Twardy brzuch w ciąży – co oznacza, jak postępować?
Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny?
Wśród wielu kobiet twardy brzuch w ciąży wzbudza niepokój. Nie zawsze jednak jest to oznaka powikłań. Najczęściej twardniejący brzuch ma związek ze skurczami macicy, które zazwyczaj pojawiają się pod koniec ciąży lub nieco wcześniej, w okolicach 20 tygodnia. Jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, nie ma powodów do niepokoju. W ten sposób organizm przygotowuje się do porodu, czego oznaką jest pojawienie się skurczów Braxtona-Hicksa zwanych inaczej skurczami przepowiadającymi. W tym wypadku twardy brzuch jest sygnałem, że doszło do skurczu macicy. Zwłaszcza pod koniec ciąży twardnienie brzucha jest mocno odczuwalne. Często ma to także związek z wysyłanymi bodźcami, jak głaskanie brzucha. O ile jednak twardnienie występuje pod koniec ciąży nie ma powodów do obaw, to w przypadku twardnienia brzucha w pierwszym trymestrze ciąży można mówić o nieprawidłowościach. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli nie była to jednorazowa sytuacja, konieczna jest konsultacja lekarska. Nie należy oczywiście wpadać w panikę, ponieważ nie musi to oznaczać powikłań. Jeśli prócz twardniejącego brzucha nie pojawiają się inne niepokojące objawy to bardzo możliwe, że przyczyną jest duży stres. Podłoże psychiczne ma duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na nasze zdrowie, dlatego zwłaszcza kobiety w ciąży powinny szczególnie o siebie dbać. Czasem zdarza się także, że twardnienie brzucha jest efektem problemów żołądkowych. Może się zdarzyć, że twardy brzuch ma związek z ruchami dziecka, jednak dotyczy to tylko drugiego i trzeciego trymestru, kiedy dziecko jest coraz większe.
Twardy brzuch w ciąży – jak powstępować?
Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów i twardy brzuch ma związek ze skurczami macicy, można radzić sobie domowymi sposobami. Absolutnie najważniejsze jest zachowani spokoju, ponieważ stres jeszcze potęguje objawy. W takiej sytuacji najważniejszy jest odpoczynek oraz całkowity relaks. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań można pomyśleć o drobnej aktywności fizycznej. Idealnie sprawdzi się spacer na świeżym powietrzu, sen i dobra książka. Ciąża to nie choroba, więc jak najbardziej wskazane jest wychodzenie do kina, na kolacje oraz spotkania z bliskimi. Wszystko po to, aby poprawić nastrój i unikać stresu. W takiej sytuacji odradza się jednak masowanie brzucha, ponieważ w ten sposób można przyczynić się do nasilania się skurczów. Koniecznie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Okazuje się, że zbyt mała ilość płynów także może powodować twardnienie brzucha. Zdaniem specjalistów należy pić nie mniej niż 2 litry wody dziennie. Dobrym sposobem na twardy brzuch jest przyjmowanie magnezu. Dzięki temu skurcze powinny ustąpić, albo stać się mniej dokuczliwe. Nigdy nie należy jednak uzupełniać suplementów na własną rękę. Ostateczną decyzję o przyjmowaniu magnezu w związku z twardniejącym brzuchem zawsze podejmuje lekarz.
Twardy brzuch w ciąży – niebezpieczeństwo
Niestety, nie zawsze twardy brzuch ma związek przygotowywaniem się macicy do porodu. Zwłaszcza na początku ciąży jest to niepokojący sygnał, którego nie należy bagatelizować. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatkowe objawy, które pojawią się wraz z twardnieniem brzucha. Jeśli kobieta spodziewająca się dziecka zauważy także takie niepokojące oznaki jak silny ból brzucha, bardzo bolesne i regularne skurcze, krwawienie i plamienie z dróg rodnych, czy nagły brak ruchów dziecka to niezwłocznie należy udać się do szpitala. W takich przypadkach może okazać się, że doszło do odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu albo nawet poronienia. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka reakcja, dlatego w razie wystąpienia któregoś z tych objawów należy jak najszybciej poszukać pomocy.