Ważny apel lekarki specjalizującej się w chorobach zakaźnych ws. szczepień dzieci przeciwko COVID-19

Lekarka Karolina Pyziak-Kowalska zadeklarowała, że zaszczepi swojego 11-letniego syna przeciwko COVID-19 i zaapelowała do rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat, aby zrobili to samo. "Korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają potencjalne ryzyko zachorowania." - przekonuje lekarka.
25 listopada Europejska Agencja Medyczna (EMA) zarekomendowała rozszerzenie wskazań szczepionki przeciw COVID-19 do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat preparatem firmy Pfizer. Od 29 listopada można rejestrować na szczepienia dzieci w tej grupie wiekowej.
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat
Karolina Pyziak-Kowalska, lekarka, specjalizująca się w chorobach zakaźnych wystosowała apel do wszystkich rodziców dzieci w wieku od 5 do 11 lat, aby zaszczepili swoje dzieci i zadeklarowała, że ona na pewno to zrobi. - Jestem lekarzem, specjalistką chorób zakaźnych. I zaszczepię swojego 11-letniego syna przeciwko COVID-19 gdy będzie to możliwe - napisała.
Szczepionka czy COVID-19?
Lekarka przyznała także, że rozumie niezdecydowanie i obawy rodziców, dlatego postanowiła przedstawić fakty dotyczące szczepień przeciwko CoViD-19. - Bez szczepień jest prawdopodobne, że każdy, w tym małe dzieci, zostanie w pewnym momencie życia zakażony SARS-CoV-2. Pytanie wobec tego brzmi, co jest gorsze - szczepionka, czy naturalne zakażenie? - pyta lekarka.
Powikłania po COVID-19
Według niej "Infekcja COVID-19 stwarza istotne zagrożenia dla dzieci, w tym ryzyko wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci (PIMS) oraz długotrwałych powikłań po COVID-19 (long-covid), podobnie jak u dorosłych."
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci może wystąpić od dwóch do sześciu tygodni po zarażeniu koronawirusem. Lekarka szacuje, że prawie dwie trzecie zakażonych dzieci będzie wymagało specjalistycznej konsultacji lekarskiej, pobytu w szpitalu, a nawet będzie miało skutek śmiertelny.
Problemy psychiczne po zakażeniu koronawirusem
Lekarka podała także, że w Wielkiej Brytanii 7% dzieci, które przebyły COVID-19, zgłosiło wystąpienie u nich, utrzymujących się 12 tygodni po chorobie objawów negatywnie wpływających na jakość życia. Były to:
- trudności w nauce i koncentracji - przewlekłe zmęczenie - "mgła mózgowa" - problemy psychiczne











