portalparentingowy.pl
Warzywa i owoce bogate w potas

pixabay.com

Warzywa i owoce bogate w potas

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Potas to bardzo ważny pierwiastek, mający wpływ na kluczowe elementy funkcjonowania naszego ciała, jak układ krwionośny czy nerwowy. Jego brak może okazać się fatalny w skutkach, warto więc włączyć do diety zawierające go produkty. Z poniższej listy można

Na co jest dobry potas?

Potas zaliczamy do elektrolitów i jest to ważny składnik odżywczy w naszym organizmie, pozwalający poprawnie funkcjonować sercu, trzustce, czy układowi nerwowemu. Warto więc zapewnić sobie stały przypływ potasu, co na szczęście nie jest niczym trudnym, nie trzeba w ogóle uciekać się do sztucznych suplementów diety.

Organizm reguluje zawartość potasu wydalając go wraz z moczem. Jest to elektrolit, więc kontroluje pracę mięśni, to dzięki niemu w komórkach naszego ciała generują się impulsy elektryczne. Takim mięśniem jest na przykład serce i to właśnie te impulsy odpowiedzialne są za jego bicie.

Potas jest antagonistą sodu i bierze też udział w procesie syntezy białka odbywającego się w naszych komórkach. Dzięki temu kontroluje budowę mięśni i pozwala utrzymać ich prawidłową masę.

Poza tym pomaga utrzymać prawidłowe pH krwi, kontroluje ciśnienie, reguluje wydzielanie insuliny, działa na nerki, a także jest składnikiem soków trawiennych.

Niedobór potasu

Czasami równowaga pomiędzy sodem a potasem zostaje zachwiana. Nie zdarza się to często, jednak jeśli nie zadbamy wtedy o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawki potasu, mogą pojawić się powikłania.

Niedobór potasu nazywa się też hipoalkemią i rzadko wywoływany jest przez nieodpowiednią dietę. Zazwyczaj wywoływana jest przez częste biegunki, wymioty, choroby nerek lub nadmierne stosowanie środków przeczyszczających. Osoby cierpiące na bulimię, zatrucia pokarmowe lub anoreksję też mają problemy z odpowiednią ilością potasu.

Wybór restrykcyjnej diety, a także picie dużych ilości kawy i herbaty, także mogą być przyczyną podobnych problemów. Hipoalkemię możemy u siebie rozpoznać, gdy pojawi się zaburzenie rytmu serca, problem z wypróżnianiem, skurcze mięśni, problemy z koncentracją oraz ciągłe zmęczenie.

Za to nadmiar potasu, czyli hiperalkemia, zazwyczaj nie jest groźny, ponieważ jego nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Może jednak okazać się problematyczny u osób, które mają trudności z pracą nerek.

Zwiększone zapotrzebowania na potas mają za to kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią. Podobnie też osoby intensywnie uprawiające sporty, dlatego szczególnie w tych przypadkach warto zadbać o to, żeby wzbogaciły dietę o warzywa i owoce bogate w potas.

Warzywa i owoce bogate w potas

Na szczęście potas jest bardzo powszechny i nie potrzeba skomplikowanej diety, żeby dostarczyć go organizmowi tyle, ile potrzeba. Jeśli chodzi o dostępność, to najbardziej popularnym źródłem potasu są ziemniaki. 100 gramów ziemniaków pokrywa około 23% naszego dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Podobnie bogate w potas są surowe buraki, brukiew, cukinia, szpinak, bób, botwinka, chrzan, zielony groszek i kalarepa. Pamiętajmy, że wiele składników odżywczych wytraca się w procesie obróbki termicznej. Przykładowo, wymienione wcześniej ziemniaki tracą podczas gotowania połowę zawartości potasu, ale już gotowane na parze tracą go tylko 6%. Wymieniając warzywa i owoce bogate w potas warto zwrócić na pomidory, które w formie przecieru lub soku dają nam nie tylko sporą dawkę potasu, ale także i magnezu.

Owoce mają w sobie bardzo dużo potasu, szczególnie awokado, które jest do tego świetnym źródłem kwasu foliowego oraz magnezu, kolejnych składników szczególnie ważnych w trakcie ciąży. Jeśli nie przepadamy za awokado, dobrym wyborem będzie banan, szczególnie suszony. Zawiera w sobie też dużo witamin z grupy B oraz żelaza. Porzeczki, kiwi i grejpfruty zapewnią nam dodatkowo sporą dawkę witaminy C, a kilka moreli zaspokoi również nasze zapotrzebowanie na witaminę A. Nie można też zapomnieć o śliwkach, które pomogą nam pobudzić układ trawienny, oczyszczając przy tym organizm ze zbędnych substancji.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >