W rozliczeniu PIT rodzice mogą odliczyć sobie tak zwaną ulgę na dziecko. Dzięki niej zwrot podatku jest większy. Okazuje się, że ten element rozliczenia może być skontrolowany przez Urząd Skarbowy.Wypłacanie ulgi na dziecko jest obłożone pewnymi warunkami. Rodzice czasami tego nie wiedzą i po prostu wpisują ją w rozliczenie podatkowe. Pomyłka oznacza konieczność tłumaczenia się w skarbówce, a w niektórych przypadkach może zakończyć się nałożeniem kary finansowej.
Rozliczenia z fiskusem tuż-tuż, więc warto wiedzieć, co można sobie odpisać od podatku. Na rodziców czeka możliwość skorzystania z ulgi na dziecko. W tym roku jest naprawdę wysoka!Kwoty sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Chociaż ulga teoretycznie przysługuje na każde dziecko, nie wszyscy rodzice mogą ją dostać. Trzeba spełnić kilka warunków.
Ulga dla samotnych rodziców ma pomagać osobom, które samotnie wychowują swoje dzieci. Bywa jednak różnie interpretowana przez urzędy skarbowe. Ostatnio okazało się, że jeśli ojciec utrzymuje kontakt z dzieckiem i spędza z nim czas, prawo do ulgi może nie przysługiwać. Jeśli ojciec zajmuje się dzieckiem kilka dni w tygodniu, samotna matka przestaje być samotnym rodzicem i traci prawo do przysługującej jej ulgi podatkowej – tak zinterpretował opisaną sytuację fiskus. Przypadek ten i podobne interpretacje przepisów przeanalizował portal prawo.pl.
1 stycznia w życie weszły zmiany, które będą odczuwalne dla rodziców. Dotyczą one ulgi na dziecko, która będzie obowiązywać teraz na innych zasadach. Limit dochodu nie będzie już najważniejszym kryterium przyznania odliczenia.Rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy wychowują dziecko, mogą skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko, dzięki której będą płacić mniejszy podatek. Wprowadzenie Polskiego Ładu przez rząd wpływa na zasady stosowania ulgi.