Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Szwy po porodzie – jak długo się goją?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Szwy po porodzie – jak długo się goją?

Szwy po porodzie – jak długo się goją?
unsplash.com

Szwy po porodzie – kiedy są zakładane?

Większość kobiet, które rodzą naturalnie, ma zakładane szwy po porodzie. Wynika to z konieczności nacięcia krocza albo wtedy, gdy w trakcie porodu doszło do pęknięcia krocza. Okazuje się, że w Polsce aż 8 na 10 kobiet ma nacinane krocze, dlatego też szwy po porodzie nie są niczym rzadko spotykanym. W większości przypadków podczas porodu siłami natury zachodzi konieczność nacięcia krocza z powodu zbyt ciasnego ujścia pochwy, aby umożliwić przejście główki noworodka. Jednak uważa się, że zabieg ten jest nadużywany i faktyczna konieczność wykonania nacięcia zachodzi znacznie rzadziej, niż odbywa się to w praktyce. Mimo to niemal każda rodząca siłami natury ma nacinane krocze, co wiąże się z założeniem szwów po porodzie.

Szwy po porodzie – szwy standardowe i szwy rozpuszczalne

Gdy dziecko pojawi się na świecie, a kobieta urodzi już łożysko, następuje zszywanie krocza. Powinno odbywać się to w znieczuleniu miejscowym, ponieważ ból okolic intymnych podczas porodu naturalnego jest wyjątkowo silny i dokuczliwy. Krocze jest obolałe i spuchnięte, dlatego tym ważniejsze jest, aby zminimalizować ból. Rana, która powstała wskutek pęknięcia krocza lub jego nacięcia, może być zszyta za pomocą szwów standardowych oraz szwów rozpuszczalnych. Obecnie znacznie częściej stosuje się szwy rozpuszczalne, ale wybór rodzaju szwów zależy od lekarza przyjmującego poród. Szwy rozpuszczalne nie wymagają zdjęcia, ponieważ samoczynnie wchłaniają się po upływie 2-3 tygodni. Oczywiście należy liczyć się z tym, że będą one powodować pewien dyskomfort, ale po około miesiącu sytuacja powinna wrócić do normy. Rzadziej stosuje się szwy tradycyjne, czyli takie, które wymagają zdjęcia. O tym, kiedy należy zgłosić się na zdjęcie szwów po porodzie, decyduje lekarz, ale zazwyczaj następuje to kilka lub kilkanaście dni po porodzie.

Szwy po porodzie – jak długo się goją?

Gojenie się krocza po porodzie jest sprawą indywidualną i może zależeć od kilku czynników. W dużej mierze to, jak długo potrwa gojenie się ran krocza, jest uzależnione od tego, jak duże było nacięcie lub pęknięcie krocza. W niektórych przypadkach, gdy nastąpiło niewielkie pęknięcie lub nacięcie, proces gojenia się ran trwa zaledwie kilka lub kilkanaście dni. Jeśli jednak było konieczne nacięcie krocza, aby założyć szwy, zazwyczaj gojenie się trwa nieco dłużej, około 2-4 tygodni. Zdecydowanie najdłużej goją się rany po pęknięciu krocza III i IV stopnia, a więc w sytuacji, gdy doszło do poważnych uszkodzeń. Wówczas proces gojenia się ran z pewnością będzie trwał znacznie dłużej i może wynieść nawet kilka miesięcy. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że w trakcie gojenia się krocza można odczuwać ból i dyskomfort okolic intymnych, a dodatkowo istnieje ryzyko pojawienia się infekcji. Dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych, aby rana mogła jak najszybciej się zagoić.

Szwy po porodzie – jak wygląda pielęgnacja krocza po porodzie?

Pielęgnacja krocza odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się ran po porodzie naturalnym. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy konieczne było zakładanie szwów, ale również wtedy, gdy w trakcie porodu nie doszło do nacięcia czy pęknięcia krocza. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się infekcji. Pomocne w przyśpieszeniu gojenia się ran poporodowych jest wietrzenie krocza. Bardzo istotne jest także częste zmienianie podpasek i w miarę możliwości stosowanie takich, które przepuszczają powietrze. Koniecznie należy także myć ręce przed i po każdej wizycie w toalecie. W czasie gdy rany krocza jeszcze się goją należy także unikać siadania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się obrzęków w miejscach intymnych. W tym czasie należy także nosić bawełnianą bieliznę, która lepiej przepuszcza powietrze i tym samym przyśpiesza proces gojenia się ran. Ważne jest również częste podmywanie się oraz robienie tzw. nasiadówek z kory dębu lub rumianku. W pierwszych tygodniach po porodzie lepiej zrezygnować z gorących kąpieli, aby nie podrażniać miejsc, gdzie znajdują się rany. Stosując się do tych zasad po kilku tygodniach krocze powinno się w pełni zagoić, a wszelkie dolegliwości ustąpić. Gdyby jednak stało się inaczej, albo pojawiły się jeszcze inne, niepokojące objawy, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Tagi: Dziecko