portalparentingowy.pl
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

pixabay.com

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Szkoła rodzenia z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem ze strony przyszłych rodziców. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę korzyści, jakie można wynieść z tego rodzaju kursu. Mimo to warto wcześniej dowiedzie

Szkoła rodzenia – co to jest?

Choć mogłoby się wydawać, że szkoła rodzenia jest całkiem nowym pomysłem to pierwsze takie miejsce powstało w Polsce już w 1956 roku. Popularność zdobyła jednak dużo później, ale obecnie dostęp do szkoły rodzenia jest znacznie ułatwiony i niezależnie od miejsca zamieszkania przyszli rodzice mogą w niedalekiej odległości znaleźć miejsce, gdzie jest prowadzony tego typu kurs. Szkoła rodzenia to miejsce, które przygotowuje przyszłych rodziców do nowej roli. W ramach kursu odbywają się zajęcia, w trakcie których  można zdobyć potrzebną wiedzę dotyczącą porodu, a także dowiedzieć się w jaki sposób należy opiekować się noworodkiem.

Szkoła rodzenia – dla kogo?

Szkoła rodzenia stwarza możliwość zbycia potrzebnej wiedzy o porodzie i opiece nad dzieckiem, ale uczestnictwo w niej nie jest przymusowe. Nazwa tego kursu może nieco wprowadzać w błąd, ponieważ zajęcia nie mają na celu nauczenie kobiety, jak rodzić. Powód jest prosty, poród jest zjawiskiem fizjologicznym, którego nie da się powstrzymać, dlatego ciało wie, w jaki sposób postępować. Szkoła rodzenia, pozwala na poznanie wskazówek, które okażą się pomocne w czasie porodu, a nawet mogą nieco go przyśpieszyć. Zapisać się mogą wszyscy, niezależnie od tego czy jest to pierwsza czy kolejna ciąża. Bez znaczenia jest także wiek przyszłych rodziców. Co więcej, do szkoły rodzenia mogą przychodzić nie tylko przyszli rodzice, ale także same kobiety, które podziewają się dziecka, albo przyszłe mamy w towarzystwie bliskiej sobie osoby. Dlatego też jeśli ojciec dziecka nie chce uczestniczyć w tego rodzaju kursie, kobieta może brać w nim udział sama, albo z przyjaciółką, siostrą czy mamą. Chodzi jedynie o okazanie wsparcia ciężarnej, która przygotowuje się do roli matki. Jedynym przeciwwskazaniem do uczestnictwa w zajęciach w szkole rodzenia jest opinia lekarza, który nie wyraża zgody na udział w takim kursie ze względu na stan zdrowia, np. wtedy, gdy ciąża jest zagrożona i zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń, albo wręcz poruszanie się. W pozostałych przypadkach do szkoły rodzenia może zapisać się każdy, kto niebawem powita na świecie dziecko.

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać i ile trwa kurs?

Aby wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie kursu w szkole rodzenia, należy wcześniej dowiedzieć się, ile będzie on trwał. Długość kursu jest uzależniona od programu oraz częstotliwości spotkań, dlatego mając tą wiedzę można wybrać odpowiedni moment na rozpoczęcie kursu, tak by zdążyć przed rozwiązaniem. Najczęściej jednak zaleca się rozpoczęcie kursu w szkole rodzenia w okolicach 20 tygodnia, a więc w połowie ciąży. Większość zajęć w szkole rodzenia jest prowadzonych przez 5-6 tygodni, ale zdarzają się kursy, które trwają nawet 2-3 miesiące. Dlatego rozpoczęcie kursu w połowie ciąży daje pewność, że zdążymy przed rozwiązaniem. Co więcej, kobiety w drugim trymestrze ciąży zazwyczaj czują się najlepiej i w najmniejszym stopniu doskwierają im typowe ciążowe dolegliwości, mają też więcej siły i energii, niż pod koniec ciąży, dlatego tym bardziej jest to właściwy moment.

