Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Sutki w ciąży

Sutki w ciąży
unsplash.com/freestocks

Zmiany ciała kobiety podczas ciąży

Nagłe zmiany, którym poddaje się ciało kobiety podczas ciąży, mogą być niepokojące zwłaszcza dla świeżo upieczonej przyszłej mamy. Jednak zazwyczaj są to zmiany naturalne, którymi nie trzeba się martwić i właśnie tego typu zmianami są te dotyczące sutków i piersi.

Zwiększa się ich wrażliwość, otoczka sutka ciemnieje, a same sutki w ciąży bardzo często się wtedy uwypuklają. Wszystko to ma jednak cel, którym jest przygotowanie ciała kobiety do karmienia dziecka mającego wkrótce przyjść na świat. Zmiany zaczynają się dość wcześnie z tego względu, że sam rozwój procesu laktacji trwa długo. Na szczęście po urodzeniu wszystko po pewnym czasie wróci do wyglądu sprzed ciąży.

Sutki w ciąży – pierwszy trymestr

Często zmiany dotykające sutków to jeden z pierwszych objawów ciąży. Wrażliwość na dotyk pojawia się nawet w trzecim lub czwartym tygodniu. Może się zdarzyć, że ta wrażliwość nie zniknie przez cały okres ciąży, jednak zazwyczaj objawy te mijają po pierwszym trymestrze.

Same piersi mogą też powiększyć się bardzo szybko, lub też zwiększać objętość stopniowo. Prędzej czy później jednak będzie to wyraźnie zauważalne, i po napełnieniu się mlekiem mogą okazać się większe nawet o połowę.

Około 12. tygodnia ciąży na pewno da się zauważyć, że dotychczasowe biustonosze są nieco przyciasne. Warto wtedy kupić biustonosz ciążowy, wykonany z miękkiej i oddychającej tkaniny, który nie będzie mocno uciskał piersi i pozwoli na rozwój kanalikom mlecznym.

Sutki w ciąży – drugi trymestr

Około piętnastego tygodnia piersi zaczną produkować mleko i będzie to trwało do około dwudziestego drugiego tygodnia. Hormony ciążowe zapobiegają gromadzeniu się i wyciekaniu mleka, a nadmiar pokarmu, jeśli się taki pojawi, zostanie zaabsorbowany przez organizm.

Sutki zrobią się ciemniejsze, a niewielkie bruzdki wokół nich nieco się uwypuklą. Są to gruczoły wytwarzające nawilżające serum, które chroni przed infekcjami po rozpoczęciu karmienia piersią. Uważa się, że pomaga ono też odnaleźć noworodkowi brodawkę, dlatego nie zaleca się zbyt dokładnego wycierania po kąpieli, aby ich całkowicie nie osuszyć – najlepiej delikatnie przyłożyć do nich ręcznik.

Gdy sutki w ciąży tak gwałtownie się powiększają, może temu towarzyszyć swędzenie, a także pojawienie się rozstępów. To pierwsze można złagodzić za pomocą nawilżającego kremu, a rozstępy po pewnym czasie staną się mniej widoczne.

Sutki w ciąży – trzeci trymestr

W tym okresie można poczuć, że piersi są ciężkie i obolałe. Jeśli przyszła mama jest aktywna fizycznie, to warto wtedy podtrzymywać je za pomocą biustonosza sportowego. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy bólu, ale też zmniejszymy ryzyko naderwania więzadeł. Jest to też okres odpowiedni do tego, aby zaopatrzyć się w biustonosz do karmienia, a najlepiej mieć ich kilka. W większości przypadków kobieta w ciąży może zauważyć powiększenie się swoich piersi o nawet dwa rozmiary i trzeba to uwzględnić podczas kupowania biustonoszy.

W tym momencie piersi pełne są mleka i w związku z tym można zauważyć pierwsze wycieki. Będą to niewielkie ilości gęstego, kleistego mleka i zdarza się, że zaczynają się nawet w czternastym tygodniu ciąży, chociaż o wiele większe prawdopodobieństwo, że to nastąpi, istnieje dopiero w jej późniejszym etapie. Wkładki laktacyjne w biustonoszu zapobiegną powstawaniu wilgotnych plam.

Tagi: Dziecko