Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Tłusty Czwartek. Od jakiego wieku dzieci mogą jeść pączki i faworki?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 22.02.2022 01:00

Tłusty Czwartek. Od jakiego wieku dzieci mogą jeść pączki i faworki?

pączek
fot. musestudio, canva.com

Tłusty czwartek jest uwielbianym świętem dzieci i dorosłych, ponieważ tego dnia panuje ogólne przyzwolenie na objadanie się pączkami, faworkami i innymi słodkościami. Od jakiego wieku dzieci mogą jeść te pełne kalorii pyszności?

Tłusty czwartek w tym roku wypada 24 lutego. Jak co roku tego dnia sklepy i cukiernie będą zaopatrzone w ogromne ilości pączków i faworków. Słodkości te będą wypiekane także w domach przez rodziców i babcie. Jednak są to wyjątkowo kaloryczne przysmaki, dlatego należy pamiętać o zachowaniu umiaru, szczegolnie jeżeli chodzi o dzieci.

Od jakiego wieku dzieci mogą jeść paczki i faworki

Jeden pączek, zawierający około 290 kcal, dostarcza dziecku prawie 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Pochłania sporą część dziennej normy energetycznej, a jednocześnie nie zawiera wartościowych składników odżywczych. W jego składzie znajdują się za to szkodliwe tłuszcze nasycone i tzw. trans, a także ogromne ilości cukru.

Dziecku, które nie skończyło roku, w ogóle nie powinno podawać się pączków i faworków, a nawet najlepiej jest poczekać z częstowaniem tymi słodkościami pociechy, aż skończą trzy lata. Warto od najmłodszych lat kształtować zdrowe nawyki żywieniowe dziecka. Pomoże to zapobiec wystąpieniu chorób takich jak: otyłość, cukrzyca czy choroby krążenia.

Tłusty czwartek

Jeżeli już rodzice zdecydują się podać dzieciom pączki czy faworki to najlepiej, aby były to takie, które zostały wcześniej samodzielnie przygotowane w domu. Podczas robienia smakołyków, warto zmniejszyć ilość cukru, a na koniec zrezygnować z polania lukrem czy sypania cukrem pudrem. Pączki, zamiast smażyć, należy upiec i podać je z owocami lub mlekiem czy jogurtem.

- Prawda jest taka, że jeżeli rodzice każdego dnia dbają o zdrowe odżywianie swojej pociechy, jeden dzień ustępstw jest w granicach zdrowego rozsądku. Nie zaburzy to prawidłowego rozwoju dziecka - stwierdziła dietetyczka mgr Anną Melnyczok w rozmowie z rodzice.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: polki.pl, mamotoja.pl, rodzice.pl