Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana ministra i rządu"
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 23.03.2022 04:11

Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana ministra i rządu"

Dziecko
Pixabay (CC0 Domena publiczna)

Do 17 stycznia w całym kraju dzieci mają ferie zimowe. O powrocie dzieci do szkół od paru miesięcy jest bardzo głośno. Rodzice, dzieci i nauczyciele zastanawiają, kiedy uczniowie wrócą do placówek edukacyjnych. W sprawie powrotu uczniów do szkół wypowiedział się dzisiaj (11.01) Przemysław Czarnek.

Powrót dzieci do szkół

Czarnek w rozmowie został zapytany kiedy możemy spodziewać się powrotu dzieci do szkół?

Powrót do szkół zależy od tego, jak mniej więcej do wtorku, środy będzie utrzymywała się sytuacja koronawirusa - powiedział minister.

Zwróćmy uwagę na to, że chociaż u nas w kraju w ostatnim tygodniu utrzymywały się liczby zachorowań na poziomie około 10 tysięcy, to jednak sytuacja epidemiologiczna w krajach sąsiadujących z nami jest bardzo zła, u nas też nie jest dobra - dodał Czarnek.

Minister podkreślił, że wtorek/ środa to będzie czas, kiedy miną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, czyli tego momentu, w którym Polacy przebywali ze sobą i może to będzie pokazywało zwiększenie zachorowalności i w takim przypadku dzieci do szkół nie wrócą.

To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana premiera i rządu. My przygotowujemy się - wyznał minister.

Minister został zapytany również o, to jaki w tej chwili jest najbardziej prawdopodobny scenariusz powrotu dzieci do placówek edukacyjnych.

Zakładamy wariant taki jak od początku zakładaliśmy - dodał Czarnek.

Do szkół jako pierwsi wrócą klasy najmłodsze. Stanie się tak, ponieważ nauczanie zdalne dzieci w tym wieku jest najmniej efektywne. Jeśli będzie decyzja pozytywna, to do szkół wrócą klasy I-III.

Szczepienia nauczycieli

Przemysław Czarnek zapytany został także o szczepienia dla nauczycieli. Prowadząca podkreśliła, iż tylko połowa nauczycieli chce się poddać szczepieniom. Minister zapytany został, czy rzeczywiście potwierdza takie informacje, że wielu nauczycieli nie chce się badać.

Spośród tych, którzy nie przeszli jeszcze choroby, czyli tych, którzy nie są jeszcze uodpornieni, to zdecydowanie ponad połowa chce się poddać badaniom. Są różne dane z różnych województw. W niektórych województwach jest to 60, a nawet 70 procent. Ja i tak uważam, że to jest duża liczba nauczycieli - powiedział minister.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: PolskieRadio.pl

Tagi: Szkoła