portalparentingowy.pl
Suchy kaszel u niemowląt

pixabay.com

Suchy kaszel u niemowląt

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Suchy kaszel u niemowląt może mieć wiele przyczyn. Jest bardzo uciążliwy, może utrudniać sen i nie zawsze łatwo odróżnić go od kaszlu mokrego. Nigdy jednak nie należy go lekceważyć. Co najczęściej wywołuje suchy kaszel u niemowląt i jak się go lecz

Suchy kaszel u niemowląt - przyczyny

Suchy kaszel u niemowląt to naturalny odruch organizmu, mający oczyszczać krtań, tchawicę i oskrzela. Zazwyczaj sporadyczne pojawienie się kaszlu nie jest powodem do niepokoju. Problemy zaczynają się, gdy mamy do czynienia z chronicznym kaszlem, któremu czasem towarzyszą dodatkowe objawy.

Tak samo jak u dorosłych, dręczący dzieci kaszel dzielimy na suchy i mokry. Mokry jest określany jako kaszel produktywny, pomaga on pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Świadczy o tym, że rozwinęła się infekcja. Suchy natomiast nazywany jest kaszlem bezproduktywnym i mówi nam o infekcji górnych dróg oddechowych i podrażnienia gardła. Często jest też kaszlem poinfekcyjnym, czyli takim, który utrzymuje się nawet do kilku tygodni po przebytej chorobie.

Najczęstszą przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. Dodatkowe objawy to zatkany nos, gorączka, ogólne osłabienie i bolące gardło. Na początku infekcji mamy do czynienia z kaszlem suchym, jednak później przechodzi on w kaszel mokry. Bardzo często w trakcie infekcji wirusy uszkadzają nabłonek oddechowy i gdy już choroba minie, to suchy kaszel będzie utrzymywał się jeszcze przez kilka tygodni. Niepokoić należy się, gdy nadal towarzyszą mu objawy takie jak gorączka albo ból w klatce piersiowej.

Astma to kolejna choroba, podczas której występuje suchy kaszel u niemowląt. Dodatkowymi objawami przy astmie są świszczący oddech i duszności, a także wrażenie uciskania klatki piersiowej. W tym przypadku napady kaszlu mogą ustępować samoistnie po kilku minutach, oddech i bicie serca są wtedy przyśpieszone.

Suchy kaszel u niemowląt czasami oznacza refluks żołądkowo-przełykowy, wrodzone wady serca lub wady układu oddechowego.

Suchy kaszel u niemowląt - co robić?

Suchy kaszel u niemowląt może zostać złagodzony domowymi sposobami. Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie mieszkania. Świetnym sposobem są położone na kaloryferze wilgotne ręczniki. Zadbajmy też o to, aby wywietrzyć pokój dziecka (jednak nie w chwili, gdy się w nim znajduje), ponieważ świeże powietrze hamuje odruch skurczowy.

Nie zawsze jednak możemy poradzić sobie z kaszlem naszej pociechy na własną rękę. Gdy występują niepokojące nas objawy, należy zgłosić się do specjalisty, który przepisze odpowiednie leki. Będą miały różną postać, w zależności od tego, jaki charakter ma infekcja. Jeśli doprowadziły do niej bakterie, terapia może wymagać podania antybiotyków, zapalenie krtani leczy się sterydami, a oskrzela preparatami wziewnymi o działaniu rozkurczającym.

W przypadku infekcji wywołanej przez wirusy stosuje się leki mukolityczne, które mają za zadanie rozrzedzanie wydzieliny i odkrztuszanie jej, jeśli wystąpił kaszel mokry. Można też zastosować leki przeciwkaszlowe w sytuacji, gdy maluch nie może zasnąć przez dręczący go kaszel. Nigdy nie podawajmy dziecku leków na własną rękę, ani zwlekajmy z wizytą u lekarza po wystąpieniu niepokojących nas objawów. Pośpiech wskazany jest zwłaszcza w wypadku niemowląt (w wypadku starszych dzieci można poczekać około dwóch dni, obserwując, czy ich stan nie ulegnie pogorszeniu). Gdy zauważymy, że pojawiła się gorączka, biegunka i wysypka, a do tego suchy kaszel u niemowląt, udajmy się z maluchem do lekarza!

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >