portalparentingowy.pl
Świadczenia należne po urodzeniu dziecka

pixabay.com

Świadczenia należne po urodzeniu dziecka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Pojawienie się w naszym życiu nowego członka rodziny to bardzo szczęśliwe wydarzenie, jednak to też coś, do czego należy się odpowiednio przygotować. Dzieci to niemały wydatek, zwłaszcza jeśli mamy ich dwójkę lub trójkę. Na jakie świadczenia

Rodzaje świadczeń należnych po urodzeniu dziecka

Jest wiele rodzajów świadczeń przysługujących po porodzie, mają też różne formy, zarówno te pieniężne, jak i w postaci różnych ulg. Zawsze warto z nich skorzystać, nieczęsto jest przecież okazja do uzyskania pomocy ze względu na przybycie na świat nowego członka rodziny.

Świadczenia należne po urodzeniu dziecka dzielimy na:

  • „becikowe”,

  • zasiłek macierzyński,

  • świadczenie rodzicielskie („kosiniakowe”),

  • świadczenie wychowawcze,

  • świadczenia rodzinne.

„Becikowe”

Jest to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka w wysokości tysiąca złotych dla rodziców dziecka lub jego prawnych bądź faktycznych opiekunów. Nie jest wypłacana każdemu, możliwość otrzymania zależna jest od dochodów rodziny, które nie mogą przekraczać 1,922 złotych netto na osobę (włącznie z nowym dzieckiem). Koniecznym warunkiem jest również pozostanie matki pod opieką ginekologa od 10. tygodnia ciąży do czasu porodu, odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten fakt jest potem wydawane przez lekarza. Czas na złożenie wniosku to rok od momentu urodzin dziecka, i tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, „becikowe” jest wolne od podatku dochodowego.

Podobnie jak wnioski o inne świadczenia należne po urodzeniu dziecka, można wypełnić papiery tradycyjnie, w miejscu wyznaczonym przez gminę lub zrobić to przez Internet. Tam też znajdziemy wykaz dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku. Należy pamiętać, by zawsze dołączyć do nich zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

 Zasiłek macierzyński

Jeśli kobieta będąca w ciąży jest zatrudniona w formie umowy o pracę i odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe, to może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. Jego długość zależna jest od tego, ile dzieci urodzi kobieta podczas jednego porodu. W przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni, za każde kolejne zyskuje się odpowiednio więcej.

Należy się on także, gdy kobieta ma umowę na czas określony, ale została ona przedłużona do dnia porodu. Kwota obliczana jest na podstawie średniej miesięcznej pensji otrzymywanej w ciągu roku przed pójściem na urlop macierzyński.

Świadczenie rodzicielskie, czyli „kosiniakowe”

Można się o nie ubiegać od 2016 roku i mogą to robić wszyscy rodzice, którzy aktualnie nie mają pracy, wykonują ją na podstawie umowy o dzieło, studiują lub są rolnikami. Sprowadza się to do tego, że przysługuje każdej kobiecie niekwalifikującej się do zasiłku macierzyńskiego.

Zawsze wynosi 1000 złotych na miesiąc i trwa dopóki dziecko nie osiągnie jednego roku, a wniosek należy złożyć do trzech miesięcy po porodzie. Pamiętajmy, żeby trzymać się tego terminu, ponieważ jeśli złożymy wniosek później, nie dostaniemy wyrównania za okres, w którym zwlekaliśmy.

 Świadczenie wychowawcze

Jeśli chodzi o świadczenia należne po urodzeniu dziecka, to jest chyba ostatnimi czasy najsłynniejsze, jeśli chodzi o świadczenia należne po urodzeniu dziecka, ponieważ chodzi tu o popularne „500+”. Można złożyć wniosek od razu po porodzie, a 500 złotych co miesiąc otrzymuje się do momentu, aż dziecko ukończy osiemnaście lat. Na początku dotyczyło tylko drugiego i każdego kolejnego dziecka, jednak po nowelizacji dotyczy również pierwszego. Na „500+” nie mają także wpływu dochody rodziny, może je dostać każdy.

Procedury są w tym przypadku bardzo proste, nie wymagają wydawania decyzji administracyjnej, a informację o przyznaniu dostaje się na wskazany we wniosku adres e-mail lub w przypadku niepodania adresu poczty elektronicznej, można taką informację odebrać osobiście, choć nie jest to konieczne.

Świadczenia rodzinne

Jeśli miesięczny dochód rodziny nie przekracza 674 złotych netto na osobę, można ubiegać się o zasiłek rodzinny. Próg zwiększa się do 764 złotych jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.

Za dziecko do 5. roku życia otrzymujemy dodatkowo 95 złotych. Od 5. do 18. roku życia jest to natomiast 124 złote. Jeśli dziecko kontynuuje naukę w szkole powyżej 18 lat, to do 21. roku życia zasiłek będzie wynosił 135 złotych.

Dodatkowe pieniądze można uzyskać za urodzenie dziecka (jednorazowo 1000 złotych), w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego dostaje się 400 złotych, a za samotne wychowywanie dziecka przysługują ponadto 193 złote miesięcznie.

Wszystkie powyżej wymienione świadczenia należne po urodzeniu dziecka na pewno bardzo pomogą domowemu budżetowi, bo mimo dokładnego planowania, niezapowiedziane wydatki mogą nas nierzadko zaskoczyć.

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >