portalparentingowy.pl
Test ciążowy: kiedy wykonać

fot. pixabay.com/JuliaFiedler

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Czas odgrywa kluczową rolę

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Prawidłowo wykonany test ciążowy ma 97-procentową skuteczność. Trzeba jednak wiedzieć kiedy, a także, jak dokładnie go wykonać, a to już wcale takie oczywiste nie jest. Szczególnie czas wykonania badania odgrywa ważną rolę.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że żaden domowy test ciążowy nie daje pewności co do wiarygodności wyniku. Zawsze jest pewien procent ryzyka, że wynik, jaki uzyskamy, będzie zakłamany. Są jednak metody na to, aby był on jak najdokładniejszy.

Kluczową rolę w wypadku prawidłowego wykonania testu ciążowego odgrywa czas. Chodzi tu zarówno o ilość dni od zapłodnienia, jak i część dnia, w jakiej zostanie wykonane badanie. Trzeba też pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które różnią się użyciem.

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po otworzeniu opakowania z testem ciążowym, jest dokładne przeczytanie ulotki zamieszczonej przez producenta. Pamiętajmy, że tak samo, jak w przypadku leków, nie jest to zbędna makulatura, którą ktoś umieścił w pudełku, bo musiał, albo miał taki kaprys.

Znajdziemy tam dokładne informacje, jak korzystać z tego konkretnego testu, co dodatkowo zwiększy wiarygodność wyniku, jaki otrzymamy. Jest to o tyle ważne, że nawet ilość moczu użyta do badania ma znaczenie.

Natomiast jeżeli chodzi o, to kiedy najlepiej wykonać test ciążowy warto wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że testy ciążowe wykrywają w moczu poziom gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie hCG.

Poziom tego hormonu zmienia się w trakcie ciąży, a jego najniższy poziom jest właśnie w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Z tego też względu wykonanie testu na dzień lub dwa po stosunku raczej nie zapewni nam wiarygodnego wyniku. W takiej sytuacji powinno się odczekać przynajmniej 7 do 10 dni od zapłodnienia, bo to dopiero wtedy zaczyna się uwalniać hCG.

Najlepiej pierwszy test ciążowy wykonać tydzień po spodziewanej miesiączce. Co ważne, warto to zrobić, nawet jeżeli pojawiło się krwawienie, ponieważ może ono wynikać z implantacji zarodka, a nie z samej menstruacji. To właśnie około 7 dni od spodziewanej miesiączki testy osiągają swoją największą dokładność sięgającą 97%.

Jednak to dopiero specjalistyczne badania lekarskie mogą dać nam pewność, że już za kilka miesięcy na świecie pojawi się nasze dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający list

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Źródło: mamotoja.pl

Podobne artykuły

niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >
Cytomegalia w ciąży

Ciąża i poród

Cytomegalia w ciąży

Czytaj więcej >
Leukocyty w moczu w ciąży

Ciąża i poród

Leukocyty w moczu w ciąży

Czytaj więcej >
Ocena ruchliwości płodu

Ciąża i poród

Ocena ruchliwości płodu

Czytaj więcej >