portalparentingowy.pl
Spóźniający się okres – jakie są przyczyny, jak wywołać okres

unsplash.com/ Amin Hasani

Spóźniający się okres – jakie są przyczyny, jak wywołać okres?

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Spóźniający się okres zazwyczaj nasuwa jedno skojarzenie – ciąża. Choć rzeczywiście brak miesiączki jest wskazaniem do zrobienia tekstu ciążowego, to powodów spóźniającego się okresu może być znacznie więcej. Co oznacza sp&oacut

Ile może opóźnić się okres?

Spóźniający się okres potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiecie, zwłaszcza, gdy boją się nieplanowanej ciąży. Opóźniająca się miesiączka nie musi wcale oznaczać ciąży ani problemów zdrowotnych. Podstawowa kwestia to ustalenie, o ile dni spóźnia się okres. Ważne jest także, czy miesiączka pojawia się regularnie, czy też już wcześniej zdarzały się opóźnienia. Aby to ustalić potrzebna jest podstawowa wiedza na temat menstruacji. Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Nie oznacza to jednak, że u każdej kobiety okres powija się dokładnie po takim czasie. W wielu przypadkach cykle trwają częściej, nawet co 24 dni. U niektórych kobiet długość pomiędzy kolejnymi cyklami wynosi nawet do 35 dni. Bardzo często zdarza się, że różnice pomiędzy kolejnymi cyklami wynoszą 1-2 dni. Jeśli jednak często zdarza się, że okres spóźnia się o więcej niż 4 dni, można mówić o nieregularnych cyklach miesiączkowych. Bywa, że kobiety miewają znacznie dłuższe przerwy pomiędzy menstruacją i nie są w stanie określić przybliżonego terminu miesiączki. Takie sygnały wysyłane przez ciało nie powinny być bagatelizowane. Dlatego najlepiej umówić się na wizytę do ginekologa, który zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć możliwe schorzenia lub choroby.

Spóźniający się okres – ciąża

Zazwyczaj spóźniający się okres kojarzy się wszystkim z ewentualną ciążą. W rzeczywistości to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn braku okresu. Jeśli kobieta współżyje regularnie to oczywiście w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciąże. Aby się o tym przekonać, najlepiej wykonać tekst ciążowy .ub umówić się na wizytę do lekarza aby zrobić badanie USG albo badanie krwi. W ten sposób można z dużą pewnością potwierdzić lub wykluczyć ciąże. Jeśli jednak kobieta nie współżyła i nie jest możliwe, aby zaszła w ciąże, odpowiedzi należy szukać gdzie indziej.

Spóźniający się okres – co może być przyczyną?

Przyczyn spóźniającego się okresu może być naprawdę wiele. W takim wypadku duże znaczenie ma wiek. W przypadku młodej dziewczyny, która niedawno zaczęła miesiączkować nieregularne cykle menstruacyjne są zupełnie normalne. Czasem potrzeba nawet kilku lat zanim organizm się ustabilizuje i cykle miesiączkowe staną się regularne. Jeśli z biegiem czasu sytuacja się nie unormuje, warto wybrać się do specjalisty. U starszych kobiet, między 45 a 55 rokiem życia, spóźniający się okres także nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że brak krwawienia jest sygnałem, że zbliża się menopauza. W takim przypadku bardzo często można zaobserwować nieregularne cykle miesiączkowe.

Jeśli jednak żadna ze wskazówek nie jest powodem spóźniającego się okresu, odpowiedzi koniecznie należy szukać dalej. Bardzo często przyczyną okazuje się stres i przemęczenie. Brak snu, niedożywienie i ciągły stres nie są obojętne dla organizmu. Może się okazać, że za sprawą silnego stresu i ciągłego przemęczenia ciało odmawia posłuszeństwa, czego efektem będzie zatrzymanie miesiączki. Powodem może być także przebyta infekcja i przyjmowanie niektórych leków. Regularne cykle miesiączkowe może zaburzyć także podróżowanie, zwłaszcza jeśli przemieszczamy się samolotem, w krótkim czasie zmieniając strefy klimatyczne i czasowe.

Spóźniający się okres – choroby

Niestety, istnieje ryzyko, że spóźniający się okres jest oznaką różnych schorzeń i chorób. Dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza ogólnego, który zleci wykonanie podstawowych badań. Powodem spóźniającej się miesiączki może być zaburzona praca tarczycy, dlatego warto poprosić lekarza o skierowanie na badania TSH. Istnieje możliwość, że nieregularny okres jest spowodowany nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta i endokrynologa, który wykona dodatkowe badania i w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Spóźniająca się miesiączka może również być oznaką zespołu policystycznych jajników, czyli zaburzeń hormonalnych, występujących najczęściej u kobiet między 20 a 25 rokiem życia. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tych zaburzeń są nieregularne cykle menstruacyjne. Innym powodem braku miesiączki mogą być choroby układu rozrodczego. Najbardziej prawdopodobne jest pojawienie się torbieli. W takiej sytuacji często dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które prowadzą do zatrzymania miesiączki. Może się również zdarzyć, że przyczyną braku okresu jest nowotwór. Zatrzymanie miesiączkowania jest jednym z objawów nowotworu błony śluzowej macicy, nowotworu jajnika oraz guza okolicy podwzgórzowo-przysadkowej. Nie należy jednak panikować i z góry zakładać czarnego scenariusza. Choć istnieje ryzyko, że powodem spóźniającego się okresu jest rak, to przyczyn może być wiele. Zawsze jednak w takiej sytuacji wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. Nawet jeśli powód okaże się błahy, to nie zaszkodzi wykonać badania. W ten sposób upewnimy się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju.

Co robić, gdy spóźnia się miesiączka?

Pierwszym krokiem w przypadku spóźniającego się okresu jest zrobienie testu ciążowego. Dotyczy to oczywiście kobiet, u których zachodzi prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Nawet jeśli kobieta stosuje antykoncepcję, warto wykonać test. Zdarza się, że mimo zabezpieczenia mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli jednak kobieta nie współżyła i nie ma możliwości, aby zaszła w ciążę, wykonywanie testu nie jest potrzebne. W takiej sytuacji należy jednak poszukać przyczyn gdzie indziej. Aby przyśpieszyć pojawienie się miesiączki można zrobić gorącą kąpiel, która pomoże się zrelaksować i wyciszyć. W końcu stres związany z spóźniającym się okresem może również wpływać niekorzystnie na organizm i dodatkowo opóźniać pojawienie się krwawienia. Jeśli miesiączka znacznie się opóźnia, a od ostatniej menstruacji minęły już 2 miesiące koniecznie trzeba umówić się do lekarza. Może to być sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niepojącego, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >