Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Świnka – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:12

Świnka – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Świnka – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
pixabay.com

Świnka – co to jest za choroba?

Świnka to potoczna nazwa nagminnego zapalenia ślinianek przyusznych, czyli zakaźnej choroby wirusowej, za którą odpowiada wirus świnki z rodziny paramyksowirusów. Choroba ta jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego zarazić można się od osoby zakażonej. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie zimowym i początku wiosny. Najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym, choć może się zdarzyć, że choroba zaatakuje osobę dorosłą. Niestety, świnka jest chorobą, którą stosunkowo łatwo się zarazić, ponieważ zanim wystąpią pierwsze objawy, osoba chora może już zarażać innych. Na szczęście w większości przypadków osoby, które przeszły świnkę zyskują trwałą odporność co oznacza, że jest mała szansa ponownego zarażenia się. Choroba ta choć występuje na całym świecie to obecnie dotyka znacznie mniej osób, niż dawniej. Powodem jest szczepionka przeciwko śwince. W Polsce od 2004 roku jest obowiązek zaszczepienia się na świnkę, dzięki czemu liczna osób zakażonych znacznie zmalała.

Świnka – jakie są przyczyny?

Przyczyną nagminnego zapalenia ślinianek jest wirus z rodziny paramyksowirusów, który przedostaje się do organizmu przez jamę ustną, gdzie następnie rozmnaża się i przenosi na cały organizm. Do zarażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, albo pośrednio, poprzez np. picie z jednej szklanki. Okres wylęgania się świnki trwa około 17-19 dni. Osoba chora może zarażać nawet na tydzień przed pojawieniem się pierwszych objawów i do 9 dni po wystąpieniu sygnałów świadczących o zarażeniu.

Świnka – jak się objawia?

Pierwsze objawy świnki nie są na tyle charakterystyczne, żeby łatwo można było je połączyć z tą chorobą. W początkowej fazie pojawiają się objawy typowe dla grypy, czyli podwyższona temperatura, senność, osłabienie czy brak apetytu. Dopiero w kolejnych dniach pojawiają się objawy, które łatwo połączyć ze świnką. Najbardziej charakterystyczny to ból i obrzmienie ślinianki przyusznej, najczęściej najpierw z jednej strony, a po kilku dniach obustronne. Towarzyszy temu także ból ucha, uczucie suchości w jamie ustnej i problem z przeżuwaniem i połykaniem jedzenia. Nie zawsze jednak chorobie towarzyszą te objawy. Okazuje się, że aż 20-30 osób na 100 przechodzi świnkę bezobjawowo.

Świnka w ciąży – czy jest niebezpieczna?

Niestety w przypadku kobiet spodziewających się dziecka, choroba ta może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, świnka jest bardzo niebezpieczna, ponieważ istnieje ryzyko poronienia. Jeśli choroba ta pojawi się w późniejszych etapach ciąży, zazwyczaj ma na tyle łagodny przebieg, że nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Mimo to nigdy nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów i w razie wystąpienia objawów świnki, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?