Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wielka ulga w PIT na dziecko! Można dostać nawet 7 tys. zł zwrotu

Wielka ulga w PIT na dziecko! Można dostać nawet 7 tys. zł zwrotu

ulga na dziecko
Fot. Freepik

Rozliczenia z fiskusem tuż-tuż, więc warto wiedzieć, co można sobie odpisać od podatku. Na rodziców czeka możliwość skorzystania z ulgi na dziecko. W tym roku jest naprawdę wysoka!

Kwoty sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Chociaż ulga teoretycznie przysługuje na każde dziecko, nie wszyscy rodzice mogą ją dostać. Trzeba spełnić kilka warunków.

Ulga prorodzinna do odpisania w PIT

Ulga na dziecko, inaczej ulga prorodzinna, umożliwia zmniejszenie podatku. Dla wielu rodziców oznacza uzyskanie sporego zwrotu. Przysługuje na każde dziecko w rodzinie. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.

Ulgę prorodzinną wpisuje się na formularzu PIT. Jeśli powinieneś dopłacić podatek, obniży ci jego poziom. W innym wypadku zwiększy wypłacony zwrot. I to znacznie, bo jest naprawdę wysoka!

Kasia (30).jpg
Fot. Pexels

Ile wynosi ulga na dziecko 2024

Ulga prorodzinna jest naliczana na każde dziecko. Jednak jej wysokość może być zróżnicowana:

  • na pierwsze dziecko: 1112,04 zł rocznie,
  • na drugie dziecko: 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko: 2 000,04 zł rocznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko: 2 700 zł rocznie.

Oznacza to, że rodzina z czwórką dzieci otrzyma nawet 7 tysięcy złotych! Jeśli rodzice rozliczają się razem, mogą odpisać to od wspólnego podatku. Jeśli rozliczają się osobno lub nie są małżeństwem, ulgę może odliczyć sobie w całości jedno z nich lub mogą podzielić tę kwotę w dowolnych proporcjach.

Kto otrzyma ulgę na dziecko

Ulga na dziecko jest dostępna dla rodziców, którzy otrzymują dochody opodatkowane na skali podatkowej (na przykład na podstawie umowy o pracę). Ważny jest także limit zarobków:

  • dla małżeństwa i samotnych rodziców - 112 tys. zł.,
  • dla osób niepozostających w związku małżeńskim - 56 tys. złotych.

Ulga należy się rodzicom dzieci niepełnoletnich albo do 25 roku życia, pod warunkiem że kontynuują naukę i same zarabiają mniej niż 19061,28 zł rocznie. Ulga na dzieci niepełnosprawne przysługuje niezależnie od wieku i poziomu dochodów w rodzinie.

Ulga na nowo narodzone dziecko

Rodzice nowo narodzonych dzieci także mogą odliczyć sobie ulgę od podatku. Nalicza się ją proporcjonalnie za każdy miesiąc życia dziecka. Na pierwsze i drugie dziecko to 92,67 zł miesięcznie, na trzecie dziecko to 166,67 zł miesięcznie, a na czwarte i kolejne to 225 zł na miesiąc.

Ulga prorodzinna należy się od momentu urodzenia malucha. Nalicza się ją od miesiąca, w którym dziecko przyszło na świat. Nieważne, czy był to pierwszy, czy ostatni dzień miesiąca. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy maluch urodził się 1, czy 30 września, ten miesiąc także liczy się do ulgi.

Zobacz także:

Dla nich to koniec 800+. Idą wielkie zmiany w wypłatach świadczeń

Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci

Tak dużej podwyżki renty socjalnej jeszcze nie było! Sprawdź, czy ci przysługuje