portalparentingowy.pl
Symptomy raka jajnika

unsplash.com/Anthony Tran

Symptomy raka jajnika

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Rak jajnika to dosyć często spotykany kobiecy nowotwór. Szczególnie narażone są na zachorowanie kobiety, które przekroczyły już 50 rok życia. Wcześnie wykryty jest stosunkowo łatwy do wyleczenia, późno wykryty bywa często przyc

Rak jajnika to trzeci najczęściej atakujący narządy rodne kobiety nowotwór. Na niechlubnym podium plasuje się za nowotworami szyjki macicy i trzonu macicy. Ma tendencję do przerzutów na inne organy, dlatego jego wczesne wykrycie może być kluczowe w kontekście śmiertelności pacjentki. Co powinnaś wiedzieć o raku jajnika?

Jakie są symptomy raka jajnika?

Żeby móc leczyć raka jajnika, należy go jak najwcześniej rozpoznać. A aby rozpoznać raka jajnika warto wiedzieć, co go zwiastuje. Oto najbardziej popularne objawy tego nowotworu.

 • Jednym z najczęstszych objawów jest uczucie ciężkości w jamie brzusznej, ale równie często mamy do czynienia z bólami o nieoczywistej dla narządów rodnych lokalizacji.

 • U pacjentek cierpiących na nowotwór jajnika bardzo często występuje wodobrzusze – ten objaw dotyczy około 1/3 wszystkich chorych.

 • Uczucie ucisku spowodowane może być naciekaniem nowotworowym lub ciężarem własnym dużej torbieli.

 • Rzadko, ale zdarzają się również nerwobóle w udach, okolicy kulszowej albo pachwinowej. Dzieje się tak przez zajęcia splotu nerwowego.

 • Do niezbyt częstych, ale istotnych objawów należy zaliczyć nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.

 • Jeśli guz ulega powiększeniu do objawów mogą dołączyć uczucie silnego i gwałtownego parcia na pęcherz moczowy, zaparcia oraz w przypadku kobiet aktywnych seksualnie okresowy ból podczas zbliżenia.

 • Jeśli rak jajnika nie przekracza torebki guza, wówczas może wystąpić skrę szypuły guza, a ten spowoduje ataki bólów w miednicy. Ból ustąpi samoistnie, ale mogą mu towarzyszyć wymioty.

 • W mocno zaawansowanym stadium raka jajnika po chorej będzie widać wyniszczenie nowotworowe, którego cechą są chociażby zaostrzone rysy twarzy.

 • Do objawów raka jajnika należy doliczyć również takie dolegliwości jak wzdęcia, zaburzenia łaknienia, nudności, zaparcia, nietolerancja niektórych pokarmów. Należy zaznaczyć, że są to objawy u kobiet z średnio lub mocno zaawansowanym stadium raka jajnika.

Przyczyny raka jajnika

Nowotwór jajnika powstaje w wyniku niewłaściwego podziału komórek nabłonkowych, które namnażają się w sposób niekontrolowany, czego efektem jest powstawanie guzów na jajnikach, które upośledzają ich prawidłowe działanie. Rak jajnika ma dużą zdolność do przerzutów, ponieważ jego komórki odrywają się od macierzy i wędrują do innych organów za pomocą układu krwionośnego.

Jeśli wiemy już co powinno nas zaalarmować, aby przebadać się na okoliczność raka jajnika, warto wiedzieć, jakie są jego przyczyny. Co prawda nie jest zbadana dokładna przyczyna powstawania raka jajnika, dlatego zapobieganie tej chorobie jest w zasadzie niemożliwe, są jednak pewne elementy stałe, które wpływają na to, że do zachorowania może dojść. Zaliczamy do nich:

 • wiek kobiety – rak jajnika zazwyczaj atakuje osoby po 50 roku życia,

 • dieta bogata w tłuszcz,

 • późne macierzyństwo (po 30 roku życia) lub bezdzietność,

 • bezpłodność,

 • późna menopauza,

 • otyłość,

 • endometrioza (błona śluzowa macicy obecna również poza jamą macicy),

 • stosowanie zastępczych terapii hormonalnych, np. w okresie menopauzy,

 • uwarunkowania genetyczne — występowanie raka piersi lub raka jajnika w rodzinie np. u matki, siostry,

 • nosicielstwo mutacji genu BRCA1, BRCA2,

 • zespoły genetyczne: zespół Lyncha, zespół Peutza-Jeghersa, zespół Gorlina.

Ryzyko rozwoju raka zmniejszają czynniki hamujące owulację, czyli w pewien sposób „usypiające” czy „wyciszające” jajniki – tabletki antykoncepcyjne, duża liczba ciąż i karmienie piersią.

Wykrywanie raka jajnika

Jeśli kobieta obserwuje u siebie symptomy raka jajnika, warto, aby zbadała się pod tyk kątem. Do wykrywania raka jajnika stosuje się takie metody jak

 • badanie ginekologiczne dwuręczne (poprzez odbytnicę i pochwę) łączone z USG transwaginalnym i brzusznym,

 • oznaczenie stężenia markerów A-125, CA 15-3, CA 19-9, HE-4 i CEA w surowicy krwi; u mniej więcej 50% chorych we wczesnym stadium raka jajnika objawia się on podwyższonym stężeniem markera nowotworowego CA-125,

 • tomografia komputerowa brzucha i miednicy oraz badanie RTG klatki piersiowej.

Leczenie raka jajnika

Leczenie nowotworu jajnika to tzw. leczenie skojarzone, które obejmuje leczenie chirurgiczne oraz chemioterapię. Chemioterapia nie musi być konieczna, jeśli leczenie chirurgiczne zostało przeprowadzone w I stadium choroby i doszło do weryfikacji zmian w obrębie węzłów chłonnych miedniczych i okołoaortalnych.

Rak jajnika może zostać wyleczony nawet u ¾ pacjentek, jeśli zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie (I, II stadium choroby). Późne wykrycie nowotworu to 30-50% szans na przeżycie 5 lat od momentu wykrycia choroby.

Dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie symptomów choroby nowotworowej.

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >