Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Sposoby na zaparcia w ciąży
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Sposoby na zaparcia w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży
pixabay.com

Skąd się biorą zaparcia w ciąży?

Częstość pojawiania się zaparć w ciąży wynika z podwyższonego poziomu progesteronu w organizmie. Hormon ten rozluźnia przewód jelitowy, przez który pokarm nie przechodzi już tak szybko. Nie pomaga też stale powiększająca się macica, uciskająca na inne organy – w tym na jelita.

Do powyższych przyczyn można dodać jeszcze nieodpowiednią dieta. Dużo produktów powodujących zaparcia, jak na przykład czekolada, biały ryż albo jasne pieczywo, mogą nasilać istniejące problemy. Podobnie nieregularne, ciężkostrawne posiłki, gazowane napoje i brak aktywności fizycznej – dobrze ich unikać, jeśli pojawią się problemy z wypróżnianiem.

Długie przerwy w wypróżnianiu się nie tylko sprowadzają na przyszłą mamę dyskomfort, ale mogą być też przyczyną żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Te zaś często okazują się bolesne i utrudniają siedzenie, dlatego o wiele lepiej w ogóle nie dopuścić do tego, by się pojawiły.

Najlepsze sposoby na zaparcia w ciąży

  • Wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik: to bardzo skuteczna metoda, błonnik doskonale usuwa resztki pokarmowe z układu trawiennego. Przechodząc przez jelita wymiata wszystko co w nich zalega, wchłania wodę, co rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. Dobrą dzienną dawką będzie około 40 gramów błonnika, a najwięcej jest go w otrębach zbożowych (aby dojść do 40 gramów błonnika wystarczy spożyć 100 gramów otrębów). Można je dodawać do sałatek i koktajli, a jeśli szukamy innych źródeł błonnika, dobrze sięgnąć po brązowy ryż, karczochy, zieloną sałatę, buraki i pomidory. Jeśli wolimy słodką opcję, dobre będą figi, daktyle, śliwki i jabłka.

  • Produkty mleczne: kefiry, maślanki i naturalne jogurty ułatwiają wypróżnianie. Dzięki bakteriom kwasu mlekowego tempo pracy jelit ulegnie znaczącej poprawie. Do naturalnego jogurtu można też dodać wspomniane wcześniej otręby i wkroić nieco jabłka lub innych owoców.

  • Siemię lniane: jest to sposób znany od bardzo dawna. Zalanie dwóch łyżek nasion lnu szklanką wrzątku da nam swego rodzaju kisiel. Po ostygnięciu można go wypić. Najlepiej zrobić to na noc, a dla poprawy smaku można dodać trochę mleka.

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu: podczas ciąży kobieta potrzebuje szczególnie dużo płynów, w końcu w jej ciele rozwija się nowe życie. Woda jest też absorbowana z jedzenia intensywniej niż zwykle. Zaleca się picie 2,5 litra płynów dziennie. Dobrze też, by nie były to w większości słodkie napoje, pełne zagęszczaczy i sztucznych barwników.

  • Dbanie o odpowiedni rytm wypróżniania – nasz układ trawienny ma swój własny rytm. Przyzwyczaja się do tego o której godzinie zazwyczaj dostaje posiłek, a także do defekacji o określonej porze. Nie należy więc nigdy zwlekać jeśli czujemy potrzebę skorzystania z toalety, bo może to doprowadzić do jeszcze większego pogłębienia problemu.

Jeśli mimo starań żadna z tych metod nie pomaga, należy zgłosić się do lekarza. W innym przypadku można spodziewać się hemoroidów, z którymi potem może być ciężko sobie poradzić.

Ruch na zaparcia w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży to nie tylko dieta, dobrym pomysłem będzie też zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań do regularnych ćwiczeń, to w razie problemów z regularnym wypróżnianiem warto włączyć je do codziennego harmonogramu.

Jest wiele sposobów na ćwiczenia dla kobiet ciężarnych: od zwykłych spacerów, przez pływanie i aqua aerobik, jogę i fitness dla przyszłych mam. Wcale nie trzeba też spędzać nad tym wielu godzin, wystarczy 30 minut dziennie kilka razy w tygodniu.

Jeśli przyszła mama do tej pory nie ćwiczyła i nie ma ku temu przeciwwskazań, to jest to dobry moment by zacząć. Nie tylko można uniknąć nieprzyjemnych skutków zaparć, ale też dzięki poprawionej kondycji organizm szybciej dojdzie do siebie po porodzie.

Tagi: Dziecko