Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Wielkanoc z dziećmi to nie tylko pisanki! Najlepsze pomysły na świąteczne spędzanie czasu
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 17.04.2022 22:52

Wielkanoc z dziećmi to nie tylko pisanki! Najlepsze pomysły na świąteczne spędzanie czasu

wielkanoc PRO
Yuganov Konstantin, canva.com

Czas Wielkiej Nocy to najważniejsze święta w religii chrześcijańskiej. To również magiczny okres, kiedy możemy na chwilę się zatrzymać, uciec od codziennej gonitwy i cieszyć się hwilami spędzonymi w gronie rodzinnym.

„Celebrowanie świątecznych tradycji, smakowanie potraw, zabawy i wspólne aktywności zbliżą nas do siebie i sprawią, że dla naszych dzieci Święta są wyjątkowym przeżyciem. Postarajmy się, aby ten szczególny czas nie oznaczał dla nich nudy i pozostawił miłe wspomnienia — nie tylko kulinarne!” — przypomina Wiola Lis z ekocentrum Arkana Smaku.

Kreatywne i mądre dekoracje

W zależności od regionu Polski tradycje związane z obchodzeniem Świąt różnią się nieco od siebie. Zwykle jednak większość z nas dekoruje dom, przygotowuje koszyczek i uroczyste śniadanie. Uwielbiane przez dzieci zdobienie barwnych pisanek to nie jedyna czynność, do której możemy zaangażować naszych milusińskich. Zróbmy wspólnie stroik, który położymy na stole i przygotujmy własnoręcznie ozdoby.

Dzieciaki kochają kreatywne zabawy. To, co wykonają samodzielnie, sprawi im wiele radości, a efekty pracy będzie mogła podziwiać cała rodzina.  Nie potrzebujemy do tego specjalnych materiałów – wystarczy wykorzystać to, co mamy w domu:

papier, sznurek i kolorowe wstążki

sól, z której możemy wykonać masę solną i ulepić owieczki

bazie i gałązki zebrane podczas spaceru

Przy okazji nauczymy dzieci troski o naszą planetę i w naturalny sposób przekażemy, jak ważne są działania w duchu zero waste.   Wiola Lis, ekspertka kulinarna w Arkanach Smaku dodaje: „Wiele przyjemności sprawi maluchom wspólne przygotowanie potraw – nawet mniejsze pociechy bez trudu poradzą sobie z posypaniem jajek rzeżuchą lub szczypiorkiem, czy udekorowaniem mazurka, który przecież nie musi być idealny!”

Zabawy w duchu tradycji

Warto połączyć celebrowanie świątecznych zwyczajów z zabawą. W niektórych regionach istnieje tradycja obdarowywania prezentami przez zajączka. Obchodzi się ją głównie na Śląsku, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce.

Podarunki można ukryć w ogrodzie, a po wielkanocnym śniadaniu wspólnie ich poszukać. Sprawi to jednakową radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeżeli nie mieszkamy w regionie, gdzie obchodzi się ten sympatyczny zwyczaj, możemy się nim zainspirować i zorganizować wielką akcję poszukiwania czekoladowych jajek. Pod nieobecność dzieci ukryjmy je wcześniej w różnych zakątkach mieszkania i w odpowiednim momencie przystąpmy do działania. Znalezienie czekoladowej niespodzianki z pewnością będzie dla dzieciaków wielką frajdą.  

Śmigus dyngus to także świetna okazja do zabawy, a przy okazji sposobność, by zapoznać dzieci z tym starym słowiańskim zwyczajem. Z lanym poniedziałkiem z pewnością wiąże się wiele zabawnych rodzinnych anegdotek, których dzieci z chęcią posłuchają. Zanim napełnimy wodą plastikowe pojemniki, ustalmy wspólnie zasady, aby śmigusowe szaleństwo nie wymknęło się spod kontroli.

Spacery kontra planszówki

Kiedy znudzi nas celebrowanie potraw przy stole, a aura za oknem sprzyja aktywności na zewnątrz, wybierzmy się na dłuższy spacer do parku lub lasu. Poobserwujmy wówczas budzącą się do życia wiosenną przyrodę, przyjrzyjmy się z bliska pierwszym zielonym listkom i posłuchajmy śpiewu ptaków.

Wiola Lis z Arkanów Smaku przypomina: „To także świetna okazja do edukowania najmłodszych o tym, jak dbać o przyrodę – wyrzucać papierki w wyznaczonych miejscach, nie krzyczeć, nie deptać roślin, które są ważną częścią ekosystemu”.

Nie zawsze wiosna rozpieszcza nas piękną pogodą. Kiedy na zewnątrz pada deszcz, sięgnijmy po sprawdzoną klasykę i gry planszowe. Zagrajmy wspólnie z dziećmi – nie ma nic przyjemniejszego niż czas spędzony z wiecznie zabieganymi rodzicami. Jeżeli mamy taką możliwość, zaangażujmy w zabawę dziadków i nauczmy maluchy budowania relacji i zacieśniania więzi.

Gry to także połączenie przyjemnego z pożytecznym – dzieci rozwijają zdolność logicznego myślenia i kreatywność, a także uczą się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami w przypadku przegranej.

Odpoczynek i zabawa w jednym

Jeżeli podczas Wielkiejnocy wręczamy prezenty, podarujmy dziecku ciekawą książkę. Wieczorem, kiedy zmęczą nas inne aktywności, możemy usiąść na kanapie i wspólnie ją przejrzeć albo przeczytać maluchowi wybrane fragmenty. Gdy pociecha jest już na tyle duża i potrafi samodzielnie czytać, zorganizujmy zabawę w odwrócenie ról i zachęćmy dziecko do poczytania rodzicowi.  

Dobrym wyborem będą książki o tematyce świątecznej i wielkanocnych tradycjach – dzięki nim łatwiej wytłumaczyć trudną specyfikę Świąt Wielkiej Nocy. Kiedy dopadnie nas zmęczenie, usiądźmy razem przed telewizorem, aby obejrzeć ulubioną bajkę lub komedię familijną.

Bez względu na to, jak spędzimy ten czas, ważne, żeby chwile poświęcone dziecku sprawiły radość nam wszystkim.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?