portalparentingowy.pl
Tyłozgięcie macicy

pixabay.com

Tyłozgięcie macicy

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Tyłozgięcie macicy obecnie w medycynie nie jest traktowane ani jako choroba, ani jako stan patologiczny. Mimo to, fraza ta budzi sporo obaw. Fora internetowe pełne są pytań o wpływ tyłozgięcia macicy czy to na współżycie czy ogólne możliwośc

Czym jest macica?

Przede wszystkim, należy po krótce chociaż wyjaśnić czym jest macica. To nieparzysty narząd, który znajduje się w miednicy. Kształt miednicy może przynosić skojarzenia z gruszką lub widzianą z przodu głową żubra lub byka. Jest to kluczowy w układzie rozrodczym narząd, ponieważ to w macicy dochodzi do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Rozmiary macicy mogą być różne, natomiast zwyczajowo określane są na ok 7cm długości, 4cm szerokości i 2.5 centymetra grubości.

Macica składa się z

Trzonu macicy – najgrubszy, najszerszy i najgłębiej położony element macicy. Składa się głównie z mięśni gładkich. W trzonie znajduje się jama macicy, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia zarodka.

Cieśń macicy – znajdująca się poniżej ujścia wewnętrznego kilkumilimetrowa część kanału szyjki macicy

szyjka macicy – zbudowana z tkanki łącznej, w niej dochodzi do wytworzenia wydzieliny umożliwiającej plemnikom penetrację. W ciąży działa jak zwieracz zamykający macicę

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Skoro nie jest ani chorobą, ani schorzeniem, ani w stanem patologicznym – jak traktowane jest obecnie tyłozgięcie macicy? Aktualnie uznaje się je za nietypowe względem kości miednicy położenie macicy. W tym momencie medycyna twierdzi, że jest to stan, który mieści się w normie. Tyłozgięcie macicy dotyczy prawdopodobnie nawet do 20% wszystkich kobiet.

Na czym dokładnie polega tyłozgięcie macicy? Macica jest narządem, który fizjologicznie jest wygięty, leży ona pomiędzy pęcherzem a odbytnicą. Jeśli wygięcie macicy układa ją w taki sposób, że dno macicy opiera się do przodu o pęcherz wówczas mówimy o przodozgięciu. Natomiast jeśli opiera się do tyłu – o tyłozgięciu macicy.

Objawy, przyczyny, rozpoznanie tyłozgięcia macicy

Jakie mogą być przyczyny takiego położenia macicy? Najczęściej jest ono wrodzone, ale może również wynikać z innych czynników takich jak schorzenia, które kobieta przebyła – do schorzeń mogących mieć wpływ na takie położenie tego narządu należą między innymi endometrioza, mięśniaki macicy, stany zapalne narządów rodnych. Innymi przyczynami takiego ułożenia mogą być operacje i zabiegi w obrębie miednicy. Na tyłozgięcie macicy może również mieć wpływ przebyty wcześniej poród.

Czy tyłozgięcie macicy daje jakieś szczególne objawy? Generalnie rzecz ujmując nie. Zdarza się natomiast, że u niektórych kobiet u których występuje ten stan krwawienie miesiączkowe jest bardziej obfite i towarzyszą mu bóle krzyża oraz samo krwawienie może być dość bolesne. Do rozpoznania tyłozgięcia macicy może dojść (i najczęściej dochodzi) podczas rutynowego badania USG lub badania ginekologicznego.

Wpływ tyłozgięcia macicy na: współżycie, poczęcie, rozwój płodu i poród

Jaki wpływ ma tyłozgięcie macicy na poszczególne strefy życia kobiety? Wiele kobiet zastanawia się, czy tyłozgięcie macicy będzie miało wpływ na jakość współżycia, możliwości zajścia w ciążę a także rozwój dziecka czy sam porów. Zatem omówmy to po kolei:

  1. Tyłozgięcie macicy a współżycie – tyłozgięcie macicy może, lecz nie musi powodować dolegliwości bólowych podczas stosunku. Ból może pojawić się w przypadku doboru niewłaściwej pozycji lub szczególnie głębokiej penetracji. Należy jednak pamiętać, że bolesne współżycie może wynikać z wielu innych schorzeń

  2. Tyłozgięcie macicy a poczęcie i rozwój płodu – tak, tyłozgięcie macicy może w pewnym stopniu utrudnić zajście w ciążę, ponieważ plemniki mają nieco dłuższą drogę do przebycia, niemniej jednak w większości przypadków nie jest to czynnik determinujący zdolności rozrodcze kobiety. Jeśli chodzi natomiast o rozwój płodu – to w większości przypadków nie będzie ono miało żadnego wpływy na to, jak będzie przebiegała ciąża. Dzieje się tak, ponieważ macica będzie zmieniała swój rozmiar przez około 3 miesiące i sama ustawi się w optymalnej pozycji. Może natomiast powodować to częstsze bóle w okolicy krzyża i kręgosłupa. Niektórzy łączyli występowanie tyłozgięcia z poronieniami i tutaj należy wyjaśnić – owszem, zdarzało się, że kobiety z niewłaściwe ułożoną macicą częściej były dotknięte poranieniem, ale wynikało to raczej ze schorzeń, które warunkowały takie ułożenie macicy, a nie z samego faktu takiego ułożenia.

  3. Tyłozgięcie a poród – jeśli tyłozgięciu macicy nie towarzyszą żadne stany zapalne układu rodnego lub moczowego, wówczas jej tyłozgięcie w żaden sposób nie będzie mieć wpływu na poród. Macica sama bowiem ustawi się pod optymalnym kątem, dzięki czemu poród fizjologiczny będzie możliwy i powinien przebiec bez dodatkowych problemów.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/zdrowie,macica---budowa--rola--i-najczestsze-choroby,artykul,1733689.html

https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/87\_ginekologia\_i\_zdrowie\_kobiety/1194\_tylozgiecie\_macicy\_przyczyna\_bolu\_i\_powiklan

https://pl.wikipedia.org/wiki/Macica

https://mamaginekolog.pl/tylozgiecie-macicy/

https://www.medonet.pl/zdrowie,tylozgiecie-macicy---objawy--przyczyny-i-wplyw-na-ciaze,artykul,1732721.html#jak-rozpoznac-tylozgiecie-macicy

https://www.medme.pl/artykuly/tylozgiecie-macicy-objawy-tylozgiecie-a-ciaza-i-seks,69226.html#tylozgiecie-macicy-a-wsp%C3%B3lzycie

undefinedundefined

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >