UNICEF wydał apel w sprawie dzieci na Ukrainie. Zwrócił się do obu stron konfliktu
UNICEF Polska wydał apel w sprawie dzieci przebywających na Ukrainie. Organizacja od lat działa na rzecz najmłodszych przebywających za naszą wschodnią granicą. Dzisiaj bezpieczeństwo 7,5 mln dzieci jest szczególnie zagrożone.
UNICEF poprosił obie strony konfliktu o zaprzestanie niszczenia podstawowej infrastruktury, jak wodociągi, szkoły i szpitale. Zaapelował również o umożliwienie organizacjom humanitarnym bezpieczne dotarcie do potrzebujących dzieci.
Apel UNICEF w sprawie wojny na Ukrainie
UNICEF od ośmiu lat prowadzi działania na terenie wschodniej Ukrainy. Organizacja zajmuje się transportem czystej wody, pomocą edukacyjną oraz wsparciem medycznym. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę UNICEF zaapelował do obu stron konfliktu.
- UNICEF apeluje do stron konfliktu o nieustanną ochronę wszystkich dzieci oraz umożliwienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują. Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół. Otrzymujemy liczne doniesienia o poważnych niedoborach wody i szybko rosnącej liczbie próśb o pomoc psychologiczną — czytamy.
Sytuacja dzieci na Ukrainie
Obecnie na Ukrainie przebywa 7,5 mln dzieci, które są bezpośrednio zagrożone działaniami wojennymi. Ataki wojsk rosyjskich sprawiły, że całe rodziny uciekają z kraju lub przenoszą się do metra i schronów. Jak donosi UNICEF, potrzeby są ogromne. Poszkodowani potrzebują podstawowych rzeczy, jak apteczki, paliwo, koce czy produkty higieniczne.
Obecnie przedstawiciele UNICEF działają w pięciu lokalizacjach na Ukrainie. Poza podstawową pomocą zapewniają wsparcie psychologiczne dla dzieci i reagują na przypadki przemocy lub nadużyć. Ze względu na rosnące potrzeby UNICEF zaapelował o wsparcie finansowe w wysokości 66,4 mln dolarów.
- W nadchodzących dniach będziemy współpracować z UNHCR i innymi agencjami ONZ nad planem działania dla krajów sąsiadujących. Aktywowaliśmy również tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dla dziecka i rodziny.(...) Liczymy na wspólne wysiłki całej rodziny ONZ, aby razem odpowiedzieć na tę sytuację — powiedział Afshan Khan, regionalny dyrektor UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rączki i nóżki rocznej dziewczynki zaczęły robić się fioletowe. Wszystko przez kawałek sera
-
Matka pokazała, jak wygląda jej 14-miesięczna córka. Internauci zamarli, w sieci
Źródło: ofeminin.pl