Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ułożenie pośladkowe dziecka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Ułożenie pośladkowe dziecka

Ułożenie pośladkowe dziecka
pixabay.com

Ułożenie pośladkowe dziecka - jak rozpoznać?

Ułożenie pośladkowe dziecka jest jednym z wariantów położenia miednicowego. Oprócz niego mogą jeszcze wystąpić takie rodzaje, jak położenie stópkowe albo miednicowe zupełne. W przypadku, gdy pojawiło się położenie pośladkowe, maluch jest skierowany do ujścia miednicy nie głową, jak to powinno być w naturalnym przypadku, a właśnie pośladkami.

Stan ten nie występuje często, dotyka jedynie od 3 do 5% przypadków. O tym, że dziecko ułożyło się w taki sposób, mogą świadczyć na przykład kopnięcia, które mama czuje w okolicy brzucha lub po bokach, zamiast pod żebrami. Należy się przygotować, że w takich warunkach poród będzie utrudniony. Ułożenie pośladkowe dziecka to jeden z powodów, dla których można wykonać cesarskie cięcie. Przyczyną tego jest fakt, że pośladki, które przejdą przez kanał rodny jako pierwsze, mogą go nie rozszerzyć w odpowiednim stopniu, by bez problemów przeszła przez niego twarda i szeroka główka.

Nie jest do końca wiadome, dlaczego dzieci przyjmują taką pozycję. Im bliżej do końca ciąży, tym dziecko mniej ma miejsca na zmianę pozycji i przez wczesny okres ciąży mogą się dowolnie wiercić w brzuchu mamy, jednak już około 30 tygodnia przyjmują tą właściwą pozycję, czyli z główką wpasowaną w miednicę kostną matki. Do 34 tygodnia ciąży jest jeszcze szansa, że dziecko samo przyjmie taką pozycję, jednak po tym czasie już bardzo niewiele maluchów w ogóle się obraca.

Ułożenie pośladkowe dziecka - możliwe komplikacje

Ułożenie pośladkowe dziecka statystycznie obarczone jest ryzykiem większej ilości powikłań przy porodzie, niż pozycja główkowa. Pośladki i nogi dziecka nie wywierają odpowiedniego nacisku na drogi rodne, dlatego też przez to poród może się przedłużyć, główka dziecka może zaś utknąć, a to z kolei grozi niedotlenieniem.

Czasami lekarze podejmują próbę obrócenia malucha poprzez uciskanie brzucha ciężarnej. Nie zawsze jednak się udaje, ponieważ skuteczność wynosi jedynie około 50% i nie zaleca się wykonywania go gdy pojawią się inne czynniki zagrażające ciąży, jak krwawienie z dróg rodnych, ciąża mnoga albo małowodzie. Należy jednak pamiętać, że próba obrotu może skończyć się przedwczesną akcją porodową albo oddzieleniem się łożyska. Sprawia to, że gdy procedura się nie uda, konieczne będzie cesarskie cięcie. Z tego względu zaleca się wykonywanie go tylko po 37 tygodniu.

Ułożenie pośladkowe dziecka - poród

Ułożenie pośladkowe dziecka sprawia, że poród jest bardziej ryzykowny. W takiej sytuacji lekarze proponują cesarskie cięcie, jako najbezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. W przypadku gdy mamy do czynienia z kolejną ciążą, kobieta ma zazwyczaj wybór i może zdecydować się na poród naturalny. Jeśli taki przebiegnie bez komplikacji, to jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem, tak dla dziecka, jak i dla jego mamy.

Aby jednak w ogóle podjąć się porodu naturalnego, musi zostać spełnionych jeszcze kilka warunków. Pierwszym jest masa dziecka, nie powinna ona być większa niż 3500 gramów, a jeśli jest to następna z kolei ciąża, to masa powinna być podobna do masy poprzedniego dziecka. Poza tym maleństwo powinno mieć obwód główki podobny do obwodu brzucha, a także nie mogą występować inne czynniki zagrażające ciąży.

Tagi: Dziecko