Szkoła rodzenia – jak wygląda program?

Program szkoły rodzenia może nieco różnić się od siebie, w zależności od tego czy na kurs przewidziano 2-3 miesiące, czy 5 tygodni. Zawsze jednak obejmuje najważniejsze kwestie dotyczące porodu i tego, co czeka rodziców tuż po nim. Przeważnie zajęcia trwają półtorej godziny i odbywają się raz, abo dwa razy w tygodniu. Wybierając szkołę warto wcześniej dowiedzieć się jaki ma program, a także wziąć pod uwagę odległość od domu. Długie podróże mogą być szczególnie uciążliwe dla kobiet w ciąży, dlatego warto wybrać miejsce, które znajduje się w okolicy od domu.

Szkoła rodzenia ma na celu przygotować kobietę do porodu oraz do tego, co czeka ją później. W czasie kursu rodzice dowiadują się o zmianach, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy, o tym jak rozwija się dziecko w okresie płodowym, a także jak przygotować się do porodu. Osoby prowadzące kurs doradzą, co zabrać ze sobą do szpitala na porodówkę, aby w torbie znalazły się same potrzebne rzeczy. W czasie kursu kobieta dowie się jak wygląda poród oraz jego poszczególne etapy, a także czego może się w jego trakcie spodziewać. Dzięki tej wiedzy, lęki związane z porodem powinny być mniejsze, ponieważ kobieta jest świadoma, co może ją spotkać na sali porodowej. Co więcej, w czasie porodu może nie być czasu na wytłumaczenie jej wszystkich procedur, dlatego warto wcześniej wiedzieć, jakie przysługują jej prawa, jakie są możliwe scenariusze porodu i czym mogą one skutkować. Przyszłe mamy uczą się także technik oddychania, które mogą okazać się bardzo pomocne w trakcie porodu. W czasie kursu uczestnicy poznają także techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia dla kobiet w ciąży, aby jeszcze lepiej przygotować swoje ciało do porodu.

Prócz tego, szkoła rodzenia pozwala także zdobyć wiedzę, w jaki sposób należy opiekować się i zajmować noworodkiem. Dzięki temu przyszli rodzice, zwłaszcza ci którzy spodziewają się pierwszego dziecka będą mogli zdobyć wiedzę dotyczącą karmienia dziecka, kąpania oraz przewijania, dzięki czemu wszystkie te czynności będą znane.

Szkoła rodzenia – jakie są zalety?

Szkoła rodzenia to bez wątpienia szansa na zdobycie wiedzy na temat porodu oraz opieki nad dzieckiem. Choć na kurs mogą zapisać się wszyscy przyszli rodzice, to najwięcej korzyści mogą wynieść z niego osoby, które spodziewają się pierwszego dziecka i nie mają żadnej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Kurs pozwoli oswoić lęki, dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka oraz przygotować ją do porodu i pierwszych tygodni po porodzie. Dzięki temu przyszli rodzice mogą nabrać pewności siebie, która przyda się, gdy przyjdzie czas porodu.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Zaskoczenie na porodówce. Dziecko urodziło się z zębami

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Grzebień może pomóc kobiecie w ciąży podczas porodu. Nietypowa forma „znieczulenia"

Czytaj więcej >
Ciążowy brzuch

Ciąża i poród

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

Czytaj więcej >
Policjant z kobietą po odebranym porodzie

Ciąża i poród

Ciężarna nie zdążyła wejść do szpitala. Poród odebrał policjant na parkingu

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta urodziła syna trzy miesiące po swojej śmierci

Czytaj więcej >
Strajk przeciwko zakazowi aborcji

Ciąża i poród

Fundacja Pro - Prawo do Życia złożyła projekt ustawy "Stop Aborcji". Czy polskie prawo aborcyjne się zaostrzy?

Czytaj więcej >