portalparentingowy.pl
szczepionka

fot. Изображения пользователя Алёна, canva.com

Ważny apel lekarki specjalizującej się w chorobach zakaźnych ws. szczepień dzieci przeciwko COVID-19

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Lekarka Karolina Pyziak-Kowalska zadeklarowała, że zaszczepi swojego 11-letniego syna przeciwko COVID-19 i zaapelowała do rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat, aby zrobili to samo. "Korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają potencjalne ryzyko zachorowania." - przekonuje lekarka.

25 listopada Europejska Agencja Medyczna (EMA) zarekomendowała rozszerzenie wskazań szczepionki przeciw COVID-19 do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat preparatem firmy Pfizer. Od 29 listopada można rejestrować na szczepienia dzieci w tej grupie wiekowej.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Karolina Pyziak-Kowalska, lekarka, specjalizująca się w chorobach zakaźnych wystosowała apel do wszystkich rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat, aby zaszczepili swoje dzieci i zadeklarowała, że ona na pewno to zrobi.

- Jestem lekarzem, specjalistką chorób zakaźnych. I zaszczepię swojego 11-letniego syna przeciwko COVID-19 gdy będzie to możliwe - napisała.

Szczepionka czy COVID-19?

Lekarka przyznała także, że rozumie niezdecydowanie i obawy rodziców, dlatego postanowiła przedstawić fakty dotyczące szczepień przeciwko CoViD-19.

- Bez szczepień jest prawdopodobne, że każdy, w tym małe dzieci, zostanie w pewnym momencie życia zakażony SARS-CoV-2. Pytanie wobec tego brzmi, co jest gorsze - szczepionka, czy naturalne zakażenie? - pyta lekarka.

Nauka zdalna

Jest afera. Nauczycielka podczas zdalnej lekcji kasowała uczniom gry i filmy z komputerów?

CZYTAJ DALEJ

Powikłania po COVID-19

Według niej "Infekcja COVID-19 stwarza istotne zagrożenia dla dzieci, w tym ryzyko wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci (PIMS) oraz długotrwałych powikłań po COVID-19 (long-covid), podobnie jak u dorosłych."

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci może wystąpić od dwóch do sześciu tygodni po zarażeniu koronawirusem. Lekarka szacuje, że prawie dwie trzecie zakażonych dzieci będzie wymagało specjalistycznej konsultacji lekarskiej, pobytu w szpitalu, a nawet będzie miało skutek śmiertelny.

Problemy psychiczne po zakażeniu koronawirusem

Lekarka podała także, że w Wielkiej Brytanii 7% dzieci, które przebyły COVID-19, zgłosiło wystąpienie u nich, utrzymujących się 12 tygodni po chorobie objawów negatywnie wpływających na jakość życia. Były to:

- trudności w nauce i koncentracji
- przewlekłe zmęczenie
- "mgła mózgowa"
- problemy psychiczne

Karolina Pyziak-Kowalska: szczepienia są bezpieczne

Karolina Pyziak-Kowalska przekonuje także, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne, a korzyści z nich płynące "dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat (w tym dla jej 11-letniego syna) znacznie przewyższają potencjalne ryzyka."

- Zapewnienie każdemu dziecku w wieku od 5 do 11 lat pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 pomaga nam wszystkim przybliżyć się do normalności i chroni nasze dzieci przed ciężkimi skutkami COVID-19 - podsumowała.Niespotykane imiona dzieci Halejcio, Bardowskiej i Kowalczyk. Komenda nadał kultowe imię synowi

Slajd 1 z 4

Syn Justyny Kowalczyk towarzyszy jej w treningach

Justyna Kowalczyk niedawno została mamą, ale jak pokazuje w mediach społecznościowych, bardzo szybko wróciła do aktywności sportowej. W treningach towarzyszy jej syn, któremu nadała imię Hugo.

Czy wiesz jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pytanie 1 z 5

Jakie dolegliwości mogą pojawić się na początku ciąży?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Szczepienia dzieci. Będzie trzecia dawka dla grupy 12-18 lat

Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie najczęściej objawy mają dzieci, gdy zarażą się COVID-19? Pediatra wyjaśnia

Czytaj więcej >

Zdrowie

Pilny komunikat Ministra Zdrowia. Chodzi o szczepienia dzieci

Czytaj więcej >

Zdrowie

Ekspert wskazał, jakie są objawy zakażenia wariantem Omikron u dzieci

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wiceminister edukacji wypowiedział się ws. szczepień dzieci

Czytaj więcej >

Zdrowie

Twoje dziecko je mandarynki? Zanim je podasz, nie zapominaj o jednej rzeczy

Czytaj więcej >