Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Szkarlatyna u dzieci
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Szkarlatyna u dzieci

Szkarlatyna u dzieci
pixabay.com

Czym jest szkarlatyna?

Szkarlatyna, inaczej zwana płonnicą, wywoływania jest przez bakterie paciorkowca. Przenosi się przez bezpośredni kontakt z nosicielem, a także drogą kropelkową i przez przedmioty, których dotykała zarażona osoba. Te same bakterie wywołują też anginę, przez co czasami zdarza się, że od chorej na anginę osoby zarazimy się szkarlatyną. Od momentu wniknięcia drobnoustrojów do naszego organizmu do pojawienia się pierwszych objawów mija do pięciu dni.

Szkarlatyna u dzieci – objawy

Jako pierwsze pojawiają się gorączka i ból gardła. Temperatura może podnieść się nawet do 40 stopni Celsjusza i nieleczona utrzymywać się około tygodnia. Bardzo pomagają na to antybiotyki, które zbijają temperaturę nawet w ciągu jednego dnia.

Do 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów szkarlatyny u dzieci, pojawia się kolejny – czerwona wysypka, na którą składają się małe, czerwone guzy. Pokrywają najpierw szyję i pachwiny, skąd rozprzestrzeniają się na resztę ciała. W dotyku są bardzo szorstkie, przypominają drobny papier ścierny i utrzymują się przez jakieś 5-6 dni. Czasami są też bardzo wyraźne na łokciach i pod pachami. Gdy zaczynają blednąć, skóra się łuszczy, a proces ten może trwać nawet do sześciu tygodni.

Wysypka nie pojawia się zazwyczaj na twarzy, ale może wystąpić zaczerwienienie na czole i policzkach, a wokół ust skóra blednie. Gardło i migdałki są czerwone i opuchnięte, czasem pokryte białym nalotem. Podobnie zaczerwieniony i spuchnięty może być język, a w niektórych przypadkach jest też pokryty białym nalotem, spod którego wystają czerwone guzy. W tym okresie choroby powszechny jest brak apetytu u dziecka.

Szkarlatyna u dzieci – leczenie

Szkarlatyna u dzieci diagnozowana jest za pomocą wymazu z gardła, aby upewnić się czy w organizmie obecny jest paciorkowiec. Na szczęście choroba ta nie występuje często.

Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków, zazwyczaj jest to penicylina, którą przyjmuje się przez około dwa tygodnie. Pamiętajmy by nie kończyć kuracji przedwcześnie, bo może to dać bakteriom szansę na rozprzestrzenienie się. W przypadku szybkiej reakcji chorobę można wyleczyć bardzo łatwo, dlatego też nigdy nie należy czekać, aż objawy ustąpią same, tylko reagować i od razu zgłosić się do lekarza.

Nieleczona szkarlatyna u dzieci może mieć bardzo poważne konsekwencje. Choroba jest w stanie rozprzestrzenić się na serce, nerki i inne ważne organy, trwale je uszkadzając. Wywołuje też zapalenie ucha środkowego i węzłów chłonnych.

Poza kuracją antybiotykami, zapewnijmy dziecku warunki do tego by mogło dużo odpoczywać i uzupełniać płyny, dbanie o nawodnienie pozwala organizmowi się zregenerować. Czasem małym pacjentom przepisuje się również leki przeciwbólowe.

Szkarlatyna to choroba zakaźna od 10 do nawet 21 dni po zarażeniu, dlatego ważne jest odizolowanie chorego od rówieśników jeśli jeszcze nie zostało podjęte leczenie, ale nawet po podaniu antybiotyku dobrze jest zachować przynajmniej jeden dzień kwarantanny.

Na szkarlatynę nie ma szczepionki, a z racji tego, że wywołuje ją kilka różnych szczepów bakterii, można na nią zachorować kilka razy w ciągu całego życia.

Szkarlatyna u niemowląt

Niemowlęta bardzo rzadko zapadają na szkarlatynę. Do szóstego miesiąca życia chronione są przez przeciwciała otrzymane od matki w czasie ciąży. W późniejszym okresie chorują bardzo rzadko, ryzyko zwiększa się znacząco dopiero kiedy idą do przedszkola, gdzie mają kontakt z rówieśnikami.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?