portalparentingowy.pl
Test ciążowy: kiedy wykonać

fot. pixabay.com/JuliaFiedler

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Czas odgrywa kluczową rolę

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Prawidłowo wykonany test ciążowy ma 97-procentową skuteczność. Trzeba jednak wiedzieć kiedy, a także, jak dokładnie go wykonać, a to już wcale takie oczywiste nie jest. Szczególnie czas wykonania badania odgrywa ważną rolę.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że żaden domowy test ciążowy nie daje pewności co do wiarygodności wyniku. Zawsze jest pewien procent ryzyka, że wynik, jaki uzyskamy, będzie zakłamany. Są jednak metody na to, aby był on jak najdokładniejszy.

Kluczową rolę w wypadku prawidłowego wykonania testu ciążowego odgrywa czas. Chodzi tu zarówno o ilość dni od zapłodnienia, jak i część dnia, w jakiej zostanie wykonane badanie. Trzeba też pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się użyciem.

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po otworzeniu opakowania z testem ciążowym, jest dokładne przeczytanie ulotki zamieszczonej przez producenta. Pamiętajmy, że tak samo, jak w przypadku leków, nie jest to zbędna makulatura, którą ktoś umieścił w pudełku, bo musiał, albo miał taki kaprys.

Znajdziemy tam dokładne informacje, jak korzystać z tego konkretnego testu, co dodatkowo zwiększy wiarygodność wyniku, jaki otrzymamy. Jest to o tyle ważne, że nawet ilość moczu użyta do badania ma znaczenie.

Natomiast jeżeli chodzi o, to kiedy najlepiej wykonać test ciążowy warto wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że testy ciążowe wykrywają w moczu poziom gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie hCG.

Poziom tego hormonu zmienia się w trakcie ciąży, a jego najniższy poziom jest właśnie w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Z tego też względu wykonanie testu na dzień lub dwa po stosunku raczej nie zapewni nam wiarygodnego wyniku. W takiej sytuacji powinno się odczekać przynajmniej 7 do 10 dni od zapłodnienia, bo to dopiero wtedy zaczyna się uwalniać hCG.

Najlepiej pierwszy test ciążowy wykonać tydzień po spodziewanej miesiączce. Co ważne, warto to zrobić, nawet jeżeli pojawiło się krwawienie, ponieważ może ono wynikać z implantacji zarodka, a nie z samej menstruacji. To właśnie około 7 dni od spodziewanej miesiączki testy osiągają swoją największą dokładność sięgającą 97%.

Jednak to dopiero specjalistyczne badania lekarskie mogą dać nam pewność, że już za kilka miesięcy na świecie pojawi się nasze dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający list

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Źródło: mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża

Ciąża i poród

''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Niecodzienne zdjęcie z USG. Przyszła mama myślała, że urodzi dwoje dzieci

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta w ciąży chciała wejść do lekarza bez kolejki. Staruszce się to nie spodobało

Czytaj więcej >
Noworodek na oddziale szpitalnym.

Ciąża i poród

Psycholog na każdej porodówce? Smutne wnioski po raporcie NIK

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pokazała, jak naprawdę wygląda poród. Takiej reakcji się nie spodziewała

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Antykoncepcja trudno dostępna w Polsce. Może się to zmienić dzięki usłudze subskrypcji

Czytaj więcej >