Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Temperatura w pokoju niemowlaka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Temperatura w pokoju niemowlaka

Temperatura w pokoju niemowlaka
pixabay.com

Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień

Odpowiednia temperatura otoczenia jest o wiele ważniejsza dla dziecka, niż dla osoby dorosłej. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę nie ma jeszcze odpowiedniej tkanki tłuszczowej, która chroniła by je przed zimnem. Podobnie jest z systemem termoregulacji, który również nie jest jeszcze przygotowany do właściwego reagowania na zimno. Na przykład dzieci nie miewają dreszczy, przez co często trudno jest rozpoznać, czy dziecko marznie. Objawia się to zazwyczaj po prostu płaczem i czasami może trochę potrwać, zanim zidentyfikujemy przyczynę takiego zachowania.

Zbyt wysoka temperatura również przysporzyć może problemów. Powietrze robi się suche, a to stwarza ryzyko rozwinięcia się infekcji górnych dróg oddechowych. Warto więc dbać nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale także o nawilżenie powietrza, któremu sprzyja częste wietrzenie.

Odpowiednia temperatura w pokoju niemowlaka

Nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Tę dość ogólną zasadę można sprowadzić do zalecenia utrzymywania temperatury w granicach od 20 do 22 stopni Celsjusza. Niemowlęta czują się wtedy najbardziej komfortowo, a do tego dobrym pomysłem będzie też utrzymywanie wilgotności na poziomie od 40 do 60%. Dzięki temu śluzówki dziecka są odpowiednio nawilżone. Zbyt ciepłe pomieszczenie może sprawić, że niemowlę będzie drażliwe, podatne na infekcje i skłonne do płaczu. Temperatura w pokoju noworodka zimą również powinna być utrzymywana na poziomie 22 stopni Celsjusza, zapewni mu to spokojny sen bez wybudzania.

Przegrzanie noworodka

Przegrzanie noworodka może prowadzić do poważnych konsekwencji. W najgorszym przypadku może to być przyczyna nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Wskaźnik tego zespołu jest wyższy u dzieci, które są bardzo ciepło ubrane, co może prowadzić do przegrzania podczas snu. Ryzyko wzrasta u dzieci, które przykrywa się wieloma warstwami nakryć.

Aby tego uniknąć, a jednocześnie zapewnić dziecku najlepsze warunki do spania, trzeba też uważać na ubranka, w jakich kładziemy je do snu. Nie zakładajmy mu czegoś, w czym mogłoby być mu za ciepło. Musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem, ponieważ niemowlę nie powie nam, czy jest mu za ciepło, czy nie. Nawet jeśli zacznie płakać, to pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl, to że niemowlę jest głodne lub boli je brzuch z powodu kolki.

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który trzeba zwracać uwagę, są zimne ręce i nogi niemowlęcia. Taki ich stan nie oznacza jednak, że dziecku jest zimno. Małe dzieci zazwyczaj mają niższą temperaturę kończyn, ponieważ nie ruszają się tyle, co dorośli. Aby sprawdzić czy dziecko rzeczywiście jest przegrzane, warto dotknąć jego karku albo brzucha. W wypadku przegrzania skóra będzie ciepła i spocona, co już może być znakiem, że temperaturę w pomieszczeniu należy nieco obniżyć.

Jeśli dziecku jest za ciepło, a mamy upalny, letni dzień, to możemy rozebrać je do samej pieluszki, podawać mu dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia, oraz włączyć wiatrak, który pomoże utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza, ale nie kierujmy go bezpośrednio na dziecko.

Jaka temperatura w pokoju do kąpania noworodka?

Temperatura w pokoju niemowlaka w czasie kąpieli nie powinna być wyższa niż temperatura w nocy. Jeśli zamierzamy kąpać dziecko, to zaczynając od tej odpowiedniej temperatury, wynoszącej około 22 stopni, można nieco zwiększyć ogrzewanie by odrobinę wzrosła. Woda w wanience też powinna być nieco cieplejsza, tu docelowo należy mierzyć w od 37 do 38 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteśmy pewni temperatury wody, możemy zaopatrzyć się w specjalny termometr, którym sprawdzimy czy woda nie jest za gorąca.

Tagi: Dziecko