TSH w ciąży – co to jest i co oznacza za wysokie i za niskie TSH?
Co to jest TSH?
TSH czyli tyreotropina jest hormonem tarczycy, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i odpowiada za prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy, a dokładnie tyroksyny znanej jako T4 i tójodotyroniny znanej jako T3. Odgrywają one kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiety, jak i dziecka. Tarczyca ma ogromny wpływ nie tylko na sam przebieg ciąży, ale także podczas starania się o dziecko. To właśnie TSH wpływa na prawidłowy rozwój ośrodkowego układu kostnego i nerwowego u dziecka jeszcze w czasie życia płodowego.
Jaka jest norma dla TSH w ciąży?
Badanie TSH w ciąży powinno być wykonane na początku pierwszego trymestru. Dzięki temu można ocenić czy poziom TSH jest prawidłowy, czy też przyszła mama cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Badanie TSH w ciąży wygląda tak samo, jak w przypadku osób, które nie spodziewają się dziecka i polega ono na pobraniu próbki krwi, która jest badana pod kątem poziomu hormonów T3 i T4.
W przypadku kobiet ciężarnych norma dla TSH zmienia się w zależności od trymestru. Na początku ciąży poziom TSH powinien wynosić od 0,1 do 2,5 mlU/I. W kolejnym etapie, a więc w drugim trymestrze, dopuszczalna norma jest wyższa i wynosi od 0,2 do 3 mlU/I. Prawidłowy poziom TSH dla kobiety w ciąży w trzecim trymestrze wynosi od 0,3 do 3,5 mlU/I. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowy poziom hormonu TSH, konieczna jest wizyta u endokrynologa, który specjalizuje się w chorobach tarczycy. Aby wyregulować poziom hormonów podaje się ciężarnej środki farmakologiczne.
Co oznacza za niskie TSH w ciąży – nadczynność tarczycy
Jeśli badanie wykaże zbyt niski poziom TSH w organizmie kobiety, oznacza to nadczynność tarczycy. Najczęściej chora do momentu wykonania badania nie jest świadoma swojej dolegliwości, ponieważ jej objawy nie są na tyle charakterystyczne, aby z góry podejrzewać nieprawidłowy poziom TSH. Choroba ta charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, rozdrażnieniem, często kobiety skarżą się także na nadmierną senność, tachykardię, czyli przyśpieszoną pracę rytmu serca, spadek wagi i zwiększoną potliwość. Nadczynność tarczycy pojawia się w ciąży znacznie rzadziej niż niedoczynność tarczycy i stanowi mniejsze zagrożenie dla płodu. Nie oznacza to jednak, że zbyt niski poziom TSH nie może prowadzić do powikłań. Mimo wszystko są one mniej poważne niż w przypadku niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży najczęściej wiąże się z ryzykiem pojawienia się nadciśnienia tętniczego.
Co oznacza za wysokie TSH w ciąży – niedoczynność tarczycy
Zbyt wysoki poziom TSH oznacza niedoczynność tarczycy. Niestety nie tylko zdarza się ona znacznie częściej niż nadczynność tarczycy, ale jest także bardziej niebezpieczna dla dziecka. W dodatku nie daje ona jednoznacznych objawów, dlatego bardzo łatwo pomylić je z dolegliwościami ciążowymi. Niedoczynność tarczycy najczęściej charakteryzuje się wzrostem wagi, ogólnym osłabieniem, zaparciami, nadmierną sennością oraz wyjątkowo suchą skórą. Nie towarzyszy im żaden charakterystyczny objaw, który jednoznacznie wskazywałby na tą dolegliwość, przez co badanie profilaktyczne może być jedyną szansą na postawienie odpowiedniej diagnozy. W przypadku niedoczynności tarczycy w ciąży profilaktyka odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, nadciśnienie tętnicze czy niedokrwistość. Istnieje ryzyko, że skutkiem nieleczonej niedoczynności tarczycy będą zaburzenia rozwojowe u dziecka, które mogą objawiać się nawet po latach.