Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Śluz w moczu – czy zawsze świadczy o chorobie?
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Śluz w moczu – czy zawsze świadczy o chorobie?

Śluz w moczu – czy zawsze świadczy o chorobie?
unsplash.com/Vadim Artyukhin

Śluz w moczu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną obecności śluzu w moczu jest niewłaściwa higiena, przez co właśnie zanieczyszczają się drogi moczowe. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że odpowiednio dbamy o stan naszych miejsc intymnych, to obecność śluzu może wskazywać na rozwijającą się infekcję. Zazwyczaj zakażeniu towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak gorączka, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, ból brzucha lub w okolicy nerek oraz częste oddawanie moczu w małych ilościach.

Poza zakażeniem układu moczowego śluz może być również oznaką stanów zapalnych lub chorób rozwijających się w innych częściach organizmu, zwłaszcza w jelicie grubym. Może też występować podczas kamicy nerkowej, zakażenia bakteriami chlamydii lub rzeżączki oraz w przypadku raka pęcherza moczowego. 

Co robić gdy zauważymy śluz w moczu?

Jeśli pojawia się on w moczu jednorazowo i nie doświadczamy przy tym żadnego z wymienionych wcześniej objawów, to nie jest to sytuacja niebezpieczna lub związana z infekcją. W innym przypadku powinniśmy udać się do lekarza, który po badaniu może zalecić antybiotyki i leki przeciwinfekcyjne.

W przypadku zapalenia pęcherze moczowego oprócz leków zaleca się też picia dużej ilości płynów, przynajmniej 2 lity dziennie. Przy formowaniu się kamieni nerkowych zazwyczaj zalecane jest leczenie chirurgiczne, połączone z lekami znieczulającymi i przeciwskurczowymi.

Pamiętajmy, że śluz w moczu sam w sobie nie jest chorobą, ale wskazuje na problemy w funkcjonowaniu innych narządów. Z tego powodu leczenie zaczyna się dopiero po zdiagnozowaniu choroby, która spowodowała uwolnienie dużej ilości śluzu.

Śluz w moczu podczas ciąży

Tutaj szczególnie ważna jest dokładna diagnostyka, ponieważ może on wskazywać na infekcję dróg rodnych. Pamiętajmy też, że podczas owulacji często można zaobserwować w moczu biały śluz, i w takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.

Bardzo często zwiększona produkcja śluzu z dróg rodnych sprawia, że jego nadmierna ilość zanieczyszcza okolicę ujścia pochwy, dostając się tym samym do wydalanego moczu. Aby wykluczyć tę ewentualność, zaleca się wielokrotne wykonanie badania po uprzednim oczyszczeniu miejsc intymnych.

U zdrowych kobiet mocz ma bladożółty kolor i jest bezzapachowy, ale na jego wygląd wpływ może mieć również sposób odżywiania! Produkty takie jak biały chleb, słodycze albo wieprzowina sprawiają, że mocz nabiera silnie żółtego koloru i zyskuje wyraźny zapach. Natomiast spożywanie dużych ilości tłuszczu sprawia, że mocz staje się mętny i nabiera ostrego zapachu.

Jeśli obecność śluzu w moczu podczas ciąży jest wynikiem niezrównoważonej diety, lekarz może zalecić spożywanie większej ilości warzyw, mleka lub czarnego chleba.

Śluz w moczu u dziecka

Jeśli zaobserwujemy obecność śluzu w moczu naszego dziecka, jak najbardziej powinniśmy zareagować, ponieważ tak jak w przypadku dorosłych, jego przyczyną może być infekcja lub stan zapalny, jak na przykład zapalenie moczowodów, nerek lub pęcherza.

U chłopców pojawienie się śluzu w moczu może być związane ze stulejką. Jest to patologia polegająca na uniemożliwieniu lub utrudnieniu całkowitego ściągnięcia napletka. Może to prowadzić do gromadzenia się w napletku różnych zanieczyszczeń, w tym też śluzu, który potem dostaje się do moczu.

Podczas pobierania moczu naszego dziecka do analizy pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad: powinien to być mocz poranny, a pojemnik do jego przechowywania sterylny, a od momentu jego pobrania do dostarczenia do laboratorium nie powinno minąć więcej niż trzy godziny. Nie zapomnijmy również o higienie, przed pobraniem moczu konieczne jest dokładne umycie stref intymnych.

Tagi: Dziecko