portalparentingowy.pl
Świerzb – czym jest i jak z nim walczyć?

unsplash.com/Adrian Swancar

Świerzb – czym jest i jak z nim walczyć?

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Świerzb kojarzy się nam przede wszystkim z uczuciem swędzenia i wysypką. Ta niezwykle popularna choroba zakaźna dotyka nawet 300 milionów osób rocznie. To mniej więcej tak, jakby każdy Polak przechodził świerzb 8 razy do roku. Co warto wiedz

Czym jest świerzb?

Świerzb to nic innego jak choroba zakaźna, którą wywołują pasożyty – w tym wypadku roztocza. Na świerzb, poza ludźmi chorują też zwierzęta, niemniej jednak zakażenie się człowieka świerzbowcem zwierzęcym jest niezwykle rzadkie. U człowieka za chorobę odpowiada świerzbowiec ludzki, który zagnieżdża się w naskórku człowieka, tworząc w nim kanaliki, gdzie samice składają jaja. Z czasem dochodzi do wykluwania się coraz to nowych pasożytów które sprzyjają rozwojowi choroby.

Świerzb może przyjąć różne form, wyróżniane są obecnie

 • Świerzb dziecięcy

 • Świerzb guzkowy

 • Świerzb pęcherzykowy

 • Świerzb norweski

 • Świerzb wieku podeszłego

Jakie są przyczyny zachorowania na świerzb?

Bezpośrednią przyczyną zachorowania na świerzb jest ‘złapanie’ pasożyta jakim jest świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Niegdyś świerzb był uznawany za chorobę osób biednych, żyjących w kiepskich warunkach sanitarnych, okazuje się jednak, że choroba ta nie musi być tożsama z trudną sytuacją materialną, higieniczną i społeczną. Do zakażenia może dojść na kilka sposobów:

 • Kontakty seksualne z osobą chorą

 • Kontakt bezpośredni z osobą chorą – dotykanie lub pielęgnowanie jej. Rzadko kiedy jednak do zakażenia może dojść podczas krótkotrwałego kontaktu

 • Poprzez kontakt pośredni – używanie przedmiotów, odzieży, pościeli lub ręczników, z których korzysta lub ma kontakt osoba chora.

Objawy świerzbu

Pierwsza myśl, jaka kiełkuje w głowie, kiedy usłyszymy o świerzbie i jego objawach to swędzenie skóry – jest to dobry trop, choć je jedyny. Do objawów świerzbu:

Swędzenie skóry – przybierające na sile w godzinach nocnych, pod wpływem ciepła. Charakter świądu jest miejscowy i intensywny

Przeczosy skórne – podłużne (aczkolwiek nieduże), które pojawiają się na skórze chorego wskutek zadrapania naskórka wzdłuż linii tunelu podskórnego, które wykonują samice świerzbowca

Nory świerzbowocowe – jamy wydrążone w głębszych warstwach naskórka. Objaw, który często jest powodem postawienia diagnozy, przez lekarza wykonującego badanie dermatoskopowe.

Wysypka – czerwona, drobna, grudkowa wysypka, która najczęściej umiejscowiona jest w okolicach dłoni, piersi, narządów płciowych, pośladków przestrzeniach pomiędzy palcami a u dzieci – podeszwach stóp i dłoni. Poza niemowlętami wysypka nie umiejscawia się na twarzy chorego. W miarę postępowania choroby wysypka przekształca się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki.

Zrogowacenie naskórka – objaw typowy dla nieleczonej postaci świerzbu

Leczenie świerzbu

Aby pozbyć się nieprzyjemnej choroby, zarówno u dorosłych jak i u dzieci stosowane są różne metody opierające się o stosowanie leków i preparatów przeciwko świerzbowi. Zazwyczaj są to maści, kremy, płyny i szampony. Przed zastosowaniem preparatów zalecana jest kąpiel (długa, powyżej 10minut) ponieważ zmiękczenie skóry ułatwia preparatom przenikanie do chorych tkanek. U dorosłych lek stosuje się na powierzchni całego ciała z wyłączeniem głowy, u dzieci smarowane powinny być również okolice głowy.

Preparaty stosowane w leczeniu świerzbu to:

Krem z permetryną o stężeniu 5% - najczęściej stosowana metoda walki ze świerzbem, cechuje ją wysoka skuteczność, ponieważ zazwyczaj wystarczy jednokrotne nałożenie preparatu na skórę osoby chorej, pozostawienie go na tej skórze przez przynajmniej 8 godzin i zmycie go wodą z mydłem. Zdarzają się sytuacje, gdzie proces ten musi zostać powtórzony po 7-14dniach.

Innymi środkami farmakologicznymi wykorzystywanymi w leczeniu świerzbu są:

 • Maści siarkowe

 • Krotamiton

 • Iwermektyna

 • Benzoesan benzylu

Poza tym, niezwykle istotne jest zachowanie najwyższych standardów higieny w otoczeniu chorego. Ubrania, pościel których używa powinny zostać wyprane w temperaturze +60 stopni, przedmioty taki jak buty – zamrożone na kilkanaście godzin. Świerzbowiec jest w stanie przeżyć poza żywicielem do 72h.

Powikłania po

Powikłania po świerzbie nie należą do częstych, ale mogą być szczególnie nieprzyjemne i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kluczem do uniknięcia powikłań jest wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia świerzbu. Jeśli ten moment zostanie przeoczony łatwo o rozwinięcie się zmian skórnych i wystąpienia wtórnych zakażeń bakteryjnych. Nie licząc (bardzo rzadkich) reakcji alergicznych na leki do powikłań po świerzbie należy zaliczyć:

Podrażnienie miejscowe po stosowaniu leków

Parazytofobie – fobia objawiająca się lękiem przed pasożytami

Wspomniane wcześniej reakcje alergiczne

Świąd skóry utrzymujący się pomimo zakończenia choroby.

undefined

Bibliografia

https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/co-to-jest-swierzb

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/swierzb-jak-wyglada-przyczyny-objawy-leczenie

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,swierzb---objawy--leczenie--przyczyny-i-zdjecia--jak-wyglada-,artykul,1696001.html#co-to-jest-swierzb

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/swierzb-jak-go-wyleczyc/

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/swierzb-przyczyny-objawy-i-leczenie,143,n,192#swierzb-co-to-jest?

undefined

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >