji czy ilości śluzu przed okresem nie gwarantuje zapłodnienia. Dla pewności należy zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, jak zwiększona wrażliwość piersi, ból podbrzusza czy nabrzmienie warg sromowych, a także wykonać test ciążowy. To ostatnie dobrze zrobić w dniu oczekiwanej miesiączki.

Tagi: Dziecko