Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:11

Stopnie czystości pochwy

Stopnie czystości pochwy
pixabay.com

Badanie czystości pochwy

Pochwa nie jest środowiskiem jałowym, występują tam różnorodne mikroorganizmy, a ich obecność nie jest przypadkowa, ponieważ tworzą florę bakteryjną zapobiegającą rozwijaniu się patogenów. Głównym jej składnikiem są pałeczki kwasu mlekowego, pomagające utrzymać prawidłowy poziom pH, oscylujący w granicach między 3,5 a 4,2. Na to środowisko wpływ ma wiele czynników, takich jak poziom hormonów (który zmienia się pod wpływem ciąży, pokwitania, cyklu miesiączkowego bądź przekwitania), higiena osobista, aktywność seksualna oraz stosowane leki. Czasami również zbyt częste i intensywne mycie może zaburzyć równowagę flory bakteryjnej pochwy. Jest to możliwe szczególnie w przypadku, gdy używane jest mydło o zasadowym odczynie.

Badanie czystości pochwy nazywa się też biocenozą pochwy. Jego zadaniem jest określenie czy pojawiła się infekcja, a jeśli tak, to również jakiego jest rodzaju i co ją wywołało. Do jego wyników przyrównuje się stopnie czystości pochwy.

Badanie wykonywane jest przez pobranie wymazu, z którego sporządzane są preparaty mikroskopowe. Ocenia się też poziom pH używając papierka lakmusowego, a także wykonuje się test aminowy.

Kiedy wykonać badanie czystości pochwy?

W razie podejrzenia infekcji i niepokojących objawów, takich jak świąd, nieodpowiednie upławy, a także problemy wskazujące na niewydolność układu moczowego, można od razu zgłosić się do badania. Zaleca się jednak, aby wstrzymać się od aktywności seksualnej na dwa dni przed badaniem, nie wykonywać go podczas terapii antybiotykami, dni na które przypada miesiączka, ani nie wykonywać wcześniej badania ginekologicznego.

Stopnie czystości pochwy

Wynik badania podaje się określając stopnie czystości pochwy, do czego wykorzystuje się różne metody. Najbardziej popularna to skala wg Kuczyńskiej. Wyróżnia się w niej cztery podstawowe stopnie, oznaczane 0, I, II, III, IV, oraz stopnie pośrednie: I/II, II/III, II/IV, oraz 0/IV. Prawidłowe są te od 0 do I//II, reszta wskazuje na to, że niestety pojawił się stan zapalny.

- stopień I oznacza widoczne jedynie pałeczki kwasu mlekowego

- stopień II to pałeczki kwasu mlekowego i niewielka ilość bakterii oraz białych krwinek

- stopień III to mała ilość pałeczek kwasu mlekowego, dużo natomiast zobaczyć można bakterii i białych krwinek

- stopień IV - w tym przypadku bakterie kwasu mlekowego nie występują, zamiast nich widać dużą ilość bakterii oraz innych patogenów, a także białych krwinek. Mogą być też obecne grzyby, takie jak drożdżaki lub pierwotniaki.

Pojawienie się stanu zapalnego można stwierdzić również stosując kryteria wg Amsela. Aby stwierdzić stan zapalny, trzeba spełnić wtedy przynajmniej trzy z następujących punktów:

- wydzielina z pochwy ma szaro-białe zabarwienie

- pod mikroskopem można zobaczyć komórki jeżowe

- odczyn pH pochwy jest większy niż 4,5

- obecny jest nieprzyjemny zapach

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?