Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Szczepienie na meningokoki
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Szczepienie na meningokoki

Szczepienie na meningokoki
unsplash.com/ Martha Dominguez de Gouveia

Meningokoki - czym są?

Meningokoki to bakterie rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. Są szczególnie groźne ze względu na choroby, które wywołują. Mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości, takich jak zapalenie stawów, zapalenie spojówek czy mięśnia sercowego. Niestety, przynoszą też o wiele groźniejsze schorzenia, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, oraz posocznicę, czyli sepsę, niezwykle groźną reakcję organizmu na zakażenie, która może skończyć się śmiercią. Sepsa może postępować bardzo szybko również, gdy wywołują ją meningokoki. Od pojawienia się pierwszych objawów do śmierci dziecka może minąć ledwie dzień. W takim przypadku niezwykle ważna jest szybka diagnoza, ponieważ powikłania postępują niezwykle gwałtownie.

We wczesnej fazie zarażenia objawy są bardzo podobne do typowych dziecięcych chorób. Są to gorączka, bóle mięśni, nudności i wymioty. Na początku ciężko stwierdzić, że to właśnie meningokoki są przyczyną symptomów. Po jakimś czasie wychodzi wysypka i plamica, czyli wybroczyny, w postaci drobnych plam. Niekiedy są niewielkie, ale czasem bardzo rozległe. Uwagę powinien zwrócić bardzo szybko pogarszający się stan malucha.

Szczepienie na meningokoki jest bardzo przydatne, ponieważ choroba groźna jest nie tylko dla dzieci w przedszkolu czy żłobku. Ze względu na dużą łatwość zakażenia i przenoszenia się bakterii, zarazić się może też niemowlak, który cały czas spędza z mamą w domu.

Jeśli zaś dojdzie już do rozwoju choroby, leczenie polega na podaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania. Trzeba też rozpocząć je jak najwcześniej. Zazwyczaj oprócz bezpośredniej przyczyny leczy się też towarzyszące zakażeniu objawy.

Kiedy szczepić na meningokoki?

Szczepienie na meningokoki jest bardzo ważne zwłaszcza ze względu na możliwość wystąpienia zagrażającego życiu zakażenia. Szanse na zarażenie są duże, ponieważ meningokoki przenoszą się drogą kropelkową, wystarczy bezpośredni kontakt z kimś, kto roznosi je bezobjawowo.

Najwięcej zachorowań notuje się u niemowląt. Szczepienie na meningokoki powinno się więc wykonać najwcześniej jak to tylko możliwe, najlepiej w czasie pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka. Nie istnieje jednak jedna szczepionka, która zabezpieczałaby przeciwko wszystkimi serotypami tych bakterii. Z tego powodu aby szczepienie na meningokoki chroniło naszą pociechę całkowicie, używa się do niego przynajmniej dwóch preparatów.

Szczepienie można też wykonać w późniejszym okresie życia, bo choć najbardziej narażone na zachorowanie są niemowlęta, to może ono wystąpić także później. W przypadku, gdy szczepimy starsze dziecko, ilość dawek nie jest tak duża, jak przy szczepieniu niemowlęcia.

Szczepienie na meningokoki - możliwe powikłania

Szczepienie na meningokoki może wywoływać powikłania. Wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego nie jest niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj nie są to jednak bardzo silne objawy, choć zdarzają się te bardziej poważne. W tym ostatnim przypadku dotyka to układu nerwowego, pokarmowego bądź też immunologicznego. Jednak jakiekolwiek powikłania, nawet te bardziej intensywne, są o wiele mniej groźne niż choroby, które mogą sprowadzić na nasze dziecko meningokoki.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?