portalparentingowy.pl
USG transwaginalne

pixabay.com

USG transwaginalne

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Znane również jako badanie USG domaciczne lub przezpochwowe, jest zaliczane do grupy najważniejszych badań diagnostycznych w ginekologii i położnictwie. W opozycji do USG wykonywanego przez powłoki brzuszne jest ono bardziej dokładne.

Na myśl o badaniu przy pomocy USG transwaginalnego wiele kobiet dostaje przysłowiowej gęsiej skórki, nie cieszy się ono dobrą sławą ze względu na doświadczenia i opisy wielu pacjentek. Prawdopodobnie miały one pecha trafić na nie do końca umiejętnie posługującego się narzędziem lekarza. Poprawnie wykonane USG transwaginalne nie powinno bowiem powodować dyskomfortu u pacjentki. Pozostaje jednak pytanie – co właściwie warto wiedzieć o tym badaniu?

Kiedy wykonywane jest USG transwaginalne?

Zalecenia ginekologów wyglądają następująco – badanie ultrasonograficzne transwaginalne warto wykonywać przynajmniej raz do roku. Oczywiście tak postawiona odpowiedź nie wyczerpuje pytania. Do wykonania tego badania istnieją przecież dodatkowe przesłanki i to na nich się skupimy.

USG transwaginalne warto wykonać w szczegółowej diagnostyce związanej z niepłodnością u kobiet (pomaga ustalić jej przyczynę) lub do oceny prawidłowości owulacji. Zalecane jest również jako alternatywa do USG wykonywanego przez powłoki brzuszne w przypadku, gdy kobieta cierpi na tyłozgięcie macicy. Wówczas „klasyczne” badanie ultrasonograficzne nie będzie w stanie pokazać faktycznego obrazu narządów. Badanie przezpochwowe ma również zastosowanie w antykoncepcji – używa się go w przypadku zakładania wkładki domacicznej oraz weryfikacji poprawności jej ułożenia.

Innymi wskazaniami do wykonania badania transwaginalnego są:

  • podejrzenie mięśniaków,

  • brak miesiączki,

  • podejrzenie torbieli,

  • bóle w podbrzuszu,

  • podejrzenie wad rozwojowych narządu rodnego,

  • dolegliwości związane z miesiączką,

  • podejrzenie zespołu policystycznych jajników,

  • nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych.

Jak przygotować się do badania?

Zdarza się, że do badania USG przez powłoki brzuszne lekarze zalecają mieć pełen pęcherz przed badaniem, aby dało ono miarodajne wyniki, ten argument w przypadku USG transwaginalnego, o ile nie dotyczy ono diagnostyki związanej z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nie ma zastosowania. Tutaj zazwyczaj badanie najpierw wykonywane jest na pełnym pęcherzu pacjentki i w razie konieczności, powtarzane po opróżnieniu tegoż. Sonda, którą przeprowadza się badanie, znajduje się podczas jego wykonywania tak blisko tkanek badanych, że nie jest konieczne jakiekolwiek szczegółowe i specjalne przygotowanie się do tego badania.

Jak wykonywane jest USG transwaginalne?

Podczas badania lekarz wprowadza do pochwy pacjentki głowicę dopochwową (sondę). Przed wprowadzeniem głowicy lekarz musi zabezpieczyć ją jednorazową osłonką (przypominającą wyglądem prezerwatywę) oraz nałożyć specjalny żel, potrzebny do wykonania badania ultrasonograficznego – substancja zmniejsza tarcie oraz poprawia obrazowanie poprzez usunięcie powietrza z drogi ultradźwięków.

Sonda to urządzenie o długości około 20 centymetrów i średnicy 2 centymetrów. Wyposażona jest w nadajnik i odbiornik fal ultradźwiękowych.

Badanie wykonywane jest albo na fotelu ginekologicznym, albo na leżance, pacjentka powinna być w pozycji leżącej z szeroko rozłożonymi nogami, co pozwoli sondzie na największy możliwy zakres ruchów głowicy. Zdarza się, że kobieta zostanie poproszona o podłożenie zaciśniętych pięści pod pośladki – również w tym celu.

Zalety badania transwaginalnego

Największą zaletą badania transwaginalnego jest fakt, że badanie to można przeprowadzić w dowolnym momencie, również w trakcie miesiączki (a w niektórych sytuacjach, zalecane jest jego wykonywanie właśnie w jej czasie).

Do innych zalet badania przezpochwowego można zaliczyć brak konieczności szczególnego przygotowywania się do niego przez pacjentkę (w większości przypadków wystarczy podejść do niego z pustym pęcherzem).

Docenić należy również możliwości jakie daje sonda, która wykorzystywana jest do badania transwaginalnego. Dzięki jej dokładności można łatwo odróżnić zmiany łagodne od złośliwych, ocenić stan płodu czy łożyska, a także bardzo dokładnie zbadać takie elementy jak szyjka macicy, jama macicy, jajowody, jajniki czy pęcherz.

USG transwaginalne a ciąża

Wiele kobiet ma pewne obawy związane z ryzykiem uszkodzenia płodu głowicą w sposób mechaniczny, niesłusznie, ponieważ badanie transwaginalne jest najmniej inwazyjną metodą pozyskiwania informacji o stanie płodu. Niemniej jednak badania, jeśli nie jest to absolutnie konieczne (stan zdrowia kobiety) nie wykonuje się po zakończeniu II trymestru, a i w nim to badanie raczej wykonuje się rzadko. Przeprowadzone w I trymestrze pozwala natomiast dokładnie ocenić parametry i wiek rozwijającego się dziecka.

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >