Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Urazy głowy u dzieci
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Urazy głowy u dzieci

Urazy głowy u dzieci
pixabay.com

Urazy głowy u dzieci – przyczyny

Urazy głowy u dzieci występują najczęściej do dwunastego roku życia. Najłatwiej o takie w przypadku małych dzieci. Nie należy zostawiać niemowląt bez opieki w żadnym miejscu, które nie jest łóżeczkiem lub podłogą bez stwarzających ryzyko mebli wokół. Wystarczy chwila nieuwagi i jeśli będą przez chwilę na kanapie to poprzez wiercenie się i obracanie prędzej czy później z niej spadną. W takiej sytuacji łatwo o uraz.

Urazy głowy u dzieci różnią się od tych u dorosłych osób przede wszystkim z uwagi na różnice anatomiczne. W porównaniu do reszty ciała, głowa niemowlęcia jest bardzo duża, dlatego jego jeszcze nie do końca rozwinięte mięśnie szyi nie są w stanie jej skutecznie podtrzymywać.

Dodatkowo czaszka dzieci jest cieńsza, o wiele łatwiej ją odkształcić. Dobrą wiadomością jest jednak, że mózg w tym wieku jest nieco bardziej odporny na odkształcenia, choć poważne uderzenie, jak na przykład w wypadku samochodowym, nadal może okazać się fatalne, tak samo jak u dorosłych.

Statystycznie dzieci najczęściej trafiają do szpitala właśnie ze względu na urazy. W najgorszych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do inwalidztwa i śmierci. Powstała w ten sposób niesprawność neurologiczna występuje częściej niż inne choroby wieku dziecięcego.

Urazy głowy u niemowląt

W tym wieku urazy głowy są bardzo częste, a wśród nich najbardziej popularne są krwiaki powłok, złamania czaszki (te powstają podczas upadku w trakcie kąpieli) albo urazy w wyniku uderzenia o barierki łóżeczka czy wypadnięcia z wózka. Trzeba szczególnie uważać, ponieważ u niemowląt często długo nie ma żadnych objawów, aż po jakimś czasie gwałtownie się rozwijają. Z tego powodu wszelkie urazy takie jak otarcia, sińce, krwiaki podskórne i podobne zewnętrzne ślady powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Urazy głowy u dzieci w wieku szkolnym

W tym wypadku urazy głowy u dzieci powstają w wyniku wypadków samochodowych, a także przez uprawianie sportu czy to na lekcjach wychowania fizycznego, czy poza szkołą. Jest to wiek, w którym czaszka jest już zamknięta, osłaniając tym samym mózg, co dobrze go chroni, ale też jest przyczyną wzrostu ciśnienia po urazie, które roznosi się na naczynia i drogi nerwowe.

Urazy głowy u dzieci – objawy

Objawy w tym przypadku można podzielić na wczesne oraz późne. Jeśli mamy do czynienia z urazem rozlanym, to od razu można zauważyć utratę przytomności, która występuje natychmiast. Jeśli wystąpił wstrząs mózgu, to trwa kilka minut, ale gdy jest to rozlane uszkodzenie aksonalne, czyli najgorsza ewentualność, chory może na długo pozostać w stanie śpiączki.

Lekkie urazy głowy u dzieci mogą wystąpić z utratą pamięci dotyczącą czasu, w którym wydarzył się wypadek. Czasami nasza pociecha wydaje się nie być sobą, ma mdłości i zawroty głowy, do tego występuje lekki ból głowy, zły humor, problemy z koncentracją lub zaśnięciem, a także brak apetytu.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?