portalparentingowy.pl
Wiarygodność testów ciążowych

pixabay.com

Wiarygodność testów ciążowych

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Testy ciążowe są tanie a ich skuteczność wynosi ponad 90%, jednak mimo tego nie zawsze dadzą nam właściwy wynik. Trzeba też wiedzieć, kiedy dokładnie wykonać taki test i co może być przyczyną wyświetlenia fałszywego rezultatu. Jaka jest wiarygodność test&

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hormonu hCG. Jego produkcja w organizmie zwiększa się gdy zarodek zagnieździ się w macicy. Ilość na tyle duża, by można ją było wykryć za pomocą testu, pojawia się w moczu od 7. do 10. dnia po zapłodnieniu.

Z tego powodu bardzo łatwo jest wykonać test ciążowy za wcześnie. W takim przypadku wiarygodność testów ciążowych w ogóle nie będzie istotna, ponieważ organizm kobiety prawdopodobnie nawet nie zaczął odpowiednio zwiększać stężenia hormonu hCG, a wynik będzie negatywny. Aby mieć całkowitą pewność co do wyniku, warto poczekać do dziesięciu dni po podejrzewanym momencie zapłodnienia.

Jaka jest wiarygodność testów ciążowych?

Wiarygodność testów ciążowych jest stosunkowo duża, ponieważ wynosi powyżej 90%, zależnie od specyfikacji producenta. Testy też nie są drogie i ogólnodostępne, a zazwyczaj spotyka się ich trzy rodzaje: paskowy, strumieniowy i płytkowy.

Paskowy to po prostu zwyczajne paski, które trzeba zanurzyć w próbce moczu, aby poznać wynik. Strumieniowy, jak nazwa wskazuje, można umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu lub też zwyczajnie go zanurzyć w próbce, jak ten poprzedni. Do testu płytkowego dołącza się pipetę i to właśnie nią pobiera się mocz, by potem umieścić go na specjalnej płytce. Czasami można spotkać się także z testami w formie cyfrowej, gdzie wynik pokazuje nam się na elektronicznym wyświetlaczu.

Aby wiarygodność testów ciążowych była jak najwyższa, spodziewająca się dziecka kobieta powinna pamiętać, by do pomiaru użyć porannej próbki moczu, ponieważ właśnie wtedy znajduje się w nim najwyższe stężenie hCG i test będzie mógł go łatwiej wykryć.

Wiarygodność testów ciążowych a ich skuteczność

Czułość tych testów jest różna. Im większa, tym bardziej prawdopodobne, że test wykryje stężenie hCG, nawet jeśli nie będzie ono jeszcze aż tak wysokie. Wiarygodność testów ciążowych wzrasta wraz z tym, jaki mają współczynnik czułości. Jeśli jest on mniejszy niż 500 IU/l, to dowiemy się o ciąży już po 10 dniach od zapłodnienia. Gdy wynosi między 500 a 800 IU/l, najlepiej poczekać dwa tygodnie, zanim go wykonamy. Czułość powyżej 800 IU/l jest najgorsza i tu trzeba czekać nawet i trzy tygodnie zanim test wykryje odpowiednie stężenie hCG we krwi.

Są też przypadki uzyskania pozytywnego wyniku, ale potem ginekolog informuje nas o braku ciąży. Możliwą przyczyną fałszywie dodatnich wyników może być przyjmowanie leków, które zawierają hCG (właśnie je test wykryje w moczu), choroba tarczycy lub nerek, nowotwór, torbiel na jajnikach albo wejście w okres menopauzy.

Możemy mieć też do czynienia z odwrotnym przypadkiem, czyli wynikiem fałszywie ujemnym. Oznacza on wyświetlenie wyniku negatywnego, gdy kobieta w rzeczywistości jest w ciąży. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy wykonuje się test za wcześnie. Warto więc przed użyciem przeczytać instrukcję producenta, gdzie powinno być wyjaśnione, w którym momencie test zagwarantuje największą skuteczność.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >