Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Wady postawy u dzieci – jakie są przyczyny, jak leczyć i w jaki sposób zapobiegać?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Wady postawy u dzieci – jakie są przyczyny, jak leczyć i w jaki sposób zapobiegać?

Wady postawy u dzieci – jakie są przyczyny, jak leczyć i w jaki sposób zapobiegać?
pixabay.com

Wada postawy u dziecka – co oznacza?

Wada postawy to nic innego, jak nieprawidłowa postawa ciała spowodowana patologicznymi zmianami układu dźwigni oraz naprężeń. Do wady postawy prowadzić może zarówno skrzywienie kręgosłupa, jak i problemy z kolanem, biodrem czy stopą, ponieważ wszystkie te dolegliwości wymuszają nienaturalną postawę, co w perspektywie dłuższego czasu prowadzi do wady postawy ciała. Choć to schorzenie jest dość powszechnie występujące w społeczeństwie, to nie należy go bagatelizować. W przeciwnym razie może dojść do poważnych kłopotów zdrowotnych.

Wady postawy u dzieci – jakie są przyczyny?

Przyczyny wad postawy można podzielić na te, które nabywa się w trakcie życia za sprawą zaniedbań i złych nawyków oraz na wady wrodzone, na które nie można mieć wpływu. Zdecydowana większość wad postawy jest nabyta, co oznacza, że przyczyna leży po stronie człowieka. Obowiązkiem rodziców jest zwracanie uwagi na pozycje w jakiej dziecko siedzi oraz chodzi, ponieważ to właśnie siedzący tryb życia przyczynia się do kształtowania nieprawidłowej sylwetki ciała. Inną przyczyną jest brak ruchu, dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna nawet w wieku dziecięcym. Wśród nabytych wad postawy można również wymienić źle dobrany tornister oraz zbyt duże przeciążenie na wskutek dźwigania zbyt dużej ilości książek w plecaku. Co ciekawe, wśród przyczyn wad postawy, które są nabyte można również wskazać niehigieniczny  tryb życia, a więc zbyt mała ilość snu, przemęczenie czy niedożywienie. Co więcej, na wady postawy mają również wpływ problemy emocjonalne, stres, nerwowość oraz kłopoty ze wzrokiem oraz słuchem. Zdarza się również, że wady postawy mają charakter wrodzony. W takiej sytuacji przyczyną może być m.in. skolioza, kifoza, czyli okrągłe plecy, lordoza czyli plecy wklęsłe, dysplazja stawów biodrowych, płaskostopie czy koślawość kolan.

Wady postawy u dzieci – jak wygląda leczenie?

Leczenie wad postawy jest zależne od tego co jest jego przyczyną i na ile jest ono poważne. W niektórych przypadkach ortopeda może zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego, który pozwala wykształci prawidłową sylwetkę, przymuszając dziecko do prawidłowej postawy ciała. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że konieczna będzie operacja, która skoryguje wadę postawy. Jednak zazwyczaj wystarczy wykonywanie specjalnie dopasowanych ćwiczeń korekcyjnych, aby przy ich pomocy wykształcić u dziecka prawidłowe nawyki. Specjalista może również zalecić treningi, zwłaszcza pomocne może się okazać pływanie, piłka ręczna czy koszykówka.

Wady postawy u dzieci – jak można zapobiegać?

Aby zapobiegać wadom postawy u dzieci, ważna jest odpowiednia profilaktyka. Jeśli od najmłodszych lat dzieci są uczone prawidłowej postawy ciała, nabierają odpowiedniego nawyku, przez co w sposób naturalny i niewymuszony dbają o kręgosłup. Aby nie dopuścić do wad kręgosłupa ważne jest, aby zadbać o jego komfort. Dlatego też ważne, aby zarówno biurko jak i krzesło było dopasowane wzrostu dziecka.. Pomocne w zapobieganiu wadom postawy u dzieci jest sport, dlatego świetnym pomysłem jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Zwłaszcza pływanie ma korzystny wpływ na dbanie o prawidłową sylwetkę, przez co zaleca się chodzenie na basen dzieciom u których stwierdzono wady postawy. Bardzo ważnym elementem, który pomaga zabiec nieprawidłowej sylwetce u dzieci są ćwiczenia korekcyjne oraz wzmacniające mięśnie kluczowe dla prawidłowej postawy ciała, czyli mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu. Oczywiście nie wszystkich rodziców stać na zapewnienie swoim pociechom dodatkowych zajęć. Dlatego też tak ważnym aspektem w dbaniu o prawidłową sylwetkę dziecka jest czynne uczestniczenie w zajęciach wychowania fizycznego w szkole. W ostatnich latach coraz więcej uczniów nie chce brać udziału w lekcjach wychowania fizycznego, co przekłada się na coraz większy problem z nieodpowiednią postawą ciała u dzieci. Tymczasem zajęcia fizyczne w szkole mogą w znacznym stopniu przyczynić się do kształtowania prawidłowej sylwetki i tym samym zapobiegać wadom postawy u dzieci.

Tagi: Dziecko