portalparentingowy.pl
Sny w ciąży – co oznaczają?

pixabay.com

Sny w ciąży – co oznaczają?

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Sny w ciąży potrafią budzić zdumienie, a nawet spędzić sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Okazuje się, że w okresie oczekiwania na pojawienie się potomka, sny są znacznie bardziej intensywne i emocjonalne. Co więcej, potrafią naprawdę zaskakiwać. Wie

Sny w ciąży – dlaczego w ciąży śnimy częściej?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że w ciąży kobiety śnią częściej niż zwykle. To jednak nieprawda. Każdy człowiek śni codziennie, a sen zajmuje około ¼ nocy. Najczęściej jednak tuż po przebudzeniu nie pamiętamy swoich snów, ani nie jesteśmy nawet świadomi, że śniliśmy. Stąd panuje błędne przekonanie, że sny zdarzają się tylko raz na jakiś czas, podczas gdy śnimy regularnie, nie wiedząc o tym. Zupełnie inaczej dzieje się w czasie ciąży, kiedy kobiety bardzo często potrafią w najdrobniejszych szczegółach opisać swoje sny. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta. Najczęściej zapamiętujemy o czym śnimy wtedy, gdy budzimy się w trakcie snu. Zdecydowanie częściej zdarza się to kobietom w ciąży, ze względu na szereg dolegliwości, które utrudniają długi sen. Mowa tu zwłaszcza o bólu pleców, kopaniu dziecka czy parciu na pęcherz. Problemem wielu kobiet jest także pozycja, w jakiej dotychczas spały. Zwłaszcza, jeśli uwielbiały spać na brzuchu, spanie na boku może sprawiać kłopoty. Dodatkowo, kobiety w ciąży muszą radzić sobie ze stresem związanym ze zbliżającą się rewolucją w życiu. Sen z powiek spędza także lęk o zdrowie dziecka i huśtawka emocjonalna, która wynika z burzy hormonalnej. Z tych powodów kobiety w ciąży bardzo często cierpią na bezsenność. Dlatego, kiedy już uda się wreszcie zasnąć, prawdopodobieństwo wybudzenia się ze snu jest znacznie większe niż u pozostałych osób. W efekcie kobiety w ciąży – ze względu na swój stan – mają dużo większą szanse na zapamiętanie, o czym śniły.

Co oznaczają sny w ciąży?

Wiele kobiet w czasie ciąży zastanawia się nad znaczeniem snów. Zwłaszcza, że udaje się je zapamiętać z dużo większą dokładnością, niż miało to miejsce wcześniej. Często sny są wynikiem naszych intensywnych przemyśleń czy ukrytych lęków, które znajdują ujście na jawie. Jeśli jednak wierzymy w znaczeniu snów i bardzo zależy nam na odkryciu jego znaczenia, zawsze można zajrzeć do sennika. Jak jednak wyjaśnić fakt, że wiele kobiet w czasie ciąży miewają podobne sny? To proste. Sen w czasie ciąży nie jest już tak głęboki, jak przedtem, więc musi minąć sporo czasu zanim przyszła mama znuży się i uśnie. Zanim to nastąpi w głowie kłębi się mnóstwo myśli, obaw, planów czy fantazji, które znajdują swoje odzwierciedlenie w snach. Większość kobiet w ciąży zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądało jej życie po narodzinach dziecka. Nic więc dziwnego, że po zaśnięciu mózg projektuje obrazy związane z przyjściem na świat maleństwa. W ten sposób wiele kobiet w ciąży ma podobne sny.

Dziwne sny w ciąży – co oznaczają?

Kobiety spodziewające się dziecka często zwracają uwagę na dziwne sny w czasie ciąży. Oczywiście każdy z nas co jakiś czas śni o rzeczach co najmniej zaskakujących, jednak przyszłe mamy zapamiętują je częściej. Zmiany hormonalne oraz stres związany z nową rolą mogą sprawić, że obrazy, które projektuje nasz mózg w czasie snu, są szczególnie dziwne.

O czym śnimy na początku ciąży?

Jak łatwo się domyśleć, każda przyszła mama miewa inne sny. Nie muszą mieć one żadnego związku z jej obecnym stanem. Są jednak sny, które często powtarzają się i zmieniają swój charakter w zależności od etapu ciąży. W początkowej fazie, a więc w pierwszym trymestrze ciąży, kobietom często śni się woda, która prawdopodobnie symbolizuje płyn owodniowy w którym pływa płód.

Sny w II trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży to czas kiedy kobieta czuje się najlepiej, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w snach. W tym okresie zdarzają się najprzyjemniejsze sny, ale także takie, które bezpośrednio odnoszą się do nowej roli. Kobietom w tym czasie często śnią się małe zwierzątka, które mogą symbolizować zmiany w życiu, a także radość ze zbliżających się narodzin dziecka.

O czym śnią kobiety pod koniec ciąży?

W ostatnich tygodniach ciąży, sny najczęściej odnoszą się do zbliżających się narodzin oraz czekających młodą mamę nowych obowiązków. Bardzo często wynikają z lęku i obawy przed nową rolą. Tuż przed rozwiązaniem sny są znacznie bardziej realistyczne, niż na początku ciąży. Zamiast ukrytej symboliki często śni się dokładnie o tym, nad czym intensywnie się zastanawiamy. W ten sposób podświadomie szukamy odpowiedzi, jak będzie wyglądało nasze dziecko, jakiej będzie płci, a także czy sprostamy nowemu zadaniu.

Sny w ciąży – koszmary

Wiele kobiet w trakcie ciąży skarży się na koszmary senne. Odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą, jest kilka. Wcale nie muszą oznaczać niczego złego. Kobiety w czasie ciąży stają się bardziej emocjonalne i uczuciowe, dlatego znacznie intensywniej przeżywają swoje sny. W tym czasie częściej niż zwykle nadają snom wysoką rangę. Koszmary senne wynikają jednak nie tyle z przeczuć, co lęku przed zbliżającą się rewolucją w życiu oraz strachem o zdrowie dziecka. Emocje nagromadzone w ciągu dnia najczęściej znajdują ujście w nocy, w trakcie snu. Stąd zapewne można zauważyć, że w czasie ciąży kobiety skarżą się na koszmary senne znacznie częściej, niż wcześniej.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >