Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Wędrujące jądra

Wędrujące jądra
pixabay.com

Wędrujące jądra – przyczyny

Wędrujące jądra, czyli wnętrostwo, oznacza sytuację, w której jądra nie zeszły z jamy brzusznej do moszny. Zazwyczaj schodzą tam jeszcze podczas ciąży, w okresie rozwoju płodowego, ale zupełnie naturalnym jest, gdy dzieje się to po urodzeniu. Martwić powinien dopiero fakt, gdy nie stało się to po trzecim miesiącu życia chłopca.

Ważne jest też, aby poradzić sobie z tym schorzeniem, ponieważ może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Takie dziecko może w przyszłości cierpieć z powodu bezpłodności, albo nawet przez pojawienie się nowotworu jąder.

Przyczyną, w wyniku której pojawiają się wędrujące jądra, jest najczęściej zaburzenie hormonalne w organizmie matki jeszcze podczas ciąży albo niedojrzałość jądra. Czasami problem pojawia się ze względu na niewłaściwą budowę anatomiczną, jak błędne przyczepienie jądrowodu do jądra.

Wędrujące jądra mogą mieć też charakter przejściowy. Oznacza to, że jądra bywają obecne w mosznie, ale czasami dźwigacz jądra podciąga je do kanału pachwinowego, a niekiedy nawet z powrotem do brzucha. Mechanizm ten ma chronić jądro przed urazami, może aktywować się pod wpływem stresu albo niskiej temperatury. Gdy jest ciepło, na przykład podczas kąpieli albo pod kołdrą, jądra są obecne w mosznie. W takiej sytuacji wędrujące jądra powinny zniknąć do dziesiątego roku życia, a już na pewno w okresie pokwitania. Dzieje się tak dlatego, że zwiększenie się ich masy uniemożliwia ponowne ich podciągnięcie do kanału pachwinowego.

Wędrujące jądra a bezpłodność

Jądra są w mosznie nie bez powodu. Aby mogły wytwarzać plemniki muszą mieć odpowiednie warunki, zwłaszcza temperaturę. Jeśli nie znajdują się na swoim miejscu może to być przyczyną problemów. Schowane do podbrzusza mają średnio około dwa stopnie wyższą temperaturę, niż miałyby w mosznie. Mimo że organizm chłopca w młodym wieku jeszcze nie produkuje plemników, to już od pierwszych miesięcy życia jest do tego przygotowywany. Tak zaburzony proces może być przyczyną bezpłodności w przyszłości, jeśli nie przystąpi się do leczenia przed okresem dojrzewania.

Wędrujące jądra – leczenie

Nie zawsze trzeba uciekać się do operacji, bardzo często by poradzić sobie z problemem wystarczy terapia hormonalna. Podaje się wtedy pacjentowi hormony, zazwyczaj w postaci kilku dawek zastrzyków. Skład nie zawsze jest taki sam, zależy od wagi chłopca i jego wieku. Po kilku miesiącach trzeba też będzie zabieg powtórzyć.

Operacja przeprowadzana jest zazwyczaj wtedy, gdy leczenie hormonalne nie jest możliwe. Polega ona po prostu na fizycznym umieszczeniu jądra na swoim miejscu. Źle przeprowadzony zabieg może mieć negatywne skutki, chociażby być przyczyną bezpłodności, dlatego jeśli mamy okazję skorzystać z terapii hormonalnej, która nie jest inwazyjna, to lepiej traktować operację jako ostateczność.

Pamiętajmy, aby nie odwlekać leczenia. Ogromny odsetek przypadków bezpłodności (80%) to właśnie problemy powstałe na skutek powikłań dotyczących wędrujących jąder, które nie były leczone odpowiednio wcześnie, a dopiero w okresie dojrzewania. Leczenie wpływa również pozytywnie na psychikę dorastającego chłopca, który dzięki takiej terapii hormonalnej lub operacji nie będzie miał powodów do kompleksów.

Tagi: Dziecko