portalparentingowy.pl
Stopnie czystości pochwy

pixabay.com

Stopnie czystości pochwy

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Stopnie czystości pochwy określa się badaniem wykonywanym na podstawie wymazu. Za ich pomocą sprawdza się stan flory bakteryjnej. Wykrywa się wtedy obecność infekcji, jak również jej źródło, dzięki czemu można rozpocząć leczenie. Jakie są st

Badanie czystości pochwy

Pochwa nie jest środowiskiem jałowym, występują tam różnorodne mikroorganizmy, a ich obecność nie jest przypadkowa, ponieważ tworzą florę bakteryjną zapobiegającą rozwijaniu się patogenów. Głównym jej składnikiem są pałeczki kwasu mlekowego, pomagające utrzymać prawidłowy poziom pH, oscylujący w granicach między 3,5 a 4,2. Na to środowisko wpływ ma wiele czynników, takich jak poziom hormonów (który zmienia się pod wpływem ciąży, pokwitania, cyklu miesiączkowego bądź przekwitania), higiena osobista, aktywność seksualna oraz stosowane leki. Czasami również zbyt częste i intensywne mycie może zaburzyć równowagę flory bakteryjnej pochwy. Jest to możliwe szczególnie w przypadku, gdy używane jest mydło o zasadowym odczynie.

Badanie czystości pochwy nazywa się też biocenozą pochwy. Jego zadaniem jest określenie czy pojawiła się infekcja, a jeśli tak, to również jakiego jest rodzaju i co ją wywołało. Do jego wyników przyrównuje się stopnie czystości pochwy.

Badanie wykonywane jest przez pobranie wymazu, z którego sporządzane są preparaty mikroskopowe. Ocenia się też poziom pH używając papierka lakmusowego, a także wykonuje się test aminowy.

Kiedy wykonać badanie czystości pochwy?

W razie podejrzenia infekcji i niepokojących objawów, takich jak świąd, nieodpowiednie upławy, a także problemy wskazujące na niewydolność układu moczowego, można od razu zgłosić się do badania. Zaleca się jednak, aby wstrzymać się od aktywności seksualnej na dwa dni przed badaniem, nie wykonywać go podczas terapii antybiotykami, dni na które przypada miesiączka, ani nie wykonywać wcześniej badania ginekologicznego.

Stopnie czystości pochwy

Wynik badania podaje się określając stopnie czystości pochwy, do czego wykorzystuje się różne metody. Najbardziej popularna to skala wg Kuczyńskiej. Wyróżnia się w niej cztery podstawowe stopnie, oznaczane 0, I, II, III, IV, oraz stopnie pośrednie: I/II, II/III, II/IV, oraz 0/IV. Prawidłowe są te od 0 do I//II, reszta wskazuje na to, że niestety pojawił się stan zapalny.

- stopień I oznacza widoczne jedynie pałeczki kwasu mlekowego

- stopień II to pałeczki kwasu mlekowego i niewielka ilość bakterii oraz białych krwinek

- stopień III to mała ilość pałeczek kwasu mlekowego, dużo natomiast zobaczyć można bakterii i białych krwinek

- stopień IV - w tym przypadku bakterie kwasu mlekowego nie występują, zamiast nich widać dużą ilość bakterii oraz innych patogenów, a także białych krwinek. Mogą być też obecne grzyby, takie jak drożdżaki lub pierwotniaki.

Pojawienie się stanu zapalnego można stwierdzić również stosując kryteria wg Amsela. Aby stwierdzić stan zapalny, trzeba spełnić wtedy przynajmniej trzy z następujących punktów:

- wydzielina z pochwy ma szaro-białe zabarwienie

- pod mikroskopem można zobaczyć komórki jeżowe

- odczyn pH pochwy jest większy niż 4,5

- obecny jest nieprzyjemny zapach

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >