Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Świadczenia należne po urodzeniu dziecka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Świadczenia należne po urodzeniu dziecka

Świadczenia należne po urodzeniu dziecka
pixabay.com

Rodzaje świadczeń należnych po urodzeniu dziecka

Jest wiele rodzajów świadczeń przysługujących po porodzie, mają też różne formy, zarówno te pieniężne, jak i w postaci różnych ulg. Zawsze warto z nich skorzystać, nieczęsto jest przecież okazja do uzyskania pomocy ze względu na przybycie na świat nowego członka rodziny.

Świadczenia należne po urodzeniu dziecka dzielimy na:

  • „becikowe”,

  • zasiłek macierzyński,

  • świadczenie rodzicielskie („kosiniakowe”),

  • świadczenie wychowawcze,

  • świadczenia rodzinne.

„Becikowe”

Jest to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka w wysokości tysiąca złotych dla rodziców dziecka lub jego prawnych bądź faktycznych opiekunów. Nie jest wypłacana każdemu, możliwość otrzymania zależna jest od dochodów rodziny, które nie mogą przekraczać 1,922 złotych netto na osobę (włącznie z nowym dzieckiem). Koniecznym warunkiem jest również pozostanie matki pod opieką ginekologa od 10. tygodnia ciąży do czasu porodu, odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten fakt jest potem wydawane przez lekarza. Czas na złożenie wniosku to rok od momentu urodzin dziecka, i tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, „becikowe” jest wolne od podatku dochodowego.

Podobnie jak wnioski o inne świadczenia należne po urodzeniu dziecka, można wypełnić papiery tradycyjnie, w miejscu wyznaczonym przez gminę lub zrobić to przez Internet. Tam też znajdziemy wykaz dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku. Należy pamiętać, by zawsze dołączyć do nich zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży.

 Zasiłek macierzyński

Jeśli kobieta będąca w ciąży jest zatrudniona w formie umowy o pracę i odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe, to może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. Jego długość zależna jest od tego, ile dzieci urodzi kobieta podczas jednego porodu. W przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni, za każde kolejne zyskuje się odpowiednio więcej.

Należy się on także, gdy kobieta ma umowę na czas określony, ale została ona przedłużona do dnia porodu. Kwota obliczana jest na podstawie średniej miesięcznej pensji otrzymywanej w ciągu roku przed pójściem na urlop macierzyński.

Świadczenie rodzicielskie, czyli „kosiniakowe”

Można się o nie ubiegać od 2016 roku i mogą to robić wszyscy rodzice, którzy aktualnie nie mają pracy, wykonują ją na podstawie umowy o dzieło, studiują lub są rolnikami. Sprowadza się to do tego, że przysługuje każdej kobiecie niekwalifikującej się do zasiłku macierzyńskiego.

Zawsze wynosi 1000 złotych na miesiąc i trwa dopóki dziecko nie osiągnie jednego roku, a wniosek należy złożyć do trzech miesięcy po porodzie. Pamiętajmy, żeby trzymać się tego terminu, ponieważ jeśli złożymy wniosek później, nie dostaniemy wyrównania za okres, w którym zwlekaliśmy.

Tagi: Dziecko