portalparentingowy.pl
Urazy głowy u dzieci

pixabay.com

Urazy głowy u dzieci

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Urazy głowy u dzieci mogą mieć poważne powikłania. Nie należy ich więc lekceważyć – zarówno tych lżejszych, jak i tych ciężkich. W najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do trwałych uszkodzeń. Jak rozpoznać urazy głowy u dzieci i co robić,

Urazy głowy u dzieci – przyczyny

Urazy głowy u dzieci występują najczęściej do dwunastego roku życia. Najłatwiej o takie w przypadku małych dzieci. Nie należy zostawiać niemowląt bez opieki w żadnym miejscu, które nie jest łóżeczkiem lub podłogą bez stwarzających ryzyko mebli wokół. Wystarczy chwila nieuwagi i jeśli będą przez chwilę na kanapie to poprzez wiercenie się i obracanie prędzej czy później z niej spadną. W takiej sytuacji łatwo o uraz.

Urazy głowy u dzieci różnią się od tych u dorosłych osób przede wszystkim z uwagi na różnice anatomiczne. W porównaniu do reszty ciała, głowa niemowlęcia jest bardzo duża, dlatego jego jeszcze nie do końca rozwinięte mięśnie szyi nie są w stanie jej skutecznie podtrzymywać.

Dodatkowo czaszka dzieci jest cieńsza, o wiele łatwiej ją odkształcić. Dobrą wiadomością jest jednak, że mózg w tym wieku jest nieco bardziej odporny na odkształcenia, choć poważne uderzenie, jak na przykład w wypadku samochodowym, nadal może okazać się fatalne, tak samo jak u dorosłych.

Statystycznie dzieci najczęściej trafiają do szpitala właśnie ze względu na urazy. W najgorszych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do inwalidztwa i śmierci. Powstała w ten sposób niesprawność neurologiczna występuje częściej niż inne choroby wieku dziecięcego.

Urazy głowy u niemowląt

W tym wieku urazy głowy są bardzo częste, a wśród nich najbardziej popularne są krwiaki powłok, złamania czaszki (te powstają podczas upadku w trakcie kąpieli) albo urazy w wyniku uderzenia o barierki łóżeczka czy wypadnięcia z wózka. Trzeba szczególnie uważać, ponieważ u niemowląt często długo nie ma żadnych objawów, aż po jakimś czasie gwałtownie się rozwijają. Z tego powodu wszelkie urazy takie jak otarcia, sińce, krwiaki podskórne i podobne zewnętrzne ślady powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Urazy głowy u dzieci w wieku szkolnym

W tym wypadku urazy głowy u dzieci powstają w wyniku wypadków samochodowych, a także przez uprawianie sportu czy to na lekcjach wychowania fizycznego, czy poza szkołą. Jest to wiek, w którym czaszka jest już zamknięta, osłaniając tym samym mózg, co dobrze go chroni, ale też jest przyczyną wzrostu ciśnienia po urazie, które roznosi się na naczynia i drogi nerwowe.

Urazy głowy u dzieci – objawy

Objawy w tym przypadku można podzielić na wczesne oraz późne. Jeśli mamy do czynienia z urazem rozlanym, to od razu można zauważyć utratę przytomności, która występuje natychmiast. Jeśli wystąpił wstrząs mózgu, to trwa kilka minut, ale gdy jest to rozlane uszkodzenie aksonalne, czyli najgorsza ewentualność, chory może na długo pozostać w stanie śpiączki.

Lekkie urazy głowy u dzieci mogą wystąpić z utratą pamięci dotyczącą czasu, w którym wydarzył się wypadek. Czasami nasza pociecha wydaje się nie być sobą, ma mdłości i zawroty głowy, do tego występuje lekki ból głowy, zły humor, problemy z koncentracją lub zaśnięciem, a także brak apetytu.

Powikłania po urazie głowy

W najbardziej skrajnych przypadkach, gdy na przykład dziecko jest nieprzytomne, na głowie widoczne są wgniecenia, wystąpiło krwawienie, którego nie da się opanować, nie ma oddechu, są drgawki, brak czucia lub możliwości ruszenia jakąś kończyną, to w takich wypadkach natychmiast należy wezwać karetkę.

Jeśli nie wystąpiła żadna z wyżej wymienionych sytuacji, ale coś nas niepokoi, to też warto skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza należy to zrobić, gdy dziecko jest małe, spadło z wysokości wynoszącej ponad metr, wymiotuje albo mówi, że coś je boli. Alarmować powinien też fakt, że dziecko nie płacze, ale wycieka mu z nosa woda, ma nierówne źrenice, zgłasza nam problemy z widzeniem albo sami widzimy krwiaki w okolicach oczu.

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >