Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Szyjka macicy przed okresem
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Szyjka macicy przed okresem

Szyjka macicy przed okresem
pixabay.com

Szyjka macicy – czym właściwie jest?

Żeby móc omówić zmiany jakie zachodzą w szyjce macicy przed okresem należy przede wszystkim mieć świadomość, jak wygląda, z czego jest zbudowana i po co właściwie szyjka macicy istnieje.

Funkcje szyjki macicy – szyjka macicy spełnia przede wszystkim rolę ochronną względem jajowodów, jajników i macicy. Znajdujący się w niej gęsty śluz to swoista bariera dla bakterii. Szyjka macicy to również element anatomiczny niezbędny do zajścia w ciążę oraz możliwości doniesienia tejże. Plemnikom pomaga dostać się do macicy a podczas ciąży zamyka się i chroni macicę przez zagrożeniami z zewnątrz.

Budowa szyjki macicy – szyjka macicy zasadniczo składa się z 2 części. Są to część brzuszna oraz część pochwowa. Szyjkę macicy budują tkanki mięśniowa i łączna. Części brzuszna i pochwowa pokryte są nabłonkami, sama szyjka macicy to dolna część macicy, która wypukla się do sklepienia pochwy. Wspomniane wcześniej nabłonki, które ją wyściełają to wielowarstwowy nabłonek płaski w części pochwowej oraz nabłonkiem jednowarstwowym gruczołowym w części brzusznej.

Zmiany w obrębie szyjki macicy

Szyjka macicy to nie kość, ale tak naprawdę bardzo dynamiczne środowisko. W zależności od fazy cyklu w szyjce macicy może być więcej lub mniej śluzu, a sama szyjka macicy będzie mniej lub bardziej elastyczna.

jak wygląda szyjka macicy przed okresem – położenie szyjki macicy przed samą miesiączką obniża się względem innych części cyklu. W tej fazie również dochodzi do pewnego jej usztywnienia i otwarcia, dzięki czemu poprawie ulega przepływ krwi. Po okresie, a dokładniej rzecz ujmując po zakończeniu krwawienia szyjka dalej znajduje się w niższym położeniu, dalej jest twarda ale w tym momencie nie jest już otwarta. Im bliżej dni płodnych, tym szyjka bardziej podnosi się w kierunku pochwy i staje się coraz bardziej miękka.

Badanie szyjki macicy

Jak widać, od szyjki macicy zależy bardzo wiele w kontekście ewentualnego zajścia w ciążę przez kobietę, ale także z jej pozycji, twardości i ilości śluzu jaki się w niej znajduje można wywnioskować na jakim etapie cyklu miesiączkowego się aktualnie jest i jakie są obecnie szanse (w przybliżeniu) na zajście w ciążę. Zanim opiszemy jak można samodzielnie zbadać szyjkę macicy zaznaczamy, że wielu lekarzy nie poleca wykonywania tego badania, wskazując, że łatwo wówczas o spowodowanie infekcji.

Przed samodzielnym badaniem pozycji szyjki macicy, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki higieniczne, tak aby zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek infekcji. Badanie położenia rozpoczynamy zatem kąpielą całego ciała, a także dokładnym myciem lub myciem i dezynfekcją rąk.

Badanie aby było jakkolwiek miarodajne powinno być powtarzane regularnie, ponieważ inaczej kobieta nie ma szans ‘nauczyć się’ swojego ciała na tyle, by móc ocenić czy szyjka macicy jest twarda lub miękka, czy ilość śluzu jest duża a może jednak niewielka.

Samo badanie powinno wyglądać w następujący sposób – w pierwszej kolejności kobieta przybiera wygodną dla niej pozycję, może to być przykuc, może usiąść lub oprzeć nogę na krześle, zamkniętej toalecie lub krawędzi wanny. Następnie do pochwy wprowadza jeden lub dwa palce, którymi musi znaleźć szyjkę macicy. Następnie dokonuje się analizy twardości, ilości i właściwości śluzu oraz ewentualnie długości oraz położenia szyjki macicy.

Regularne powtarzanie tego badania w różnych fazach cyklu pomaga na szybsze zrozumienie obserwowanych zmian. Także jeśli kobieta ma zamiar badać położenie szyjki macicy, powinna pamiętać o tym, aby badanie powtarzać regularnie.

Problemy z szyjką macicy

Rozmawiając o jakichkolwiek aspektach związanych z szyjką macicy, należy przypomnieć o tym, że jest ona narażona na wiele chorób i dolegliwości. Najczęstszymi problemami jakie dotykają szyjkę macicy są

  • Torbiele

  • Nadżerki

  • Stany zapalne

  • Niewydolność

  • Nowotwory szyjki macicy

Bibliografia

https://parenting.pl/szyjka-macicy-przed-okresem

https://www.medonet.pl/zdrowie,szyjka-macicy---polozenie--budowa--funkcje,artykul,1734217.html#szyjka-macicy-w-roznych-fazach-cyklu

https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy

https://mamotoja.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-i-w-czasie-cyklu,zdrowie-kobiety-artykul,29903,r1p1.html

undefined

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?