portalparentingowy.pl
Dziewczynka

fot. Syda Productions, canva.com

Szczepienia dzieci. Opinia Europejskiej Agencji Leków

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Redaktor

Udostępnij:

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła decyzję dotyczącą szczepień dzieci w wieku od 5 do 11 lat przeciwko COVID-19. EMA pozytywnie zaopiniowała szczepienia preparatem BioNTech/Pfizer w tej grupie wiekowej. Teraz wszystko zależy od Komisji Europejskiej.

EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby - napisał Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka leku Comirnaty będzie niższa niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (10 µg w porównaniu z 30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się go w postaci dwóch wstrzyknięć w mięśnie ramienia w odstępie trzech tygodni - informuje EMA.

Jessie J

Jessie J poroniła. Przejmujący wpis gwiazdy

CZYTAJ DALEJ

Z zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że pierwsze szczepionki dla dzieci mogą trafić do Polski już w grudniu.

Europejska Agencja Leków zaznacza, że najczęstsze niepożądane objawy u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze. Jak czytamy na ema.europa.eu, skutki te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Obserwujemy zmianę statystyk zachorowań i hospitalizacji na COVID19 wśród dzieci i młodzieży. Od początku pandemii mieliśmy 17 877 dzieci hospitalizowanych, a w okresie 2-tygodniowym jest ok. 450 przypadków
- mówił Cessak podczas ostatniej konferencji prasowej.


Czego nie podawać dzieciom? Lista zakazanych produktów

Slajd 1 z 5

Grzyby leśne

Zwykle rodzice uważają, że grzyby są zbyt ciężkostrawne i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jest w tym ziarenko prawdo. Przed 11 miesiącem życia dziecko nie powinno być karmione potrawami opartymi na grzybach. Po minięciu tego okresu można do ich diety powoli wprowadzać grzyby hodowlane jak pieczarki czy boczniaki. Jednak z grzybami leśnymi lepiej poczekać trochę dłużej. Specjaliści radzą, by wprowadzać je do diety dopiero po 12 roku życia. Wcześniej ich organizm może nie poradzić sobie z ewentualnymi zatruciami.

Czy zdałbyś kartkówkę z polskiego? Sprawdź swoją wiedzę na temat lektur szkolnych

Pytanie 1 z 5

Która z tych bohaterek miała rude włosy?

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Już w niedzielę na ulice wyjedzie "Zaczytany autobus"

Czytaj więcej >
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Dziecko

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

Czytaj więcej >

Dziecko

Prezent dla dziewczynki. Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Czytaj więcej >

Dziecko

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Czytaj więcej >

Dziecko

Dawne metody na uspokojenie dziecka. Niektóre są dość kontrowersyjne

Czytaj więcej >