portalparentingowy.pl
TSH w ciąży – co to jest i co oznacza za wysokie i za niskie TSH?

unsplash.com/Kelly Sikkema

TSH w ciąży – co to jest i co oznacza za wysokie i za niskie TSH?

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Badanie TSH w ciąży należy wykonać na początku pierwszego trymestru. Dzięki temu już na wczesnym etapie ciąży można zdiagnozować niedoczynność albo nadczynność tarczycy, która ma ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie organizmu kobiety, ale takż

Co to jest TSH?

TSH czyli tyreotropina jest hormonem tarczycy, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową i odpowiada za prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy, a dokładnie tyroksyny znanej jako T4 i tójodotyroniny znanej jako T3. Odgrywają one kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiety, jak i dziecka. Tarczyca ma ogromny wpływ nie tylko na sam przebieg ciąży, ale także podczas starania się o dziecko. To właśnie TSH wpływa na prawidłowy rozwój ośrodkowego układu kostnego i nerwowego u dziecka jeszcze w czasie życia płodowego.

Jaka jest norma dla TSH w ciąży?

Badanie TSH w ciąży powinno być wykonane na początku pierwszego trymestru. Dzięki temu można ocenić czy poziom TSH jest prawidłowy, czy też przyszła mama cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Badanie TSH w ciąży wygląda tak samo, jak w przypadku osób, które nie spodziewają się dziecka i polega ono na pobraniu próbki krwi, która jest badana pod kątem poziomu hormonów T3 i T4.

W przypadku kobiet ciężarnych norma dla TSH zmienia się w zależności od trymestru. Na początku ciąży poziom TSH powinien wynosić od 0,1 do 2,5 mlU/I. W kolejnym etapie, a więc w drugim trymestrze, dopuszczalna norma jest wyższa i wynosi od 0,2 do 3 mlU/I. Prawidłowy poziom TSH dla kobiety w ciąży w trzecim trymestrze wynosi od 0,3 do 3,5 mlU/I. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowy poziom hormonu TSH, konieczna jest wizyta u endokrynologa, który specjalizuje się w chorobach tarczycy. Aby wyregulować poziom hormonów podaje się ciężarnej środki farmakologiczne.

Co oznacza za niskie TSH w ciąży – nadczynność tarczycy

Jeśli badanie wykaże zbyt niski poziom TSH w organizmie kobiety, oznacza to nadczynność tarczycy. Najczęściej chora do momentu wykonania badania nie jest świadoma swojej dolegliwości, ponieważ jej objawy nie są na tyle charakterystyczne, aby z góry podejrzewać nieprawidłowy poziom TSH. Choroba ta charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, rozdrażnieniem, często kobiety skarżą się także na nadmierną senność, tachykardię, czyli przyśpieszoną pracę rytmu serca, spadek wagi i zwiększoną potliwość. Nadczynność tarczycy pojawia się w ciąży znacznie rzadziej niż niedoczynność tarczycy i stanowi mniejsze zagrożenie dla płodu. Nie oznacza to jednak, że zbyt niski poziom TSH nie może prowadzić do powikłań. Mimo wszystko są one mniej poważne niż w przypadku niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży najczęściej wiąże się z ryzykiem pojawienia się nadciśnienia tętniczego.

Co oznacza za wysokie TSH w ciąży – niedoczynność tarczycy

Zbyt wysoki poziom TSH oznacza niedoczynność tarczycy. Niestety nie tylko zdarza się ona znacznie częściej niż nadczynność tarczycy, ale jest także bardziej niebezpieczna dla dziecka. W dodatku nie daje ona jednoznacznych objawów, dlatego bardzo łatwo pomylić je z dolegliwościami ciążowymi. Niedoczynność tarczycy najczęściej charakteryzuje się wzrostem wagi, ogólnym osłabieniem, zaparciami, nadmierną sennością oraz wyjątkowo suchą skórą. Nie towarzyszy im żaden charakterystyczny objaw, który jednoznacznie wskazywałby na tą dolegliwość, przez co badanie profilaktyczne może być jedyną szansą na postawienie odpowiedniej diagnozy. W przypadku niedoczynności tarczycy w ciąży profilaktyka odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, nadciśnienie tętnicze czy niedokrwistość. Istnieje ryzyko, że skutkiem nieleczonej niedoczynności tarczycy będą zaburzenia rozwojowe u dziecka, które mogą objawiać się nawet po latach.

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >