portalparentingowy.pl
Wcześniactwo

pixabay.com

Wcześniactwo

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Jeśli przyjąć definicję proponowaną przez WHO, to w przypadku ciąży pojedynczej, że wcześniactwem mamy do czynienia w przypadku porodu przed 37 tygodniem ciąży. Jakie konsekwencje może nieść niedonoszenie ciąży? Co warto o wcześniactwie wiedzieć?

Czym jest wcześniactwo?

O wcześniakach mówimy w przypadku dzieci urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Zakończenie ciąży przed 22 tygodniem uznawane jest za poronienie, natomiast po 37 tygodniu za donoszenie tejże. Tak szerokie widełki urodzeniowe powodują, że ciężko jednoznacznie przypisać cechy, zaburzenia lub schorzenia typowe dla samego faktu bycia wcześniakiem, ponieważ noworodek urodzony w 22 tygodniu ciąży nie będzie ważyć 1 kilograma, a jego szanse na przeżycie będą niewielkie, natomiast noworodek, który urodzi się pod koniec 36 tygodnia będzie niemal zdolny do samodzielnego przeżycia (niewykształcony może być jeszcze układ oddechowy).

Wcześniactwo nie jest przypadłością szczególnie rzadką, choć ciężko nazwać ją powszechną. Obecnie szacuje się, że około 6,5-7% ciąży może kończyć się przed 37tygodniem. Innym kryterium oceny dojrzałości płodu do urodzenia jest masa urodzeniowa dziecka. Przyjmuje się, że dzieci z masą urodzeniową poniżej 2.5kg to dzieci urodzone przedwcześnie (jeśli są wątpliwości co do wieku ciąży).

Czynniki zagrożenia wcześniactwem i jak ciężarna powinna się zachować?

Istnieje całkiem pokaźna lista czynników, które mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży przez kobietę. Zaliczane są do nich:

 • Wiek kobiety – przyszłe mamy poniżej 18 i powyżej 35roku życia

 • Długotrwałe przebywanie w szkodliwych warunkach

 • Stosowanie używek w ciąży

 • Obciążenie genetyczne (mama była wcześniakiem, mama urodziła już raz wcześniaka)

 • Stres

 • Krótkie ostępy pomiędzy ciążami

 • Krwawienia z dróg rodnych

 • Wady macicy, krótka szyjka macicy

 • Zakażenie dróg rodnych

 • Małowodzie lub wielowodzie

 • Operacje jamy brzusznej w II lub III trymestrze

 • Choroby matki

Również ciąże bliźniacze są dodatkowo zagrożone wcześniactwem, w zasadzie granica wcześniactwa w przypadku ciąży mnogiej jest przesunięta na 35 tydzień ciąży, co wynika z samej specyfiki ciąży mnogiej i nieco innego tempa rozwoju płodów.

Ciężarna, u której lekarz prowadzący ciąże zdiagnozuje możliwość przedwczesnego zakończenia ciąży powinna bezwzględnie stosować się do jego zaleceń, czasem wystarczy ograniczenie sytuacji powodujących stres (jak praca) czy aktywności fizycznej, czasem ciężarna musi leżeć aż do terminu porodu, a czasem konieczna jest specjalistyczna i całodobowa opieka lekarska na oddziale patologii ciąży.

W przypadku rozpoczęcia akcji porodowej, lepiej, żeby ciężarna niezwłocznie udała się do szpitala (jeśli jeszcze w nim nie jest) ponieważ poród wcześniaka powinien odbywać się w możliwie jak najbezpieczniejszych warunkach. Często podczas takiego porodu dziecku podawane są glikortykosteroidy, których zadaniem jest przyspieszenie rozwoju ważnych życiowo narządów. Jeśli to możliwe, poród powinien odbyć się w szpitalu o możliwe jak najwyższym stopniu referencyjności.

Urodził mi się wcześniak, co teraz?

Zagrożenia jakie dotyczą wcześniaków są bardzo różnorodne, przede wszystkim, u dzieci urodzonych prze 28 tygodniem ciąży występuje bardzo duże ryzyko zgonu, ze względu na niewykształcenie się wielu narządów, organów i układów. Ponadto (w zależności od tygodnia urodzenia) wcześniaki narażone są na:

 • Zaburzenia oddychania

 • Krwawienia wewnątrzczaszkowe

 • Martwicze zapalenia jelit

 • Zaburzenia termoregulacji

 • Zaburzenia metabolizmu

 • Zwiększoną podatność na infekcje i zakażenia

Wcześniakom nieco inaczej liczy się okres noworodkowy, do opisy rozwoju dziecka używa się tak zwanego wieku skorygowanego, który wylicza się wzorem: wiek dziecka – tygodnie, których zabrakło do prawidłowego zakończenia ciąży.

Opieka, leczenie, rozwój, profilaktyka – codzienność z wcześniakiem

Porody wcześniaków, o czym już wspomnieliśmy powinny odbywać się w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności posiadającymi rozwiniętą opiekę neonatologiczną. Wcześniaki często wymagają opieki w zakresie między innymi:

 • Wspomagani oddechu, tlenoterapii

 • Leczeniu chirurgicznym

 • Podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Pobyt wcześniaka w szpitalu po porodzie może trwać nawet kilka miesięcy. Następnie odpowiedzialność za prawidłowy rozwój spoczywa na rodzicach. Wzmożona opieka nad wcześniakiem kończy się mniej więcej po osiągnięciu przez nie 8 roku życia. Opieka ta oczywiście uwzględnia również opiekę lekarską. Powinna obejmować ona:

 • Rehabilitację oddechową i neurologiczną

 • Badania profilaktyczne audiologiczne i okulistyczne

 • Oceny rozwoju oraz rozpoznanie i korekcję zaburzeń poznawczych

Niedopilnowanie tych czynników, może skutkować trwałymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu dziecka oraz problemami z rozwojem umysłowym, intelektualnym czy późno zdiagnozowanymi wadami wzroku czy słuchu.

Znane wcześniaki

Żeby zakończyć jednak w pozytywnym tonie, zdarza się, że dzieci urodzone przedwcześnie odnoszą niebywałe sukcesy w dorosłości. Do powszechnie znanych wcześniaków można zaliczyć:

Alberta Einsteina – wybitny fizyk urodzony w 1921r w Niemczech, laureat nagrody Nobla

Mark Twain – pisarz amerykański, znany między innymi z ‘Przygód Tomka Sawyera’

Anna Pawłowa – międzynarodowa gwiazda baletu

Tyson Fury – mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej (Tyson Fury miał urodzić się ważąc niespełna 1.6kg, podczas zawodowej kariery bokserskiej jego oficjalna waga wynosiła ok 115kg przy wzroście 2.06m)

undefined

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wcze%C5%9Bniactwo

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/79079,wczesniactwo

https://www.edziecko.pl/zdrowie\_dziecka/7,79364,23487020,wczesniactwo-podzial-powiklania-nastepstwa.html

https://mamaginekolog.pl/pozny-wczesniak/

undefined

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >