Świadczenie becikowe
unsplash.com / Christian Bowen (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 7 Grudnia 2020

Dodatkowe 1000 zł za urodzenie dziecka. Komu przysługuje i co zrobić, by je dostać?

Jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł, czyli tzw. becikowe, nie dla każdego. Jakie warunki trzeba spełnić, by je dostać i co zrobić, aby otrzymać pieniądze? Wyjaśniamy.

Dodatkowe świadczenie za urodzenie dziecka dla wielu rodziców może być ogromnym wsparciem. Nie wszyscy jednak mogą ubiegać się o tzw. becikowe. Czytając dalej, dowiesz się, co należy zrobić, by dostać pieniądze i komu one przysługują.

Komu przysługuje jednorazowe świadczenie?

Jak wyjaśnia portal Infor.pl, w roku 2021 becikowe będzie przyznawane na obowiązujących od lat zasadach. Warto jednak przypomnieć najważniejsze z nich, a przede wszystkim te, na podstawie których jednorazowy zasiłek jest przyznawany.

Zobacz także: Sąsiedzi Kaczyńskiego przerwali milczenie. Zdradzili tajemnice życia obok prezesa

Becikowe jest przyznawane z tytułu urodzenia się żywego dziecka i przysługuje matce lub ojcu, a także opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Zapomoga jest wypłacana jednak dopiero, gdy kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. Wiemy, kto wróci do placówek w styczniuNiedzielski o powrocie dzieci do szkół. Wiemy, kto wróci do placówek w styczniuCzytaj dalej

Portal Infor.pl podkreśla jednak, że "w orzecznictwie sądów administracyjnych znajdziemy orzeczenia przemawiające za przyznaniem prawa do becikowego nawet pomimo niezachowania tego warunku".

Zobacz także: Ostatnia szansa, potem znikną na zawsze. Tylko dziś dostaniesz je za darmo w Biedronce, ale jest jeden warunek

Portal przypomina również, że becikowe nie zostanie przyznane osobą, którym:

  • świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przysługuje za granicą,
  • osobom samotnie wychowującym dziecko, jeżeli "nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd" (wyjątek stanowi sytuacja, w której: jeden z rodziców lub oboje nie żyje; ojciec dziecka jest nieznany; powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone; sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka; dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach).

Jak ubiegać się o jednorazową zapomogę?

Teksty wybrane dla Ciebie:

By otrzymać 1000 zł becikowego, dochód na jedną osobę w rodzinie musi wynosić 1922 zł. Rodzic bądź opiekun, który chce otrzymać jednorazową zapomogę i spełnia wyżej wymienione warunki, musi złożyć wniosek - drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia lub tradycyjnie w urzędzie gminy i miasta.

Jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 października 2021 roku, pod uwagę brany będzie dochód z 2019 roku, z kolei w przypadku późniejszego złożenia dokumentów, kluczowy będzie dochód w 2020 roku.

Portal Infor.pl przypomina również, że gdy "wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego, składa się go w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia".

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Infor

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News