portalparentingowy.pl
Szyjnopochodny ból głowy

pixabay.com

Szyjnopochodny ból głowy

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Szyjnopochodny ból głowy rozpoznać można głównie po tym, że występuje przeważnie z jednej strony ciała. Odczuwa się go podobnie jak migrenę, ale jest kilka objawów, które pomagają go od niej odróżnić. Na co zwracać uwagę

Szyjnopochodny ból głowy – przyczyny

Szyjnopochodny ból głowy, czyli inaczej migrena szyjna, to taki ból głowy, któremu towarzyszą zaburzenia kręgosłupa szyjnego. Objawy są bardzo podobne do tych obecnych przy migrenie, jednak ona jest wynikiem zaburzeń dotyczących kurczliwości naczyń mózgowych, a szyjnopochodny ból głowy powodowany jest przez ucisk na korzenie nerwów odcinka szyjnego kręgosłupa. Przeważnie lokalizuje się w stawach tworzących drugi i trzeci krąg szyjny.

Za taki ból mogą odpowiadać choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie i wady wrodzone. Pojawia się też po urazach szyi, na przykład przez gwałtowny ruch głową i szyją, jaki może wystąpić przy wypadku.

Szyjnopochodny ból głowy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj pojawia się między 40. a 50. rokiem życia.

Szyjnopochodny ból głowy – objawy

Migrena szyjna nasila się podczas poruszania szyją lub uciskania bolesnych miejsc, którymi zazwyczaj są okolice górnej części szyi i karku. Zdarza się, że dotyka bocznej powierzchni szyi, potylicy, żuchwy, ramion, a nawet gałek ocznych.

Jest to ból powracający, pojawia się co kilka tygodni, ale nawroty mogą występować nawet codziennie. Zazwyczaj nasila się z jednej strony i przy kolejnych atakach lokalizacja jest ta sama. Może się utrzymywać przez kilka godzin, choć niekiedy trwa to nawet kilka dni. Jego intensywność powoli rośnie, aż dojdzie do kulminacyjnego punktu, po czym stopniowo ustępuje. Jeśli szyjnopochodny ból głowy utrzymuje się kilka dni, to jego lokalizacja może się przemieszczać, czasem nawet na przeciwległą połowę ciała.

Podobnie jak przy migrenie ból taki bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawia wrażenie tępego, głębokiego, niekiedy kłującego. Czasem promieniuje też do przodu – na czoło, skronie, a nawet barki lub ramiona.

Szyjnopochodny ból głowy – leczenie

Aby rozpocząć leczenie przede wszystkim trzeba postawić odpowiednią diagnozę, która dokładnie określi przyczyny powstania bólu. Po diagnozie największa liczba przypadków leczona jest za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także fizykoterapii. Ta nie tylko uwalnia od bólu, ale poprawia też krążenie na szyjnym odcinku kręgosłupa.

Jeśli ból nie pojawił się w wyniku urazu po wypadku, może mieć na niego wpływ chroniczna zła postawa, na przykład podczas siedzenia w pracy przed komputerem. Wiele godzin bez ruchu w nieprawidłowej pozycji często uciska kręgi szyjne w nieodpowiedni sposób, co po długim czasie w końcu prowadzi do chronicznego bólu.

Ćwiczenia mogące zapobiec pojawieniu się tego schorzenia są bardzo proste, można je wykonać nawet w biurze, a dzięki nim uda się rozruszać mięśnie karku. Już około 2-3 minuty prostych ćwiczeń kilka razy w tygodniu pomogą nam uniknąć wielu problemów, które mogłyby się rozwinąć w innym wypadku.

Po pojawieniu się wyżej wymienionych objawów nie należy ich lekceważyć i tłumić lekami przeciwbólowymi, a od razu zgłosić się do lekarza.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >