Uroda w ciąży
pixabay.com
Aleksandra Kurowska - 30 Listopada 2020

Uroda w ciąży

Wokół każdego aspektu ciąży narosło przez lata wiele mitów. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej powtarzanych jest ten, jakoby kobieta wyglądająca bardzo dobrze w ciąży na pewno spodziewała się chłopca, ponieważ dziewczynka ma wysysać urodę z mamy. Całe szczęście mamy XXI wiek i mniej więcej wiemy, co zrobić, żeby kobieta w ciąży wyglądała rewelacyjnie. Nawet jeśli to bliźniaczki. Żeńskie.

Nauka jest na szczęście nieczuła na ludowe gusła. Powszechnie dostępna wiedza na temat zmian w gospodarce hormonalnej, ale i innych aspektów ciąży daje nam możliwość zweryfikowania wiedzy na temat tego, co odpowiada za zmiany w urodzie kobiety i co należy zrobić, żeby o nią zadbać.

Jak zadbać o urodę w ciąży?

Przede wszystkim należy zadbać o te obszary ciała, które najbardziej zostaną dotknięte przez zmiany hormonalne.

Paznokcie

Podczas ciąży paznokcie będą rosły znacznie szybciej niż przed nią, co jest dostatecznym powodem, aby poświęcić im więcej uwagi. Paznokcie u dłoni i stóp, jeśli są zadbane, są jednym z najczęstszych atrybutów atrakcyjnych kobiet, jeden z mitów okołociążowych mówi o tym, że wizyty u kosmetyczki mogą być szkodliwe – otóż nie. Jeśli poinformujemy kosmetyczkę o ciąży będzie ona w stanie odpowiednio dobrać kosmetyki do paznokci ciężarnej, a te będą jednym ze składników jej świetnego wyglądu.

Włosy

Podobnymi prawami jak w przypadku paznokci rządzą się włosy. Będą rosły szybciej, będą lśniły bardziej i będą mocniejsze. Warto choćby z tego powodu umówić się do dobrego fryzjera, który będzie potrafił dobrać fryzurę do twarzy i reszty ciała ciężarnej z poszanowaniem jej naturalnej urody oraz aktualnego stanu.

Cera

O ile włosy można spiąć a paznokcie po prostu obciąć na krótko, tak cera jest czymś, czego tak po prostu nie zakryjemy. Zdarza się, że ta w ciąży jest sucha lub tłusta i z trądzikiem. Czasem bywa miękka i gładka, ciężko tu cokolwiek przewidywać. Aby uroda ciężarnej nie cierpiała przez wygląd cery, warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać kosmetyki takie jak kremy nawilżające czy peelingujące oraz podpowie jakich kosmetyków do makijażu unikać. Warto też pomyśleć o zabiegach na skórę twarzy w ciąży.

Brzuch i piersi

Wizualnie nic nie ulegnie większym przemianom niż brzuch i piersi ciężarnej. Na skórze mogą pojawić się rozstępy i pęknięcia przypominające pajęcze sieci. Dodatkowo praca hormonów sprzyja powstawaniu cellulitu. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Jak te niedogodności przekuć w atuty? Przecież wiele ciężarnych kobiet jest piękne nie pomimo brzucha, ale dzięki brzuchowi!

Aby zminimalizować nieprzyjemne następstwa zwiększających się obwodów zarówno brzucha jak i biustu należy przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Unikaj gwałtownego przyrostu wagi – urodzie w ciąży szkodzą rozstępy? Tak. Gwałtowne przybieranie na wadze sprzyja rozstępom? Tak. Wnioski nasuwają się same. Pamiętaj, w ciąży nie jesz za dwoje, apetyt to wina hormonów. Jedz częściej, ale mniejsze porcje. Również od zawartości talerza zależy Twoja uroda w ciąży.
  • Stosuj kosmetyki – na rynku jest aktualnie bardzo duży wybór kosmetyków dla ciężarnych, które pomagają utrzymać skórę na brzuchu i piersiach w dobrym stanie (a nie jest to proste). Warto zapoznać się z ich ofertą i stosować je regularnie.

Garderoba

Jedna rzecz, na którą zawsze będziesz miała wpływ i która również ma wpływ na to jak Twoją urodę odbiera otoczenie jest to, co na siebie założysz. Oczywiście dres męża/partnera jest bardzo wygodny, odpowiednio duży i sprawdza się wspaniale jako podomka, strój na spacer z psem, czy nawet ścierka do podłogi, ale dla własnego zdrowia psychicznego warto zadbać o małą aktualizację szafy.

Zadbaj o wygodne, ale i modne ciążowe ubrania. Oferta w sklepach aktualnie jest niesamowicie szeroka i to czym można zapełnić szafę nie tylko nie sprawi, że ciężarna będzie wyglądać nieatrakcyjnie, wręcz przeciwnie – podkreśli to, co podczas ciąży wygląda najlepiej.

O urodę i samopoczucie ciężarnej dbają też producenci bielizny. Przy jej zakupie oczywiście należy pamiętać o aspektach praktycznych, ale nie zmienia to faktu, że branża bieliźniana wie, że ciężarne lubią i chcą wyglądać i czuć się dobrze w tym co noszą i tworzą naprawdę atrakcyjne zestawy.

Kompletując ciążowy look należy pamiętać o tym, aby ubrania były nie tylko ładne i podkreślały atuty przyszłej mamy, ale również o tym, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Bawełna, jedwab, wełna, len – w nich będziesz czuła się swobodnie, a Twoja skóra będzie oddychać (oczywiście dopuszcza się domieszki np. elastanu, który poprawa rozciągliwość materiałów). Noszenie ubrań wykonanych z poliestru lub innych sztucznych tkanin może spowodować problemy z poceniem się i cerą. Lepiej ich unikać.

Ciesz się ciążą, na Twoją urodę ma ogromny wpływ Twoje samopoczucie. Staraj się korzystać z każdego dobrodziejstwa stanu w jakim się znajdujesz!

Bibliografia

  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/wyglad-w-ciazy/uroda-w-ciazy-w-ciazy-dbaj-o-siebie-jeszcze-bardziej-aa-bbCs-jfXB-dKHC.html
  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/wyglad-w-ciazy/uroda-w-ciazy-10-przesadow-o-urodzie-ciezarnych-aa-JvwQ-MsHB-AuXM.html
  • https://mamotoja.pl/uroda-w-ciazy-7-sposobow-by-zadbac-o-siebie-w-ciazy,uroda-i-moda-w-ciazy-artykul,3035,r1p1.html
  • https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,2098873,uroda-w-ciazy.html
  • https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/wiedza-i-porady/uroda-w-ciazy-zadbaj-o-siebie/
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News