Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – jak działa, kto powinien się zaszczepić i jaką ma skuteczność?
pixabay.com
Martyna Trębacz - 4 Stycznia 2021

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – jak działa, kto powinien się zaszczepić i jaką ma skuteczność?

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu nie jest w Polsce obowiązkowa, jednak Ministerstwo Zdrowia zaleca poddanie się szczepieniu osobom, które są szczególnie narażone na zachorowanie. Obok boreliozy, to właśnie kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze. Mimo to, wiele osób ma wątpliwości co do działania oraz skutków ubocznych szczepionki, dlatego przed pojęciem decyzji warto dowiedzieć się czy jest bezpieczna, jaką ma skuteczność i jakie są możliwe efekty uboczne.

Kleszczowe zapalenie mózgu – co to jest?

Aby wyjaśnić zapotrzebowanie na stosowanie szczepionek, należy najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie jest ta choroba i dlaczego tak ważne jest, aby osoby szczególnie na nie narażone poddały się szczepieniu. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Przyczyną może być zarówno ukąszenie przez zakażonego kleszcza, jak i wypicie mleka, które nie przeszło pasteryzacji, które pochodzi od zakażonego zwierzęcia. Kleszczowe zapalenie mózgu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, najczęściej związane z powikłaniami neurologicznymi, które mogą mieć charakter trwały. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu oraz zapalenia rdzenia kręgowego.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – jak działa i jakie są rodzaje?

Jedynym pewnym sposobem, który może uchronić przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu jest szczepionka. Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaj szczepionek na kleszczowe zapalenie mózgu, czyli IMMUN i Encepur, które w swoim składzie zawierają inaktywowane wirusy. Dzięki temu po zaszczepieniu się nabiera się czynnej odporności na wirusy odpowiedzialne za chorobę. Szczepionki te dostępne są zarówno w wersji dla dorosłych jak i dla dzieci, które trzymują 50% dawki przeznaczonej dla dorosłych. Ważne jest jednak, aby przyjąć wszystkie z 3 dawek szczepionki w odpowiednich odstępstwach czasu. Trzeba jednak pamiętać, że przeciwciała, które stanowią ochronę przed chorobą produkowane są przez około 3 lata. Po upływie tego czasu, warto przyjąć dawkę przypominającą, która stanowi ochronę przed zakażeniem na kolejne 5 lat. Dlatego też kolejne dawki należy przyjmować właśnie w odstępach 5 lat.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – jaką ma skuteczność?

Szczepionki, które zostały zatwierdzone i dopuszczone do obrotu mają wysoką skuteczność na poziomie 98%. Przyjmowanie ich jest całkowicie bezpieczne, a dzięki dużej skuteczności stanowią realną ochronę dla tych, którzy są szczególnie narażeni na kleszczowe zapalenie mózgu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych szczepionek mogą wystąpić efekty uboczne, dlatego przed jej przyjęciem należy dokładnie dowiedzieć się, jakie są możliwe skutki niepożądane.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – dla kogo?

Szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu nie jest obowiązkowe, jednak istnieją grupy szczególnego ryzyka. Ministerstwo zdrowia rekomenduje poddanie się szczepieniu zwłaszcza osobom, które na co dzień hodują zwierzęta albo uprawiają rośliny dokładnie na obszarach, gdzie występuje ta choroba. Drugą grupą szczególnie narażoną na zakażenia są osoby pracujące na terenach leśnych lub w miejscach zadrzewionych, gdzie odnotowano przypadki zachorowań. Również te osoby należą do grupy ryzyka i powinny wziąć pod uwagę poddanie się szczepieniu. Jednak trzeba pamiętać, że ryzyko zachorowań dotyczy również osoby, które mają kontakt z naturą i często przebywają w lesie, gdzie odpoczywają albo zbierają grzyby. Także w takim wypadku szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu także jest rekomendowana. Oczywiście, należy przy tym wziąć pod uwagę, że ostateczną decyzję co do szczepienia podejmuje lekarz, który na podstawie wywiadu oceni ryzyko zachorowania i co za tym idzie zdecyduje czy dana osoba kwalifikuje się do szczepienia.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu – jakie są możliwe skutki uboczne?

Choć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu może uchronić przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi to trzeba pamiętać, że każda szczepionka wiąże się z możliwymi skutkami ubocznymi. Wśród reakcji niepożądanych można wymienić wysoką temperaturę, bóle głowy, wymioty i nudności, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, obrzęk gardła, warg, jamy ustnej, omdlenia i duszności. Dlatego też osoby, które zaszczepiły się na kleszczowe zapalenie mózgu powinny bacznie się obserwować i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepojących objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News