portalparentingowy.pl
Dziecko

Pixabay (CC0 Domena publiczna)

Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana ministra i rządu"

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Przemysław Czarnek był gościem programu "Sygnały dnia" w Programie Jeden Polskiego Radia. Minister edukacji opowiedział na temat powrotu dzieci do szkół i szczepień dla nauczycieli.

Do 17 stycznia w całym kraju dzieci mają ferie zimowe. O powrocie dzieci do szkół od paru miesięcy jest bardzo głośno. Rodzice, dzieci i nauczyciele zastanawiają, kiedy uczniowie wrócą do placówek edukacyjnych. W sprawie powrotu uczniów do szkół wypowiedział się dzisiaj (11.01) Przemysław Czarnek.

Powrót dzieci do szkół

Czarnek w rozmowie został zapytany kiedy możemy spodziewać się powrotu dzieci do szkół?

Powrót do szkół zależy od tego, jak mniej więcej do wtorku, środy będzie utrzymywała się sytuacja koronawirusa - powiedział minister.

Zwróćmy uwagę na to, że chociaż u nas w kraju w ostatnim tygodniu utrzymywały się liczby zachorowań na poziomie około 10 tysięcy, to jednak sytuacja epidemiologiczna w krajach sąsiadujących z nami jest bardzo zła, u nas też nie jest dobra - dodał Czarnek.

Minister podkreślił, że wtorek/ środa to będzie czas, kiedy miną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, czyli tego momentu, w którym Polacy przebywali ze sobą i może to będzie pokazywało zwiększenie zachorowalności i w takim przypadku dzieci do szkół nie wrócą.

To jest bardzo odpowiedzialna decyzja pana premiera i rządu. My przygotowujemy się - wyznał minister.

Minister został zapytany również o, to jaki w tej chwili jest najbardziej prawdopodobny scenariusz powrotu dzieci do placówek edukacyjnych.

Zakładamy wariant taki jak od początku zakładaliśmy - dodał Czarnek.

Do szkół jako pierwsi wrócą klasy najmłodsze. Stanie się tak, ponieważ nauczanie zdalne dzieci w tym wieku jest najmniej efektywne. Jeśli będzie decyzja pozytywna, to do szkół wrócą klasy I-III.

Szczepienia nauczycieli

Przemysław Czarnek zapytany został także o szczepienia dla nauczycieli. Prowadząca podkreśliła, iż tylko połowa nauczycieli chce się poddać szczepieniom. Minister zapytany został, czy rzeczywiście potwierdza takie informacje, że wielu nauczycieli nie chce się badać.

Spośród tych, którzy nie przeszli jeszcze choroby, czyli tych, którzy nie są jeszcze uodpornieni, to zdecydowanie ponad połowa chce się poddać badaniom. Są różne dane z różnych województw. W niektórych województwach jest to 60, a nawet 70 procent. Ja i tak uważam, że to jest duża liczba nauczycieli - powiedział minister.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: PolskieRadio.pl

Tagi:

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >