Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Usuwanie zębów w ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

Usuwanie zębów w ciąży

Usuwanie zębów w ciąży
pixabay.com

Czy można wyrwać ząb w ciąży?

Jest to pytanie, które bardzo często zadają sobie ciężarne, które nie zdążyły zrobić „generalnych porządków” w jamie ustnej przed zajściem w ciążę. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo matki i dziecka, a także o możliwość skorzystania ze znieczulenia, ponieważ sam zabieg jest bardzo bolesny. Zatem czy można usuwać zęby w ciąży? Generalnie rzecz ujmując tak. Ale nie zawsze. Zasada mówi o tym, aby zabieg usunięcia zęba lub zębów przeprowadzić po 12 tygodniu ciąży, czyli w po zakończeniu pierwszego trymestru. Nie powinno robić się tego wcześniej, ponieważ podczas wyrywania (ekstrakcji) zęba podawane jest znieczulenie miejscowe, które może przeniknąć do przez łożysko a to mogłoby spowodować poważne uszkodzenia płodu. Ponadto to w pierwszym trymestrze z zabiegiem wyrwania zęba wiąże się ryzyko wystąpienia silnego krwawienia u matki.

Zęby, które należy usunąć w ciąży to takie, które stwarzają poważne ryzyko zakażenia. Dzieje się tak gdy ząb jest źródłem bardzo silnego bólu lub wydobywa się z niego ropa. Wówczas zabieg ekstrakcji jest wyjściem bezpieczniejszym dla zdrowia i życia matki i dziecka niż pozostawienie go do porodu w jamie ustnej.

Procedura wyrwania zęba w ciąży

Kobieta udająca się na wizytę do stomatologa w celu usunięcia zęba kategorycznie powinna poinformować go o swoim stanie zdrowia i ciąży, ponieważ dzięki temu nie będzie on stosować leków, które mogłyby zaszkodzić jej lub dziecku – czyli takich, które obkurczają naczynia krwionośne – to szczególnie istotne podczas podawania znieczulenia. Jeśli zębowi podczas wyrywania towarzyszy ostry stan zapalny, wówczas konieczne będzie podanie antybiotyków. Przy leczeniu stomatologicznym wobec ciężarnych stosuje się antybiotyki z grupy penicylin lub innych dozwolonych dla kobiet spodziewających się potomstwa. Jeśli jednak nie ma stanu zapalnego, wówczas kuracja antybiotykowa nie jest ani konieczna, ani wskazana.

Zabieg usunięcia zęba nie powinien być odkładany aż do porodu czy połogu. Nie usunięcie zęba może spowodować osłabienie całego organizmu, ponieważ ciężarna będzie czuła się zmęczona i rozbita. Ponadto będzie ona o wiele bardziej podatna na inne infekcje, co również stanowi czynnik ryzyka w ciąży. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, jakoby infekcja zęba miała tak szeroki wpływ na organizm ciężarnej, że mogłaby nawet wywołać wcześniejszy poród.

Niedozwolone formy leczenia zębów w ciąży

Chociaż usuwanie zębów w ciąży (oczywiście z zachowanie odpowiednich zasad) jest możliwe i nie zagraża zdrowiu matki i dziecka, tak istnieje szereg innych zabiegów dentystycznych, od których należy trzymać się w ciąży z daleka.

  • RTG ­– silne promieniowanie może uszkodzić bardzo wiele organów w rozwijającym się dziecku. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne. Jeśli wykonanie RTG jest konieczne ze względu na stan matki (ostry stan zapalny) wówczas stosowane są maksymalne możliwe środki zapobiegawcze (specjalne fartuchy).

  • Wybielanie zębów w ciąży – zabieg, który nie ma walorów zdrowotnych a jedynie estetyczne. Okazuje się, że środki jakie są używane, aby go przeprowadzić nie były badane w kierunku wpływu na płód. Nie znaczy to, że są szkodliwe, ale nie ma potwierdzenia, że szkodliwe nie są.

  • Zabiegi protetyczne – ­ zaleca się odłożenie wszelkich zabiegów protetycznych na okres po porodzie, wiąże się to z rozpulchnieniem dziąseł w trakcie ciąży.

  • Ortodontyczne prostowanie zębów – przeciwskazania mają naturę techniczną, nie medyczną. Jeśli kobieta miała już założony aparat przed zajściem w ciążę to jak najbardziej może kontynuować leczenie, jednak pamiętać musi o regularnych wizytach kontrolnych i dbaniu o bardzo wysoki poziom higieny jamy ustnej. Nie zaleca się zakładania nowego aparatu, ponieważ zęby w ciąży są osłabione (słabiej zmineralizowane) przez obecność płodu, a co za tym idzie bardziej podatne na uszkodzenia. Ponadto w 1 trymestrze bardzo często kobiecie towarzysza nudności, a co za tym idzie częste wymioty, mogą spowodować powstanie białych otoczek wokół zamków aparatu (efekt działania silnie zakwaszonej treści żołądka), a te będą już niemożliwe do usunięcia.

undefined

Profilaktyka jamy ustnej w ciąży

Ponieważ choroby zębów mogą negatywnie wpływać na płód i ciążę – niektóre infekcje mogą wpływać na wcześniejszy poród – a nie każda forma leczenia zębów jest w ciąży dozwolona, zaleca się dokładną profilaktykę jamy ustnej. Kobieta planująca ciążę, powinna w miarę możliwości usunąć wszelkie potencjalne ogniska chorobowe w obrębie jamy ustnej przed poczęciem.

Bibliografia

Tagi: Dziecko