portalparentingowy.pl
Urlop tacierzyński

pixabay.com

Urlop tacierzyński

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Urlop tacierzyński często mylony jest z urlopem ojcowskim, są one jednak zasadniczo dosyć różne i warto te różnice znać. W 2020 roku weszły nowe przepisy nowelizujące zasady działania urlopu tacierzyńskiego, przez co jego wymiar jest większy

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

„Urlop tacierzyński” nie jest pojęciem ustawowym, w przeciwieństwie do urlopu ojcowskiego. Oznacza on niewykorzystaną przez matkę część urlopu macierzyńskiego, którą może ona odstąpić swojemu partnerowi.

Aby skorzystać z tego urlopu, ojciec dziecka musi być zatrudniony na umowę o pracę, w przypadku umowy o dzieło czy zlecenie możliwe jest to tylko wtedy, jeśli opłacał on składki ubezpieczeniowe, które są dobrowolne. Składki te muszą być regularnie opłacane przez okres 90 dni. W przypadku gdy matka nie pracuje, to nawet zatrudniony na umowę o pracę ojciec nie może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Urlop macierzyński musi zostać wykorzystany przynajmniej w ilości 14 dni, zanim będzie mógł skorzystać z niego tata. Po tym okresie mama dziecka może zrezygnować z części urlopu i na pisemny wniosek ojca może on wykorzystać pozostałe wolne dni.

Urlop tacierzyński a ojcowski

Urlop ojcowski, w przeciwieństwie do tacierzyńskiego, jest związany z ojcem wychowującym dziecko, więc nie może zostać wykorzystany przez innego członka rodziny, która pomaga w wychowaniu potomka.

Nie musi to jednak być koniecznie biologiczny ojciec, takie uprawnienia ma również osoba, która przysposobiła dziecko i je wychowuje. Mężczyzna nie musi też pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka.

Podobnie jak urlop tacierzyński, ojcowski nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie. Jeśli o wolne ubiega się biologiczny ojciec dziecka, to może skorzystać z urlopu do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. W przeciwnym przypadku można to zrobić do 24 miesięcy po dniu, w którym przysposobił dziecko, lecz nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7. roku życia (lub 10. jeśli orzeczono u niego odroczenie obowiązku szkolnego).

Urlop ojcowski trwa do 2 tygodni i nie trzeba jednorazowo wykorzystać całości – może zostać rozłożony na dwie części, po siedem dni. Tak jak urlop tacierzyński, aby go otrzymać trzeba złożyć wniosek na tydzień przed wzięciem wolnego. Nie ma związku z tym, czy matka dziecka jest w tym czasie na macierzyńskim, czy też nie. To główna różnica pomiędzy tymi dwoma urlopami, ponieważ tacierzyński jest bezpośrednio zależny od tego, ile wolnego wykorzysta matka dziecka i kiedy to zrobi. Dodatkowo, urlop tacierzyński może być o wiele dłuższy, zależnie od tego, jaki wymiar ma pozostały urlop macierzyński. Przy urodzeniu jednego dziecka jest to do 20 tygodni, a gdy przy jednym porodzie urodziło się dwoje dzieci, jest to już do 31 tygodni. Długość ta rośnie wraz z każdym kolejnym dzieckiem, które przyszło na świat podczas jednego porodu.

Jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński?

Wniosek jest w tym przypadku jedynie formalnością, ponieważ pracodawca nie ma prawa w tym przypadku odmówić. Do tego trzeba dołączyć jeszcze kilka wniosków: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka o zaprzestaniu korzystania przez nią z urlopu, oraz odpowiedni druk ZUS – ZUS-3, ZUS-3b albo ZUS-3a.

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >